back to top
More

    Likwidacja RSW „Prasa-Książka-Ruch”

    Strona głównaHistoriaLikwidacja RSW "Prasa-Książka-Ruch"

    Polecamy w dziale

    Plan Schumana

    9.05.1950 roku minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił plan, znany jako Deklaracja Schumana. Zakładał on koordynację produkcji węgla i stali we Francji i RFN, żeby zapobiec wojnie... skończyło się na UE

    Non possumus

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".

    Uniwersał Połaniecki

    7.05.1794 w obozie wojskowym pod miastem Połaniec, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych, Tadeusz Kościuszko, wydał akt prawny, znany jako Uniwersał Połaniecki. Celem była poprawa losu chłopów i zwerbowanie ich do armii insurekcji.

    Sacco di Roma

    6.05.1527 miało miejsce wydarzenie, które wstrząsnęło chrześcijańską Europą. Rzym, stolica apostolska, w której zasiadali następcy Piotra, został zdobyty i splądrowany. Liczba ludności spadła z 55 tys. do mniej niż 10 tysięcy.
    22.03.1990 roku Sejm przyjął ustawę o likwidacji RSW "Prasa-Książka-Ruch". Miała ona powstrzymać proces uwłaszczania się nomenklatury. Zahamować proces wyprowadzania pieniędzy z państwowych spółek do nowych firm bądź organizacji.

    22.03.1990 roku Sejm przyjął ustawę o likwidacji RSW „Prasa-Książka-Ruch”.  Miała ona powstrzymać proces uwłaszczania się nomenklatury.  Zahamować proces wyprowadzania pieniędzy z państwowych spółek do nowych firm bądź organizacji kierowanych przez dawnych funkcjonariuszy.

    Dodatkowym argumentem był fakt, że tytuły prasowe RSW służyły obcym (sowieckim) interesom.

    To się jednak nie udało. Na gruzach dawnego potentata tygodnik „Polityka” i wykupiona przez SdPR (później SLD) „Trybuna” prosperowały pod kierownictwem tych samych ludzi, a większość dochodów RSW zdążono już wyprowadzić do firm prywatnych założonych przez członków nomenklatury.

    Istniejący od 1973 roku moloch, który był dotowanym z budżetu państwa największym koncernem medialnym w Europie Środkowo-Wschodniej, zapewniającym często fikcyjne zatrudnienie członkom PZPR,  przestał istnieć.  Ludzie, którzy go tworzyli, działali nadal. Zmienili tylko szyldy i hasła. 

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/3c5d

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja