back to top
More

    Traktat krakowski i hołd pruski 1525

    Strona głównaHistoriaTraktat krakowski i hołd pruski 1525

    Polecamy w dziale

    Męczeństwo świętego Andrzeja Boboli

    16.05.1657 męczeńską śmierć poniósł Andrzej Bobola, drugi patron Polski. Po długich mękach został zamęczony przez kozaków. Pozostał wierny swojej wierze, której nie wyrzekł się nawet w obliczu nieludzkich tortur.

    Encyklika Rerum Novarum

    15.05.1891 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum Novarum (rzeczy nowe). Przeciwstawił postulatom marksistów i leseferystów przykazanie miłości i życia w zgodzie z wiarą katolicką, wbrew materializmowi i walce klas.

    Plan Schumana

    9.05.1950 roku minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił plan, znany jako Deklaracja Schumana. Zakładał on koordynację produkcji węgla i stali we Francji i RFN, żeby zapobiec wojnie... skończyło się na UE

    Non possumus

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".
    08.04.1525 król Zygmunt I Stary i wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern podpisali traktat krakowski. Powstało pierwsze w Europie państwo protestanckie, lenno, które miało być włączone do Polski. Stało się jednak inaczej.

    08.04.1525 król polski Zygmunt I Stary i wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern podpisali traktat krakowski, który zakończył wieloletnie zmagania polsko-krzyżackie. 

    Zgodnie z jego postanowieniami nastąpiła sekularyzacja Zakonu  i utworzenie pierwszego w Europie państwa protestanckiego, które miało być lennem Korony Polskiej. Do zmiany religii przekonał Albrechta (siostrzeńca Zygmunta Starego) sam Marcin Luter. 

    Ustalono, że brandenburska linia rodu Hohenzollernów miała być wykluczona z dziedziczenia, a w przypadku braku męskiego potomka Prusy Książęce, jak odtąd nazywały się ziemie Zakonu, miały zostać przyłączone do Polski. Podobnie jak Mazowsze.

    Dwa dni później, 10.04.1525 roku, gdy ostatni wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego i pierwszy Książę Prus Albrecht I Hohenzollern składał w Krakowie hołd lenny Zygmuntowi I Staremu, wydawało się, że jest to wielki sukces Polski.

    Głosy królowej Bony i biskupa Hozjusza, którzy domagali się pełnej inkorporacji, należały do mniejszości. Ten ostatni pisał:

    Powiedz, ktokolwiek przeczytasz te sprawy, 

    Czyli nie nazwiesz monarchę szalonym, 

    Co mogąc łatwo skończyć z zwyciężonym, 

    Wzrok mu swój wolał pokazać łaskawy?

    Jak to się skończyło? Z powodu błędów następców Zygmunta Starego, którzy nie dopilnowali postanowień, Prusy Książęce połączyły się z Brandenburgią. Najpierw unią personalną, a w końcu realną. Odtąd oba państwa będą dążyć do połączenia kosztem ziem polskich.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/bs5o

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja