back to top
More

  Marże deweloperów nie są jeszcze tak wysokie jak handlarzy bronią!

  Strona głównaGospodarkaMarże deweloperów nie są jeszcze tak wysokie jak handlarzy bronią!

  Polecamy w dziale

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.

  Czy rząd Donalda Tuska planuje likwidację szpitali?

  Szpitale przestają wypłacać pensje lekarzom. To coraz częstsze przypadki. Mamy też nowy rządowy projekt ustawy - jeżeli będziemy chcieli się leczyć, to zapłacimy za to dodatkowo z własnej kieszeni.

  Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.
  Marże nie są tak wysokie jak handlarzy bronią i narkotykami, a branża nie potrzebuje rządowego wsparcia - twierdzi czołowy deweloper J. Szanajca. Dlaczego zatem kolejny rząd tak chce pomagać?

  Nadal czekamy na finalną wersję programu Mieszkanie na Start, która ma zostać opublikowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Politycy rządowi mówią o przeprowadzaniu szerokich, transparentnych konsultacji oraz licznych bezpiecznikach, które zapobiegną podwyżkom cen mieszkań. Jednak nawet część ich koalicyjnych kolegów nie potrafi opisać jak one przebiegają. Proces jego tworzenia spowity jest mgłą tajemniczości. 

  Od kilku tygodni zauważalna jest jednak kolejna zmiana stanowiska Lewicy. Jej przedstawiciele zaczęli ponownie go krytykować. Ostrzegają, że skorzystają głównie banki i deweloperzy, stracą zaś młodzi Polacy. Czy jest to taktyczna zmiana stanowiska spowodowana walką o głosy w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego? Dowiemy się o tym pod koniec czerwca, kiedy zgodnie z zapowiedziami projekt ustawy trafi do Sejmu. Póki co kluczowi przedstawiciele Lewicy podkreślają, że nie wiedzą jak zagłosują (mimo, że nie są fanami tego rozwiązania). Czekają na ruch ze strony koalicjantów. Ci zaś milczą. Podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość. Aktualnie jedynymi partiami, które zapowiedziały głosowanie przeciwko programowi Mieszkanie na Start są Razem i Konfederacja. 

  Miliardy z budżetu powinny trafić na budowę mieszkań, a nie na kredyt 0% – Inwestycje.pl

  Tymczasem o projekcie wypowiedział się czołowy przedstawiciel branży deweloperskiej, Jarosław Szanajca, prezes Dom Development, potentat na rynku deweloperskim w dużych miastach. Pan Jarosław pytany o poprzedni program, Bezpieczny Kredyt 2%, stwierdził, że pomógł on głównie kupującym i że bez programu Mieszkanie na Start deweloperzy sobie też spokojnie poradzą. Po czym pochwalił się rekordowymi marżami deweloperów w ubiegłym roku:

  My oczywiście mamy jedną z wyższych marż w legalnym biznesie, bo nie mamy jeszcze takich marż, jak ci, którzy handlują bronią czy narkotykami.

  Sprzedał Polakom 50 tysięcy mieszkań. „Mamy jedną z wyższych marż w legalnym biznesie” – Money.pl

  Nie wiemy jakie marże mają handlarze bronią  lub narkotyków, ale twierdzimy, że działalność deweloperska przynosi korzyść społeczeństwu. Dlaczego jednak deweloperzy muszą mieć w naszym kraju tak wysokie marże?

  Zastanawia nas jeszcze coś. 

  Jeżeli kluczowy przedstawiciel branży deweloperskiej twierdzi, że nie potrzebuje ona wsparcia w postaci programu Mieszkanie na Start, to dlaczego rząd forsuje to rozwiązanie, mimo silnego sprzeciwu społecznego?

  Sytuacją na rynku mieszkaniowym zajęli się ostatnio analitycy Banku Pekao S.A. Pokazali  jak w ostatnich 4 latach zmieniały się ceny mieszkań w Polsce i Unii Europejskiej. Okazało się, że dzięki wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2% udało się rządowi Prawa 
  i Sprawiedliwości doprowadzić do przyśpieszenia wzrostu cen mieszkań. W tym samym czasie 
  w Unii Europejskiej ceny mieszkań spadły. W naszym kraju pogorszyła się również ich dostępność.

  Pekao ceny mieszkań

  Analizy Pekao. Raport specjalny: Rynek nieruchomości w Polsce 2024

  Czy nasi parlamentarzyści potrafią się uczyć na błędach i wysłuchają tym razem argumentów specjalistów z renomowanych instytucji finansowych i głosu młodych Polaków? Przekonamy się niebawem.

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/hm3t

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja