back to top
More

    Układ w Rapallo

    Strona głównaHistoriaUkład w Rapallo

    Polecamy w dziale

    Męczeństwo świętego Andrzeja Boboli

    16.05.1657 męczeńską śmierć poniósł Andrzej Bobola, drugi patron Polski. Po długich mękach został zamęczony przez kozaków. Pozostał wierny swojej wierze, której nie wyrzekł się nawet w obliczu nieludzkich tortur.

    Encyklika Rerum Novarum

    15.05.1891 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum Novarum (rzeczy nowe). Przeciwstawił postulatom marksistów i leseferystów przykazanie miłości i życia w zgodzie z wiarą katolicką, wbrew materializmowi i walce klas.

    Plan Schumana

    9.05.1950 roku minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił plan, znany jako Deklaracja Schumana. Zakładał on koordynację produkcji węgla i stali we Francji i RFN, żeby zapobiec wojnie... skończyło się na UE

    Non possumus

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".
    16.04.1922 roku w Rapallo k. Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I WŚ. Zarazem na mocy tajnego aneksu z 11.08. Niemcy i Rosja rozpoczęły współpracę wojskową.

    16.04.1922 roku w miejscowości Rapallo, nieopodal Genui, delegacja rosyjska i niemiecka podpisały traktat. Zrzekały się wzajemnych roszczeń finansowych za I Wojnę Światową. Na mocy tajnego aneksu z 11.08. tego samego roku Niemcy i Rosja Radziecka rozpoczęły współpracę wojskową.

    W zamian za transfer pieniędzy, sprzętu i technologii, Rosjanie udostępnili Niemcom poligony nad Kamą i Wołgą. Tam Niemcy mogli testować zakazane na mocy traktatu wersalskiego rodzaje broni, w tym gazy bojowe i wojska pancerne. 

    Wysłali też do Niemiec swoich instruktorów wojskowych, m.in. Marszałka Tuchaczewskiego, głównodowodzącego Armii Czerwonej w wojnie polsko-bolszewickiej.

    Z kolei rosyjskie kadry oficerskie szkolili Walther von Brauchitsch, Walter von Reichenau, Wilhelm List i Heinz Guderian.

    Układ w Rapallo, który zapoczątkował przyjazne relacje Rosji Radzieckiej i Niemiec, był wielkim sukcesem dyplomatycznym obu państw. Dzięki niemu przełamały one izolację międzynarodową i podważyły tzw. Ład wersalski, którego ofiarami się czuły. Jednocześnie Układ był porażką Ententy,  która została nim całkowicie zaskoczona.

    Arogancja i roszczeniowa postawa państw Zachodu, które buńczucznie odmawiały nawet przyjęcia niemieckiej delegacji i naiwnie sądziły, że upokorzone i izolowane Niemcy oraz Rosja zgodzą się na każde warunki, była pierwszym krokiem na drodze do nowej wojny.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/3mqd

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja