More

  Europejska Unia równych i równiejszych

  Strona głównaGospodarkaEuropejska Unia równych i równiejszych

  Polecamy w dziale

  Zielony ład – nie! Surowce z Ukrainy – tak!

  Protestujący przedsiębiorcy rolni, których nazywamy rolnikami (to tak jakby firmę Wojas nazywać szewcem), mają rację występując przeciwko zielonemu ładowi. I absolutnie jej nie mają domagając się embarga na import surowców z UA.

  Tajemnicza ustawa frankowa KNF

  Orzeczenie TSUE, przyznające rację kredytobiorcom frankowym, nie ucieszyło banków, które będą musiały oddać im ponad 100 mld zł. Na pewno? Z przecieków wiemy, że KNF bezprawnie przygotowało swój projekt ustawy. W czyim interesie?

  Wszystkiemu winna jest Ukraina, a rosyjskie fakty

  Rosja eksportuje rocznie 35 mln ton pszenicy, a Ukraina 15 mln ton. To Rosja decyduje o światowych cenach, a nie Ukraina. Dlaczego zatem polscy rolnicy winią Ukraińców za swoje problemy? Odpowiedzialne są rosyjskie ośrodki wpływu.

  Czy CPK jest gorszy od wiatraków i czy już powinniśmy się bać?

  CPK - nie, wiatraki - tak. A na wiatraki skąd pieniądze? Minister Domański wyznał niedawno, że jednym z celów rządu jest faktyczne przekształcenie oszczędności obywateli w skuteczne efektywne inwestycje. To ile trzymacie w banku?
  Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.

  Od wielu lat słyszymy z ust naszych polityków, że musimy razem dbać o NASZĄ WSPÓLNĄ EUROPĘ. W jaki sposób mamy – według polityków – dbać o wspólną Europę? Poprzez akceptację jej integracji ekonomicznej i politycznej. 

  Wielu z nas żyje w przekonaniu, że Unia Europejska jest zbiorem równych sobie państw. A na straży tej równości stoi Komisja Europejska. Niczym sędzia chroni ona gospodarki mniejszych państw przed ich zdominowaniem przez te największe. Wydarzenia związane w kryzysem energetycznym pokazują jednak, że wcale tak nie jest.  

  Wzrost cen energii spowodowany atakiem Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku przyczynił się do pogorszenia wyników finansowych wielu europejskich firm. Ucierpieli również konsumenci. Aby zniwelować negatywny wpływ szoków na rynkach energetycznych, państwa europejskie sięgnęły po zróżnicowane metody wsparcia. Przybrały one formę bezpośrednich dopłat, gwarancji, ulg podatkowych oraz pożyczek. 

  Od wybuchu konfliktu minęły już prawie dwa lata i ceny surowców energetycznych powoli wracają na poziomy sprzed kryzysu. Nie przeszkadza to jednak dwóm największym państwom, Niemcom i Francji, nadal udzielać wsparcia swoim firmom. Na ten proceder zaczęły skarżyć się Komisji Europejskiej mniejsze kraje członkowskie, jak Holandia, Belgia, Finlandia, Dania i Estonia. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego stwierdziła nawet, że działania Niemiec i Francji utrudniają EBC walkę z inflacją. 

  France and Germany risk EU rift over energy subsidies – POLITICO

  Okazuje się, że wsparcie jakie swoim firmom udzieliły Niemcy i Francja stanowi aż 70%  z 742 miliardów euro, zaakceptowanych przez Komisję Europejską

  ANALYSIS: EU subsidy race is on – and Germany is winning it – EURACTIV.com

  Ta pomoc zaburza zasady równej konkurencji na rynku Unii Europejskiej.  I pokazuje jak wygląda równość i solidarność europejska wg niemieckich i francuskich norm.

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja