back to top
More

    Czeka nas fala zwolnień w polskiej gospodarce

    Strona głównaGospodarkaCzeka nas fala zwolnień w polskiej gospodarce

    Polecamy w dziale

    Wielka Brytania wygrywa na Brexicie

    Po prawie 4 latach od opuszczenia UE gospodarka GB rozwija się, a niemiecka kurczy. Podobnie jest w przypadku będącej poza UE Szwajcarią. Czy nie czas pomyśleć o budowie własnej samodzielnej gospodarki w odłączeniu od francusko-niemieckiej dominacji?

    Premier Tusk zapomniał o Rafako

    W styczniu 2023 roku Donald Tusk wzywał premiera Morawieckiego do działania, do obrony Rafako. Teraz sam jest premierem. Nie słychać jednak o jakichkolwiek działaniach zmierzających do uratowania firmy. Hallo, Panie Premierze, gdzie Pan jest?!

    Mieszkanie na Start – apelujemy o jawność!

    W mediach społecznościowych pojawiły się sugestie, że powodem dla którego KO i PSL forsują Program, może być fakt, że na konta tych partii wpłynęły duże przelewy od deweloperów. Apelujemy o ujawnienie stenogramów ze spotkania deweloperów z rządem w lipcu b.r.

    60 miliardów złotych zapłacimy za powódź!

    Wg Instytutu Ochrony Środowiska wartość strat poniesionych podczas powodzi w 1997 roku wyniosła 2,3% ówczesnego PKB. Jej skala była zbliżona do tej obecnej. Dziś wartość PKB Polski to 3 bln zł. Zatem straty obecne przekroczą 60 mld zł.
    O 134 000 (r/r) spadło zatrudnienie w I kwartale b.r. Zwalniały głównie polskie oddziały firm zagranicznych. Teraz do zwolnień przygotowują się polskie firmy, jak PP, PKP i Tauron. Zaczyna się Zielony Ład

    W ubiegłym tygodniu pojawiła się depesza Polskiej Agencji Prasowej o spadku zatrudnienia w polskiej gospodarce o 134 tysiące osób r/r na koniec pierwszego kwartału obecnego roku. 

    Zatrudnienie w Polsce w I kw. spadło kdk o 112,5 tys. osób do 17.344,1 tys. osób – Eurostat (pap.pl)

    Ku mojemu zdziwieniu wiadomość ta przeszła praktycznie bez echa w polskich mediach. Wspomniało o niej tylko kilka portali informujących o wydarzeniach ekonomicznych. Zabrakło zaś komentarzy analityków i dziennikarzy. Nikt też nie postawił pytania: Dlaczego zatrudnienie w Polsce spada? 

    Od kilku tygodni słyszymy o fali zwolnień, jaka przetacza się przez firmy z sektora przemysłu. Decydują się one na redukcję zatrudnienia ze względu na rosnące koszty energii, płac oraz relatywnie silną złotówkę. Na pozbywanie się pracowników decydowały się głównie oddziały firm zagranicznych. Produkcja w Polsce stała się dla nich za droga. Teraz zwolnienia zaczynają też ogłaszać polskie koncerny, jak Poczta Polska, PKP Cargo i Tauron. 

    Zarząd tego ostatniego poinformował w liście do swoich pracowników, że ze względu na zapowiadane przez rząd przyśpieszenie transformacji energetycznej wielu z nich straci pracę. Cel uświęca środki, zielona rewolucja wymaga ofiar. Tymi staną się polscy pracownicy.

    Tauron spodziewa się potężnych zmian na rynku energii. Przyszłość pracowników zagrożona (spidersweb.pl)

    Jakby tego było mało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało dodatkowe opodatkowanie umów cywilno-prawnych. Oznacza to, że wzrosną koszty pracy i bezrobocie. Ministerstwo argumentuje tę decyzję chęcią spełnienia kroków milowych. Inaczej Polska nie dostanie kolejnej transzy środków w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Rządowi bardzo zależy na pieniądzach, więc zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie już od początku przyszłego roku. 

    Oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Wiceminister wskazał najważniejsze terminy (300gospodarka.pl)

    Dla przypomnienia, środki z KPO, których odblokowaniem chwalili się ostatnio politycy rządzącej Koalicji, zostaną przeznaczone m.in. na budowę farm wiatrowych na Bałtyku i subsydiowanie zakupu aut elektrycznych. W przypadku tych ostatnich dopłaty mogą wynieść aż 30 tysięcy złotych. Skorzysta na tym nieliczna grupa najbogatszych Polaków. Auta elektryczne i części do farm wiatrowych będziemy importować. Nie będziemy zatem rozwijać naszej gospodarki. Zaciągniemy tylko pożyczki w euro, które będą spłacać przyszłe pokolenia.

    Zapowiadając przyśpieszenie implementacji Zielonego Ładu, rządząca koalicja ryzykuje dalszy spadek zatrudnienia w Polsce. Część osób, które stracą pracę, wyjedzie za granicę, a pozostali zarejestrują się jako bezrobotni. Jaki mamy interes w realizacji polityki prowadzącej do likwidacji miejsc pracy w naszym kraju?

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/c45h

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja