back to top
More

    Nowa administracja Donalda Trumpa

    Strona głównaPolitykaNowa administracja Donalda Trumpa

    Polecamy w dziale

    Prawy i sprawiedliwy jak komisarz Reynders

    Komisarz Reynders, a wcześniej Eva Kaili, to nie przypadki, ale reguła. Na wysokie stanowiska UE powoływani są ludzie o podejrzanej reputacji i przeszłości. Po to, żeby bez wahań moralnych wykonywali wyznaczone zadania niszczące Europę i Polskę.

    Protesty w Gruzji

    Po deklaracji gruzińskiego rządu, że nie dołączy do UE w Tbilisi wybuchły protesty zwolenników integracji. Na razie przewagę mają siły rządowe, które brutalnie rozprawiają się z demonstrantami. Używają armatek wodnych, gazu łzawiącego. Niech żyje Gruzja!

    Syria – czy to koniec Asada?

    Być może jesteśmy świadkami początku końca wieloletnich rządów Baszara al-Asada. Rządził on Syrią żelazną ręką, topiąc tysiące własnych rodaków we krwi i zmuszając do emigracji miliony, co zapoczątkowało kryzys migracyjny w Europie.

    CPK – porażka Donalda Tuska

    Dziwnie się wczoraj działo. 1. KO wycofała wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu CPK. 2. Okazało, że Sz. Hołownia studiował na CollHum. 3. CBA aresztowało W. Olejniczaka, b. szefa SLD. Czy to "żelazna miotła demokracji walczącej" Tuska?
    Donald Trump ogłosił kandydatów na najważniejsze stanowiska w nowej administracji rządowej. Muszą oni zostać jeszcze zatwierdzeni przez Senat. Są to: Susie Wiles, Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth, John Ratcliffe i Tulsi Gabbard.

    Prezydent-elekt Donald Trump ogłosił kandydatów na najważniejsze stanowiska w nowej administracji rządowej. Muszą oni zostać jeszcze zatwierdzeni przez Senat, w którym niewielką przewagę mają Republikanie, co jednak nie gwarantuje sukcesu, ponieważ część z nich jest mocno kontrowersyjna.

    Są to: Susie Wiles, Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth, John Ratcliffe i Tulsi Gabbard.

    Susie Wiles to polityczna konsultantka, która odpowiadała za kampanię wyborczą Ronalda Reagana w 1980 roku, jak również Donalda Trumpa w 2016 roku i Rona De Santisa w 2018 roku (gdy kandydował na stanowisko gubernatora Florydy). „Lodową damą” jest uważana za jedną z kluczowych osób odpowiadających za reelekcję Trumpa. Ma objąć stanowisko szefowej personelu Białego Domu.

    Marco Rubio, syn kubańskich imigrantów i kontrkandydat Trumpa w republikańskich prawyborach prezydenckich 2016 roku. Był rozważany jako kandydat na wiceprezydenta w 2024 roku. Uważany za jednego z „jastrzębi” w amerykańskiej polityce, zwolennik twardego kursu wobec Chin i Iranu.

    Po rosyjskiej inwazji z 2022 roku Rubio krytykował działania Rosji i nazwał Putina zbrodniarzem wojennym. Jednocześnie wspierał pomoc militarną dla Ukrainy. Potem jednak stopniowo zaczął się dystansować od wsparcia Ukrainy w dotychczasowej formie i zbliżał się do stanowiska Trumpa, czyli dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Zostanie nowym Sekretarzem Stanu.

    Pete Hegseth, weteran armii amerykańskiej, uczestniczył w wojnie w Iraku i Afganistanie. Od 2014 roku jest prezenterem prorepublikańskiej stacji telewizyjnej Fox News I autorem książek o tematyce militarnej. Krytykuje państwa europejskie za zbyt niskie wydatki na obronność oraz wpływ ideologii „woke” na amerykańskie siły zbrojne. Podobnie jak Rubio jest zwolennikiem konfrontacji z Chinami oraz Iranem i jeszcze większego wsparcia USA dla Izraela. Został nominowany na stanowisko sekretarza obrony.  

    Michael Waltz, kolejny weteran amerykańskiej armii , podobnie jak Hegseth walczył w Afganistanie. W 2022 roku krytykował wycofanie się wojsk USA z tego kraju. Po lutym 2022 roku opowiadał się za wsparciem Ukrainy w jej wojnie przeciwko Rosji, lecz później zmienił stanowisko dostrzegając, że pomoc w dotychczasowej formie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Podobnie jak dwaj poprzedni kandydaci jest zwolennikiem ostrego kursu wobec Chin i Iranu. Od 2019 roku reprezentuje Florydę w Izbie Reprezentantów i zasiada w kilku komisjach, m.in. wywiadu, sił zbrojnych i spraw zagranicznych. Obejmie stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

    John Ratcliffe, w latach 2015-2020 reprezentował Teksas w Izbie Reprezentnatów, gdzie zasiadał min. w komisji ds. wywiadu. Potem, pod koniec pierwszej kadencji Trumpa, został mianowany dyrektorem DNI (wywiadu narodowego). Podobnie jak Rubio, Hegseth i Waltz jest zwolennikiem konfrontacji z ChRL. Zostanie szefem CIA.

    Najbardziej kontrowersyjną kandydaturą jest Tulsi Gabbard, znana ze skandalicznych wypowiedzi, w których powtarza tezy kremlowskiej propagandy. Sprzeciwia się ona wszelkim amerykańskim interwencjom, m.in. w Iraku, Afganistanie i Syrii, a nawet spotkała się z tamtejszym dyktatorem Baszarem al Asadem. Długo była członkiem Partii Demokratycznej, lecz w ostatnich latach zbliżyła się do Republikanów, do których dołączyła w październiku tego roku. Ma objąć stanowisko szefa DNI.

    Patryk Patey

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/uykn

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja