Dlaczego Węgrzy boją się chińskich mega inwestycji i co ma do tego Izera? 

Data

Strona głównaGospodarkaDlaczego Węgrzy boją się chińskich mega inwestycji i co ma do tego...

Polecamy w dziale

Bezpieczny kredyt czyli jeszcze droższe mieszkania

Po 2 miesiącach obowiązywania "Bezpiecznego kredytu 2%" ceny mieszkań w 10 największych miastach w Polsce wzrosły o 10%. Największymi beneficjentami okazali się deweloperzy i sprzedawcy mieszkań - dla analityków było to oczywiste.

Czy magazynowanie CO2 pod ziemią lub w oceanach ma sens?

Człowiek emituje 1.2% CO2 znajdującego się w atmosferze. Duża część jest pochłaniana przez naturalne rezerwuary. Wzrost stężenia CO2 nie ma wpływu na klimat. Inwestowanie w jego podziemne magazynowanie nie ma najmniejszego sensu.

Polska kroczy ścieżką Argentyny

Na środową decyzję RPP o obniżce stóp procentowych o 75 punktów rynki zareagowały wyprzedażą PLN oraz akcji banków. Polskie obligacje przestają być atrakcyjne. Kto zatem sfinansuje polski dług? Myślę, że my - naszymi pieniędzmi.
Pamiętacie jeszcze o pierwszym polskim samochodzie elektrycznym Izera? Nie poznaliśmy założeń ekonomicznych, technologicznych i ekologicznych projektu realizowanego przez spółki Skarbu Państwa, a wydano już 0,5 mln z 5 mld (plan.)

Jesteśmy zachęcani przez media i ekspertów do wymiany aut spalinowych na elektryczne. Ma to poprawić jakość powietrza i zmniejszyć skutki efektu cieplarnianego. Branża elektromobilności była przedstawiana kilka lat temu przez premiera Mateusza Morawieckiego jako „koło zamachowe reindustrializacji polskiej gospodarki oraz pozytywny przykład budowania w naszym kraju przemysłu przyszłości”.

Morawiecki stawia na auta na prąd: będziemy pionierami i liderami (wyborcza.biz)

Premier zapowiadał, że jako pionierzy i liderzy nie prześpimy rewolucji przemysłowej i prognozował milion aut elektrycznych na drogach w Polsce w 2025 roku. Trudno będzie zrealizować te śmiałe plany. 

A jak rozwija się branża elektromobilności w Europie? Przykładem niech będzie budowa jednej z największych fabryk baterii litowo-jonowych na Węgrzech przez chiński koncern CATL 

Największa inwestycja w historii Węgier | Filary Biznesu

Co ciekawe o budowę 7 mld euro wartej inwestycji zabiegała również Polska. Jednak z powodu braku zachęt chiński koncern zdecydował się zainwestować na Węgrzech, nad czym ubolewała nasza prasa.

Rząd węgierski z radością ogłosił, że inwestycja, która ma na celu zaopatrywać zakłady Mercedesa, BMW, Stellantis i Volkswagena w baterie litowo-jonowe, przyczyni się do dalszego wzrostu gospodarczego kraju. 

Gigantyczna inwestycja Chin na Węgrzech. Zbudują fabrykę baterii | Energetyka24.

Decyzji o budowie mega fabryki podjętej przez rząd Orbana nie chcą jednak zaakceptować  mieszkańcy Debreczyna, gdzie ma być zlokalizowana. Wręcz oskarżają oni przedstawicieli rządu Orbana o zdradę. Lokalni mieszkańcy obawiają się, że nowa inwestycja doprowadzi do zanieczyszczenia wód oraz ich znacznego zużycia 

Debrecen’s new battery plant will have brutal high water consumption? – Daily News Hungary

Tematem zajęła się nawet międzynarodowa organizacja walcząca o ochronę środowiska – Greenpeace, która w swoim raporcie wskazuje na wiele zagrożeń środowiskowych związanych z w/w inwestycją

Environmentally speaking, what is wrong with battery factories appearing in Hungary? – Greenpeace Magyarország

Co więcej, w mediach pojawiły się ostatnio informacje o poszkodowanych robotnikach, którzy pracowali przy budowie innej fabryki baterii litowo-jonowych na Węgrzech, dla koreańskiej firmy SK Innovation. 

Węgry: Wolna Europa: dziesiątki osób zachorowało przy budowie fabryki baterii do samochodów elektrycznych (wnp.pl))

Rząd Wiktora Orbana, który postawił na współpracę z koncernami z Niemiec i Chin, zaprzecza jednak wszystkim oskarżeniom 

Protests in eastern Hungary against a Chinese electric battery mega-factory – energynomics.ro

Czy to oznacza jednak, że nie mamy dostrzegać zagrożeń związanych z elektromobilnością, szczególnie że Unia Europejska (w tym polski rząd) za sprawą pakietu Fit for 55 postawiła na silny rozwój tej branży? 

Fabryki samochodów elektrycznych miały być budowane również u nas. Pamiętacie jeszcze o pierwszym polskim samochodzie elektrycznym o nazwie Izera? Do dziś nie poznaliśmy założeń ekonomicznych, technologicznych i ekologicznych projektu realizowanego przez spółki Skarbu Państwa, a wydano na niego już 500 mln złotych z zaplanowanych 5 mld.

Izera. Ile już nas kosztowała? Podano konkretną kwotę i datę rozpoczęcia produkcji (auto-swiat.pl) 

Co prawda 500 mln złotych wydaje się mało znaczącą kwotą w morzu ponad 100 mld złotych, które mamy otrzymać w ramach Krajowego Programu Odbudowy, jednak są to pieniądze publiczne. Polski rząd powinien udzielić informacji na co zostały wydane. Wiemy tylko, że projekt będzie realizowany w ramach współpracy z chińskim koncernem Geely Holding, który dostarczy polskiej spółce rozwiązania technologiczne. 

Izera – chińska technologia, polski temperament (polityczny) – Polityka.pl 

Jednak  warunki tej współpracy owiane są tajemnicą. Nie wiemy czy to partner chiński będzie odpowiadał za główne procesy produkcyjne i jaka technologia ma być w Izerze zastosowana. Możliwe, że rozwój projektu „polskiego” samochodu elektrycznego przyśpieszy po wyborach, wraz z otrzymaniem przez Polską środków z KPO. Zapowiedział to lider opozycji, Donald Tusk 

Izera, fabryka w Jaworznie i Donald Tusk. Zaskakujący zwrot akcji – Dziennik.pl 

Czy jednak z takiego obrotu sprawy będą zadowoleni mieszkańcy Jaworzna, gdzie fabryka ma powstać? Czy nie zostaną oni postawieni przed takimi samymi problemami jak mieszkańcy Debreczyna? 

MTC

Ostatnie wpisy autora