back to top
More

  Dlaczego Węgrzy boją się chińskich mega inwestycji i co ma do tego Izera? 

  Strona głównaGospodarkaDlaczego Węgrzy boją się chińskich mega inwestycji i co ma do tego...

  Polecamy w dziale

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.

  Czy rząd Donalda Tuska planuje likwidację szpitali?

  Szpitale przestają wypłacać pensje lekarzom. To coraz częstsze przypadki. Mamy też nowy rządowy projekt ustawy - jeżeli będziemy chcieli się leczyć, to zapłacimy za to dodatkowo z własnej kieszeni.

  Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.
  Pamiętacie jeszcze o pierwszym polskim samochodzie elektrycznym Izera? Nie poznaliśmy założeń ekonomicznych, technologicznych i ekologicznych projektu realizowanego przez spółki Skarbu Państwa, a wydano już 0,5 mln z 5 mld (plan.)

  Jesteśmy zachęcani przez media i ekspertów do wymiany aut spalinowych na elektryczne. Ma to poprawić jakość powietrza i zmniejszyć skutki efektu cieplarnianego. Branża elektromobilności była przedstawiana kilka lat temu przez premiera Mateusza Morawieckiego jako „koło zamachowe reindustrializacji polskiej gospodarki oraz pozytywny przykład budowania w naszym kraju przemysłu przyszłości”.

  Morawiecki stawia na auta na prąd: będziemy pionierami i liderami (wyborcza.biz)

  Premier zapowiadał, że jako pionierzy i liderzy nie prześpimy rewolucji przemysłowej i prognozował milion aut elektrycznych na drogach w Polsce w 2025 roku. Trudno będzie zrealizować te śmiałe plany. 

  A jak rozwija się branża elektromobilności w Europie? Przykładem niech będzie budowa jednej z największych fabryk baterii litowo-jonowych na Węgrzech przez chiński koncern CATL 

  Największa inwestycja w historii Węgier | Filary Biznesu

  Co ciekawe o budowę 7 mld euro wartej inwestycji zabiegała również Polska. Jednak z powodu braku zachęt chiński koncern zdecydował się zainwestować na Węgrzech, nad czym ubolewała nasza prasa.

  Rząd węgierski z radością ogłosił, że inwestycja, która ma na celu zaopatrywać zakłady Mercedesa, BMW, Stellantis i Volkswagena w baterie litowo-jonowe, przyczyni się do dalszego wzrostu gospodarczego kraju. 

  Gigantyczna inwestycja Chin na Węgrzech. Zbudują fabrykę baterii | Energetyka24.

  Decyzji o budowie mega fabryki podjętej przez rząd Orbana nie chcą jednak zaakceptować  mieszkańcy Debreczyna, gdzie ma być zlokalizowana. Wręcz oskarżają oni przedstawicieli rządu Orbana o zdradę. Lokalni mieszkańcy obawiają się, że nowa inwestycja doprowadzi do zanieczyszczenia wód oraz ich znacznego zużycia 

  Debrecen’s new battery plant will have brutal high water consumption? – Daily News Hungary

  Tematem zajęła się nawet międzynarodowa organizacja walcząca o ochronę środowiska – Greenpeace, która w swoim raporcie wskazuje na wiele zagrożeń środowiskowych związanych z w/w inwestycją

  Environmentally speaking, what is wrong with battery factories appearing in Hungary? – Greenpeace Magyarország

  Co więcej, w mediach pojawiły się ostatnio informacje o poszkodowanych robotnikach, którzy pracowali przy budowie innej fabryki baterii litowo-jonowych na Węgrzech, dla koreańskiej firmy SK Innovation. 

  Węgry: Wolna Europa: dziesiątki osób zachorowało przy budowie fabryki baterii do samochodów elektrycznych (wnp.pl))

  Rząd Wiktora Orbana, który postawił na współpracę z koncernami z Niemiec i Chin, zaprzecza jednak wszystkim oskarżeniom 

  Protests in eastern Hungary against a Chinese electric battery mega-factory – energynomics.ro

  Czy to oznacza jednak, że nie mamy dostrzegać zagrożeń związanych z elektromobilnością, szczególnie że Unia Europejska (w tym polski rząd) za sprawą pakietu Fit for 55 postawiła na silny rozwój tej branży? 

  Fabryki samochodów elektrycznych miały być budowane również u nas. Pamiętacie jeszcze o pierwszym polskim samochodzie elektrycznym o nazwie Izera? Do dziś nie poznaliśmy założeń ekonomicznych, technologicznych i ekologicznych projektu realizowanego przez spółki Skarbu Państwa, a wydano na niego już 500 mln złotych z zaplanowanych 5 mld.

  Izera. Ile już nas kosztowała? Podano konkretną kwotę i datę rozpoczęcia produkcji (auto-swiat.pl) 

  Co prawda 500 mln złotych wydaje się mało znaczącą kwotą w morzu ponad 100 mld złotych, które mamy otrzymać w ramach Krajowego Programu Odbudowy, jednak są to pieniądze publiczne. Polski rząd powinien udzielić informacji na co zostały wydane. Wiemy tylko, że projekt będzie realizowany w ramach współpracy z chińskim koncernem Geely Holding, który dostarczy polskiej spółce rozwiązania technologiczne. 

  Izera – chińska technologia, polski temperament (polityczny) – Polityka.pl 

  Jednak  warunki tej współpracy owiane są tajemnicą. Nie wiemy czy to partner chiński będzie odpowiadał za główne procesy produkcyjne i jaka technologia ma być w Izerze zastosowana. Możliwe, że rozwój projektu „polskiego” samochodu elektrycznego przyśpieszy po wyborach, wraz z otrzymaniem przez Polską środków z KPO. Zapowiedział to lider opozycji, Donald Tusk 

  Izera, fabryka w Jaworznie i Donald Tusk. Zaskakujący zwrot akcji – Dziennik.pl 

  Czy jednak z takiego obrotu sprawy będą zadowoleni mieszkańcy Jaworzna, gdzie fabryka ma powstać? Czy nie zostaną oni postawieni przed takimi samymi problemami jak mieszkańcy Debreczyna? 

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja