back to top
More

  Franek Vetulani i Jan Hartman – wyznawcy 11 przykazania

  Strona głównaIdeeFranek Vetulani i Jan Hartman - wyznawcy 11 przykazania

  Polecamy w dziale

  Wyzwania stojące przed Polską

  Musimy zrobić rachunek zysków i strat, nie dla formacji politycznej, nie dla własnego środowiska, nie pod kątem karier tych czy innych osób, ale dla dobra narodu i państwa. Powinniśmy przeanalizować ewentualne skutki wyjścia z UE.

  Refleksje na Boże Narodzenie

  Koniecznie karp, prezenty pod choinkę, jeszcze opłatek, odpalić kolędy i możemy świętować. Czym jest Boże Narodzenie dziś? Na naszych oczach upada cywilizacja zbudowana na nauce Chrystusa. Powrót do źródeł to jedyny nasz ratunek.

  Paweł Zastrzeżyński, Nim kur zapieje… (list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy)

  PAD wbrew swoim zapowiedziom z kampanii wyborczej 2015, podpisał Ustawę o finansowaniu in vitro. Przeciwko było tylko 100 posłów PiS (194). Pozostali, jak MM byli za, lub wstrzymali się, jak JK. Dlaczego zostaliśmy oszukani? (red)

  Wszystkich Świętych Obcowanie

  1 listopada przypomina nam trzy prawdy. 1. Że święci nadal żyją, chociaż fizycznie nie ma ich już wśród nas. 2. Istnieje życie inne od tu i teraz. 3. A skoro tak, to istnieje dawca życia na tyle mocny, że pozwala umarłym żyć dalej.
  Franek Vetulani jest najbardziej znanym studentem krakowskim ostatnich lat. Zawiesił tęczową flagę na Smoku Wawelskim. Obraża pamięć Jana Pawła II i Wandę Półtawską. Jego nihilizm uderza w polskie wartości. Bronią go profesorowie.

  Franek Vetulani jest chyba najbardziej znanym studentem krakowskim ostatnich lat. Pochodzi ze znanej rodziny Vetulanich, silnie związany ze swoim dziadkiem – Jerzym (znanym profesorem, farmakologiem), którego był sekretarzem. Jeszcze bardziej znany i szanowany był pradziadek, prawnik Adam Vetulani, przyjaciel Karola Wojtyły. 

  Na swoim blogu Franek Vetulani pisze „zostałem wychowany przez bardzo religijną babcię – chrześcijankę. Odmawialiśmy razem pacierz przed snem. Babcia przed kościołem wykonywała znak krzyża. Szanowała papieża i biskupów…” Po latach tak pisze „muszę borykać się z traumą chrześcijaństwa ze względu na przemoc, której doznałem jako 7-, 8-, 9-latek.”  Obecnie w dorosłym już życiu przedstawia się jako antyklerykał, antykatolik, w wulgarny wręcz sposób odnosi się do Kościoła i św. Jana Pawła II 

  Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod opieką (jak pisze) Bronisława Maja, znanego poety i krytyka literackiego. Był nawet laureatem stypendium rektora UJ dla najlepszych studentów a w ramach stypendium Erasmus studiował też na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest lewackim aktywistą i zasłynął w Krakowie zawieszając flagę tęczową na Smoku Wawelskim. Bierze udział w licznych manifestacjach „tęczowych”. 

  Nie jest obojętny na kult św. Jana Pawła II. 

  W mediach społecznościowych grzmi: „Nie ma zgody na kult Jana Pawła II. Najpodlejszy Polak!  Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by zniszczyć zgniłe dziedzictwo Jana Pawła II. 

  Nie jest też obojętny na pochówek Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, domagając się jego ekshumacji i usunięcia. 

  Nie jest obojętny na działalność dr Wandy Półtawskiej. Pisze o niej „ Antyaborcyjna oszołomka, katolicka fundamentalistka, opętana płodową obsesją szkodniczka, niszczycielka praw reprodukcyjnych, przebrzydła homofobka, przyjaciółka bestii z Wadowic, pionierka cywilizacji śmierci”

  Nie był obojętny na decyzję władz UJ o wyciągnięciu konsekwencji służbowych wobec dr Samuela Nowaka  autora bulwersującego wpisu na Twitterze ”Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?”

  Franek Vetulani tak zareagował: 

  „Cancel culture na Uniwersytecie Jagiellońskim, czyli skandaliczna reakcja władz UJ”   „Po szumie medialnym, jaki wokół tej wypowiedzi zrobiły środowiska chrześcijańskiej prawicy oraz anti-choice, sprawa dotarła do uszu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Władze UJ zareagowały z właściwą sobie bucerią i moralnym wzmożeniem, które nakazuje zamykanie ust, cancellowanie oraz traktowanie z pogardą ludzi, którzy walczą o podstawowe prawa kobiet oraz prawa wszystkich osób z macicami (także transmężczyzn).”

  Nie jest obojętny na honorowanie żołnierzy wyklętych, uważając ich za zbrodniarzy, za żołnierzy przeklętych a IPN określa jako Instytut Podłości Narodowej, „organ propagandowy rządzącej partii, który realizuje politykę historyczną PiS oraz kształtuje na jego zlecenie zbiorową pamięć w oparciu o fałsz, zakłamanie i manipulację.” Uważa, że święto 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych winno być raz na zawsze zniesione.

  Za oplucie pomników żołnierzy wyklętych („Łupaszki” i „Lalusia” w Parku Jordana) był postawiony przed komisją dyscyplinarną UJ i ukarany naganą Spotkało się to z protestem 50 akademików, o czym pisze:„Obroną godności najstarszej polskiej uczelni był publiczny list podpisany przez kilkadziesiąt naukowczyń i naukowców UJ, przesłany do władz uczelni oraz mediów. List, który powstał z inicjatywy doktora Jacka Malczewskiego, zawierał twardy i jednoznaczny apel do rzecznika dyscyplinarnego o umorzenie postępowania dyscyplinarnego w mojej sprawie. Wyrazy poparcia dla mnie zawierał z kolei przesłany do władz UJ list doktora habilitowanego Tomasza Sapoty, profesora Uniwersytetu Śląskiego.” 

  Akademicy broniący Franka Vetulaniego napisali: „Uważamy za w pełni wiarygodne złożone przez Franciszka Vetulaniego wyjaśnienia, że dokonując inkryminowanego czynu, kierował się wyniesionymi z domu rodzinnego pobudkami patriotycznymi i troską o prawdę historyczną, a radykalizm jego działania został podyktowany chęcią pobudzenia do szerszej debaty na temat polityki historycznej”.

  List podpisał m.in. Prof. dr hab. Jan Hartman, który na Uniwersytecie Jagiellońskim jako wykładowca etyki niejako zastąpił Karola Wojtyłę. Słynie jednak – podobnie jak Franek Vetulani – z opluwania Kościoła, pamięci Jana Pawła II, a także żołnierzy wyklętych i wielu lewackich, bulwersujących opinię publiczną wypowiedzi. Odnosi się wrażenie, że w tej materii były już student i nadal etatowy profesor jagiellońskiej wszechnicy konkurują o pierwszeństwo. Korporacji profesorskiej nawet do głowy nie przychodzi, aby z tego stanowiska został przeniesiony w stan nieszkodliwości, bo przecież może negatywnie wpływać na młodzież akademicką. Franek Vetulani jest wyraźnym objawem tego wpływu, ale ostatecznie od początku roku 2023 r., został skreślony z listy studentów UJ. Prof. Dr hab. Jan Hartman nadal może jednak wpływać na pozostałych.

  Za opluwanie pamięci Jana Pawła II grozi Frankowi Vetulaniemu proces sądowy a za opluwanie żołnierzy wyklętych proces sądowy już się toczy. Przed sądem Franek Vetulani ujawnił moralne uzasadnienie swojego postępowania i przedłożył do akt treść przemówienia Mariana Turskiego propagującego XI przykazanie – nie bądź obojętny, które jak widać aktywnie wdraża w życie.

  W encyklice Centesimus annus Jan Paweł II przestrzegał: „Demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”

  Warto mieć na uwadze, że przykazanie „nie bądź obojętny”, po unieważnieniu Dekalogu, łatwo się przemienia w zakamuflowany lub jawny nihilizm, co ilustruje przypadek całkiem Franka Vetulaniego. 

  Józef Wieczorek

  Józef Wieczorek
  Józef Wieczorek
  Były wykładowca UJ, wykluczony z systemu uczelnianego w PRL, obecnie publicysta, jako dysydent akademicki z szewską pasją działa na rzecz naprawy patologicznej domeny akademickiej.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja