back to top
More

    Europejska Unia równych i równiejszych

    Strona głównaGospodarkaEuropejska Unia równych i równiejszych

    Polecamy w dziale

    Polska z Chinami czy z Ameryką?

    Jacek Bartosiak wzywa polski rząd do ponownego rozważenia współpracy z Chinami kosztem Stanów Zjednoczonych.  Ogłasza to, gdy Donald Trump wziął ostry kurs na Chiny i oczekuje odpowiedniej reakcji sojuszników. Poparcie Chin byłoby uznane przez Amerykanów za akt zdrady Wolnego Świata i Ameryki.

    Po co Donald Trump wprowadza cła?

    Donald Trump wywiązuje się z obietnic. W kampanii głosił, że obniży ceny surowców energetycznych, zatrzyma masową migrację i będzie walczył w interesie ekonomicznym Amerykanów. 2 pierwsze punkty zrealizował. Teraz wprowadza cła, żeby wyrównać, a najlepiej znieść obciążenia handlowe świata wobec USA

    I co, łyso wam Polacy ?

    Koniec euforii. Wbrew zapowiedziom premiera Tuska, ministra Domańskiego i cudom GUS, polska gospodarka nie wkroczyła na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Wg wczorajszych danych sprzedaż det. za luty spadła o 0,5% r/r, a produkcja przemysłowa o -2%. Czar prysł niszcząc też oczekiwania "analityków".

    Niemcy zamykają elektrownie wiatrowe, my będziemy je budować

    W czasie gdy Niemcy zamykają morską farmę wiatrową i to 10 lat przed czasem, Koalicja 13XII przyśpiesza pracę nad ustawą o radykalnym rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Co więcej, prace nad nią mają być maksymalnie skrócone, aby jak najszybciej weszła w życie.
    Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.

    Od wielu lat słyszymy z ust naszych polityków, że musimy razem dbać o NASZĄ WSPÓLNĄ EUROPĘ. W jaki sposób mamy – według polityków – dbać o wspólną Europę? Poprzez akceptację jej integracji ekonomicznej i politycznej. 

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że Unia Europejska jest zbiorem równych sobie państw. A na straży tej równości stoi Komisja Europejska. Niczym sędzia chroni ona gospodarki mniejszych państw przed ich zdominowaniem przez te największe. Wydarzenia związane w kryzysem energetycznym pokazują jednak, że wcale tak nie jest.  

    Wzrost cen energii spowodowany atakiem Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku przyczynił się do pogorszenia wyników finansowych wielu europejskich firm. Ucierpieli również konsumenci. Aby zniwelować negatywny wpływ szoków na rynkach energetycznych, państwa europejskie sięgnęły po zróżnicowane metody wsparcia. Przybrały one formę bezpośrednich dopłat, gwarancji, ulg podatkowych oraz pożyczek. 

    Od wybuchu konfliktu minęły już prawie dwa lata i ceny surowców energetycznych powoli wracają na poziomy sprzed kryzysu. Nie przeszkadza to jednak dwóm największym państwom, Niemcom i Francji, nadal udzielać wsparcia swoim firmom. Na ten proceder zaczęły skarżyć się Komisji Europejskiej mniejsze kraje członkowskie, jak Holandia, Belgia, Finlandia, Dania i Estonia. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego stwierdziła nawet, że działania Niemiec i Francji utrudniają EBC walkę z inflacją. 

    France and Germany risk EU rift over energy subsidies – POLITICO

    Okazuje się, że wsparcie jakie swoim firmom udzieliły Niemcy i Francja stanowi aż 70%  z 742 miliardów euro, zaakceptowanych przez Komisję Europejską

    ANALYSIS: EU subsidy race is on – and Germany is winning it – EURACTIV.com

    Ta pomoc zaburza zasady równej konkurencji na rynku Unii Europejskiej.  I pokazuje jak wygląda równość i solidarność europejska wg niemieckich i francuskich norm.

    MTC

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja