Pod koniec listopada pojawiła się w mediach publicznych informacja, iż polski rząd pracuje nad zmianą tzw. ustawy wiatrakowej, co umożliwi dalszy rozwój tego sektora w naszym kraju. Przypominamy, iż ustawa ta została uchwalona w 2016 roku głosami posłów PiS. Miała ona na celu uregulowanie zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na terenie Polski. Minister Energii stwierdził wtedy, że brak ustawy doprowadziłby do dopłacania przez nasz kraj kolejnych miliardów i do spadku PKB.
Wejście w życie ustawy wiatrakowej, poprzez przyjęcie warunku 10H ( czyli odległość wiatraka od zabudowań to ok. 1,5 km), doprowadziło do zahamowania rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce w latach 2017-18. Jednak w roku 2019 odnotowano dalszy wzrost mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej, co było m.in. pochodną rozwoju aukcyjnego systemu wsparcia OZE.
Pierwsze podejście do liberalizacji ustawy wiatrakowej odbyło się w lipcu 2022 roku. Rząd stwierdził, że lepszym rozwiązaniem będzie określanie lokalizacji nowych elektrowni wiatrowych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Czyli w praktyce chodziło o zrzucenie odpowiedzialności za podjęcie decyzji na samorządy lokalne. Tym razem liberalizację ustawy Minister Klimatu uzasadniła potrzebą dywersyfikacji źródeł energii. Nieoczekiwanie na kilka miesięcy ustawa utkwiła w polskim parlamencie.
Jej ponowne pojawienie się pod koniec listopada, tym razem na posiedzeniu rządu, wynika z faktu, iż jej uchwalenie jest jednym z tzw. kamieni milowych. Umożliwiającym otrzymanie dostępu do środków pochodzących z UE (w formie grantów i pożyczek). W obecnej wersji ustawy, którą niebawem zajmie się polski parlament, umożliwia się dostęp mieszkańcom gmin, w których zlokalizowane będą elektrownie do 10% ich mocy w formule prosumenta wirtualnego. I zmniejsza się odległość wiatraków od zabudowań.
My zaś zadajemy rządowi pytania:
- Ile na rozwoju energetyki wiatrowej skorzystają firmy przemysłowe z dominującym kapitałem polskim?
- Kto był głównym inicjatorem wpisania liberalizacji ustawy wiatrakowej do kroków milowych KPO?
- Jakie będą koszty zmiany przebudowy polskiego systemu elektroenergetycznego w wyniku dalszego rozwoju energetyki wiatrowej?
- Kto je poniesie?
MTC
Źródła:
Rząd potwierdza liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej – Biznes w INTERIA.PL
Sejm uchwalił „ustawę wiatrakową” – SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24
Moc zainstalowana (MW) – Potencjał krajowy OZE w liczbach – Urząd Regulacji Energetyki (ure.gov.pl)