More

  W obronie “Dziadów”

  Strona głównaHistoriaW obronie "Dziadów"

  Polecamy w dziale

  Konfederacja barska

  29.02.1768 w Barze na Podolu w obronie "wiary i wolności" zawiązana została konfederacja, przeciw Rosji i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Była to ostatnia konfederacja szlachecka, ale też pierwsze powstanie narodowe

  24.02.1953 – komuniści mordują generała Augusta Fieldorfa “Nila”

  24.02.1953 roku w więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany generał August Emil Fieldorf "Nil". Urodził się on 20.03.1895 roku w rodzinie krakowskiego kolejarza. Był wnukiem pochodzącego z Moraw sierżanta armii austriackiej.

  Białoruska Armia Narodowa

  23.02.1920 roku przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej i Białoruskiej Republiki Ludowej podpisali w Rydze umowę - Białoruska Armia Narodowa pod wodzą St. Bułak-Bałachowicza miała walczyć ze wspólnym wrogiem, z Rosją Sowiecką.

  Koronacja Zygmunta Augusta na króla Polski

  20.02.1530 roku odbyła się koronacja 10-cio letniego Zygmunta Augusta, syna Zygmunta I i Bony Sforzy, na króla Polski. Jedyna w historii Rzeczpospolitej koronacja za życia urzędującego króla. Na nim wygasła dynastia Jagiellonów.
  30.01.1968 r. pod pomnikiem Adama Mickiewicza miała miejsce manifestacja studentów. Domagali się przywrócenia zdjętych z afisza Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. Za kulisami toczyła się walka moczarowców z ludźmi Gomułki.

  30 stycznia 1968 roku pod pomnikiem Adama Mickiewicza miała miejsce manifestacja studentów. Domagali się przywrócenia zdjętych z afisza Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Sztuka ta, wbrew pierwotnym założeniom, stała się polityczna przez reakcje publiczności, która nagradzała hucznymi oklaskami w szczególności te fragmenty, które uważano za antyrosyjskie. Władze zareagowały najpierw utrudnianiem, a w końcu zakazaniem grania dramatu. Ta decyzja z kolei wywołała protesty w całym kraju, w szczególności młodzieży studenckiej, która domagała się zniesienia cenzury. Protesty te tłumiono siłą rękami (i pałkami) “aktywu robotniczego”, MO, ZOMO i SB.

  Zatrzymano i aresztowano setki osób, dziesiątki skazano, tysiące zmuszono do emigracji i usunięto z partii (w tym reżysera Dziadów Dejmka). 

  Za kulisami tych wydarzeń miała miejsce brutalna walka o władzę między frakcją skupioną wokół wiceministra spraw wewnętrznych Mieczysława Moczara, a otoczeniem I sekretarza Wiesława Gomułki. Uważa się, że to właśnie tarcia między “partyzantami” (zwolennikami Moczara, którzy wywodzili się z komunistycznej partyzantki), a PRL-owskim establishmentem, doprowadziły do tzw. wydarzeń marcowych i antysemickiej nagonki. 

  Moczarowcy, posługujący się mieszanką haseł nacjonalistycznych, antyinteligenckich i komunistycznych, próbowali umocnić własną pozycję w Partii i usunąć politycznych rywali. Próba puczu się nie udała, osłabiła jednak Gomułkę na tyle, że został on niebawem zastąpiony przez Edwarda Gierka. Zaczęła się nowa epoka w PRL.

  Kazimierz Grabowski

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/45m5

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja