back to top
More

    W obronie „Dziadów”

    Strona głównaHistoriaW obronie "Dziadów"

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    30.01.1968 r. pod pomnikiem Adama Mickiewicza miała miejsce manifestacja studentów. Domagali się przywrócenia zdjętych z afisza Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. Za kulisami toczyła się walka moczarowców z ludźmi Gomułki.

    30 stycznia 1968 roku pod pomnikiem Adama Mickiewicza miała miejsce manifestacja studentów. Domagali się przywrócenia zdjętych z afisza Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Sztuka ta, wbrew pierwotnym założeniom, stała się polityczna przez reakcje publiczności, która nagradzała hucznymi oklaskami w szczególności te fragmenty, które uważano za antyrosyjskie. Władze zareagowały najpierw utrudnianiem, a w końcu zakazaniem grania dramatu. Ta decyzja z kolei wywołała protesty w całym kraju, w szczególności młodzieży studenckiej, która domagała się zniesienia cenzury. Protesty te tłumiono siłą rękami (i pałkami) „aktywu robotniczego”, MO, ZOMO i SB.

    Zatrzymano i aresztowano setki osób, dziesiątki skazano, tysiące zmuszono do emigracji i usunięto z partii (w tym reżysera Dziadów Dejmka). 

    Za kulisami tych wydarzeń miała miejsce brutalna walka o władzę między frakcją skupioną wokół wiceministra spraw wewnętrznych Mieczysława Moczara, a otoczeniem I sekretarza Wiesława Gomułki. Uważa się, że to właśnie tarcia między „partyzantami” (zwolennikami Moczara, którzy wywodzili się z komunistycznej partyzantki), a PRL-owskim establishmentem, doprowadziły do tzw. wydarzeń marcowych i antysemickiej nagonki. 

    Moczarowcy, posługujący się mieszanką haseł nacjonalistycznych, antyinteligenckich i komunistycznych, próbowali umocnić własną pozycję w Partii i usunąć politycznych rywali. Próba puczu się nie udała, osłabiła jednak Gomułkę na tyle, że został on niebawem zastąpiony przez Edwarda Gierka. Zaczęła się nowa epoka w PRL.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/45m5

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja