More

  Dlaczego Węgrzy boją się chińskich mega inwestycji i co ma do tego Izera? 

  Strona głównaGospodarkaDlaczego Węgrzy boją się chińskich mega inwestycji i co ma do tego...

  Polecamy w dziale

  Czy CPK jest gorszy od wiatraków i czy już powinniśmy się bać?

  CPK - nie, wiatraki - tak. A na wiatraki skąd pieniądze? Minister Domański wyznał niedawno, że jednym z celów rządu jest faktyczne przekształcenie oszczędności obywateli w skuteczne efektywne inwestycje. To ile trzymacie w banku?

  Czy Polska może wywalczyć niepodległość gospodarczą?

  W ubiegłym tygodniu miały miejsce protesty rolników. Najbardziej zastanawia mnie w tym wszystkim postawa polskich polityków. Zarówno rząd, jak i opozycja, uznają rolnicze protesty za słuszne i je popierają! Rozumiecie coś z tego?

  Czy droższe mieszkania są dobre dla Polaków?

  Kto wygra w wojnie o polski rynek mieszkaniowy - deweloperzy czy młodzi Polacy? Niedługo się przekonamy. Na razie stronnictwo deweloperów nie składa broni i wykazuje, że droższe mieszkania są korzystniejsze dla Polaków niż tańsze.

  Roczna dziura budżetowa to już 186 mld zł i ciągle rośnie

  Wg danych Eurostat deficyt fiskalny w Polsce wyniósł po 3 kwartałach 2023 roku 5,5% PKB w ujęciu rocznym. Zdecydowanie gorzej niż średnia w UE (2,8%). 8 państw UE ma nawet nadwyżkę budżetową. Coś jest nie tak z naszym państwem.
  Pamiętacie jeszcze o pierwszym polskim samochodzie elektrycznym Izera? Nie poznaliśmy założeń ekonomicznych, technologicznych i ekologicznych projektu realizowanego przez spółki Skarbu Państwa, a wydano już 0,5 mln z 5 mld (plan.)

  Jesteśmy zachęcani przez media i ekspertów do wymiany aut spalinowych na elektryczne. Ma to poprawić jakość powietrza i zmniejszyć skutki efektu cieplarnianego. Branża elektromobilności była przedstawiana kilka lat temu przez premiera Mateusza Morawieckiego jako „koło zamachowe reindustrializacji polskiej gospodarki oraz pozytywny przykład budowania w naszym kraju przemysłu przyszłości”.

  Morawiecki stawia na auta na prąd: będziemy pionierami i liderami (wyborcza.biz)

  Premier zapowiadał, że jako pionierzy i liderzy nie prześpimy rewolucji przemysłowej i prognozował milion aut elektrycznych na drogach w Polsce w 2025 roku. Trudno będzie zrealizować te śmiałe plany. 

  A jak rozwija się branża elektromobilności w Europie? Przykładem niech będzie budowa jednej z największych fabryk baterii litowo-jonowych na Węgrzech przez chiński koncern CATL 

  Największa inwestycja w historii Węgier | Filary Biznesu

  Co ciekawe o budowę 7 mld euro wartej inwestycji zabiegała również Polska. Jednak z powodu braku zachęt chiński koncern zdecydował się zainwestować na Węgrzech, nad czym ubolewała nasza prasa.

  Rząd węgierski z radością ogłosił, że inwestycja, która ma na celu zaopatrywać zakłady Mercedesa, BMW, Stellantis i Volkswagena w baterie litowo-jonowe, przyczyni się do dalszego wzrostu gospodarczego kraju. 

  Gigantyczna inwestycja Chin na Węgrzech. Zbudują fabrykę baterii | Energetyka24.

  Decyzji o budowie mega fabryki podjętej przez rząd Orbana nie chcą jednak zaakceptować  mieszkańcy Debreczyna, gdzie ma być zlokalizowana. Wręcz oskarżają oni przedstawicieli rządu Orbana o zdradę. Lokalni mieszkańcy obawiają się, że nowa inwestycja doprowadzi do zanieczyszczenia wód oraz ich znacznego zużycia 

  Debrecen’s new battery plant will have brutal high water consumption? – Daily News Hungary

  Tematem zajęła się nawet międzynarodowa organizacja walcząca o ochronę środowiska – Greenpeace, która w swoim raporcie wskazuje na wiele zagrożeń środowiskowych związanych z w/w inwestycją

  Environmentally speaking, what is wrong with battery factories appearing in Hungary? – Greenpeace Magyarország

  Co więcej, w mediach pojawiły się ostatnio informacje o poszkodowanych robotnikach, którzy pracowali przy budowie innej fabryki baterii litowo-jonowych na Węgrzech, dla koreańskiej firmy SK Innovation. 

  Węgry: Wolna Europa: dziesiątki osób zachorowało przy budowie fabryki baterii do samochodów elektrycznych (wnp.pl))

  Rząd Wiktora Orbana, który postawił na współpracę z koncernami z Niemiec i Chin, zaprzecza jednak wszystkim oskarżeniom 

  Protests in eastern Hungary against a Chinese electric battery mega-factory – energynomics.ro

  Czy to oznacza jednak, że nie mamy dostrzegać zagrożeń związanych z elektromobilnością, szczególnie że Unia Europejska (w tym polski rząd) za sprawą pakietu Fit for 55 postawiła na silny rozwój tej branży? 

  Fabryki samochodów elektrycznych miały być budowane również u nas. Pamiętacie jeszcze o pierwszym polskim samochodzie elektrycznym o nazwie Izera? Do dziś nie poznaliśmy założeń ekonomicznych, technologicznych i ekologicznych projektu realizowanego przez spółki Skarbu Państwa, a wydano na niego już 500 mln złotych z zaplanowanych 5 mld.

  Izera. Ile już nas kosztowała? Podano konkretną kwotę i datę rozpoczęcia produkcji (auto-swiat.pl) 

  Co prawda 500 mln złotych wydaje się mało znaczącą kwotą w morzu ponad 100 mld złotych, które mamy otrzymać w ramach Krajowego Programu Odbudowy, jednak są to pieniądze publiczne. Polski rząd powinien udzielić informacji na co zostały wydane. Wiemy tylko, że projekt będzie realizowany w ramach współpracy z chińskim koncernem Geely Holding, który dostarczy polskiej spółce rozwiązania technologiczne. 

  Izera – chińska technologia, polski temperament (polityczny) – Polityka.pl 

  Jednak  warunki tej współpracy owiane są tajemnicą. Nie wiemy czy to partner chiński będzie odpowiadał za główne procesy produkcyjne i jaka technologia ma być w Izerze zastosowana. Możliwe, że rozwój projektu „polskiego” samochodu elektrycznego przyśpieszy po wyborach, wraz z otrzymaniem przez Polską środków z KPO. Zapowiedział to lider opozycji, Donald Tusk 

  Izera, fabryka w Jaworznie i Donald Tusk. Zaskakujący zwrot akcji – Dziennik.pl 

  Czy jednak z takiego obrotu sprawy będą zadowoleni mieszkańcy Jaworzna, gdzie fabryka ma powstać? Czy nie zostaną oni postawieni przed takimi samymi problemami jak mieszkańcy Debreczyna? 

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja