back to top
More

    Referendum na Krymie

    Strona głównaHistoriaReferendum na Krymie

    Polecamy w dziale

    Plan Schumana

    9.05.1950 roku minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił plan, znany jako Deklaracja Schumana. Zakładał on koordynację produkcji węgla i stali we Francji i RFN, żeby zapobiec wojnie... skończyło się na UE

    Non possumus

    8.05.1953 r. Episkopat Polski przyjął 25 stronicowy memoriał, krytyczny wobec przemian zachodzących w Polsce, wobec polityki władz komunistycznych w stosunku do Kościoła i katolików. Memoriał kończył się biblijnym "non possumus".

    Uniwersał Połaniecki

    7.05.1794 w obozie wojskowym pod miastem Połaniec, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych, Tadeusz Kościuszko, wydał akt prawny, znany jako Uniwersał Połaniecki. Celem była poprawa losu chłopów i zwerbowanie ich do armii insurekcji.

    Sacco di Roma

    6.05.1527 miało miejsce wydarzenie, które wstrząsnęło chrześcijańską Europą. Rzym, stolica apostolska, w której zasiadali następcy Piotra, został zdobyty i splądrowany. Liczba ludności spadła z 55 tys. do mniej niż 10 tysięcy.
    16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji. 96% głosujących opowiedziało się za. Za była także większość Rosjan.

    16.03.2014 roku na Krymie odbyło się nielegalne i nieuznawane przez Ukrainę, UE i USA, referendum w sprawie przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola do Rosji.

    Oficjalnie frekwencja wyniosła ponad 84%, a 96% głosujących opowiedziała się za przyłączeniem do Rosji. Wybory odbywały się w atmosferze terroru zaprowadzonego przez separatystyczne bojówki i wspierających je żołnierzy rosyjskich, nazywanych zielonymi ludzkimi z powodu braku dystynkcji wojskowych. Dodatkowo udokumentowano liczne przypadki fałszerstw i nadużyć.

    Na Krym nie wpuszczono niezależnych obserwatorów, a delegacja OBWE została zawrócona przez Rosjan, którzy oddali w ich kierunku strzały ostrzegawcze. Mimo to uważa się, że większość Rosjan poparła przyłączenie Krymu do Rosji, w tym opozycjoniści tacy jak Nawalny. 

    Jednak na Krymie oprócz Rosjan żyła także spora mniejszość ukraińska (24% populacji) i tatarska (12% ludności), a także „miejscowi” lub należący do innej grupy etnicznej (ok. 6%).

    Aneksja Krymu stała się wstępem do czystki etnicznej i trwającej do dzisiaj wojny między Rosją i Ukrainą.

    Kazimierz Grabowski

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja