back to top
More

  Europejska Unia równych i równiejszych

  Strona głównaGospodarkaEuropejska Unia równych i równiejszych

  Polecamy w dziale

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.

  Czy rząd Donalda Tuska planuje likwidację szpitali?

  Szpitale przestają wypłacać pensje lekarzom. To coraz częstsze przypadki. Mamy też nowy rządowy projekt ustawy - jeżeli będziemy chcieli się leczyć, to zapłacimy za to dodatkowo z własnej kieszeni.

  Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.
  Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.

  Od wielu lat słyszymy z ust naszych polityków, że musimy razem dbać o NASZĄ WSPÓLNĄ EUROPĘ. W jaki sposób mamy – według polityków – dbać o wspólną Europę? Poprzez akceptację jej integracji ekonomicznej i politycznej. 

  Wielu z nas żyje w przekonaniu, że Unia Europejska jest zbiorem równych sobie państw. A na straży tej równości stoi Komisja Europejska. Niczym sędzia chroni ona gospodarki mniejszych państw przed ich zdominowaniem przez te największe. Wydarzenia związane w kryzysem energetycznym pokazują jednak, że wcale tak nie jest.  

  Wzrost cen energii spowodowany atakiem Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku przyczynił się do pogorszenia wyników finansowych wielu europejskich firm. Ucierpieli również konsumenci. Aby zniwelować negatywny wpływ szoków na rynkach energetycznych, państwa europejskie sięgnęły po zróżnicowane metody wsparcia. Przybrały one formę bezpośrednich dopłat, gwarancji, ulg podatkowych oraz pożyczek. 

  Od wybuchu konfliktu minęły już prawie dwa lata i ceny surowców energetycznych powoli wracają na poziomy sprzed kryzysu. Nie przeszkadza to jednak dwóm największym państwom, Niemcom i Francji, nadal udzielać wsparcia swoim firmom. Na ten proceder zaczęły skarżyć się Komisji Europejskiej mniejsze kraje członkowskie, jak Holandia, Belgia, Finlandia, Dania i Estonia. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego stwierdziła nawet, że działania Niemiec i Francji utrudniają EBC walkę z inflacją. 

  France and Germany risk EU rift over energy subsidies – POLITICO

  Okazuje się, że wsparcie jakie swoim firmom udzieliły Niemcy i Francja stanowi aż 70%  z 742 miliardów euro, zaakceptowanych przez Komisję Europejską

  ANALYSIS: EU subsidy race is on – and Germany is winning it – EURACTIV.com

  Ta pomoc zaburza zasady równej konkurencji na rynku Unii Europejskiej.  I pokazuje jak wygląda równość i solidarność europejska wg niemieckich i francuskich norm.

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja