O rety, rosną nam raty!

Wszystko nam rośnie na wiosnę. Oficjalna inflacja już przekroczyła 12% (wg mnie 25%). RPP podniosła główną stopę do 5,25%. Zadłużenie Polski wzrosło do 1,5 biliona złotych. Z 24 do 45 mld złotych wzrósł koszt obsługi zadłużenia.
Podziel się tym artykułem:

Wszystko nam rośnie na wiosnę, ale nie jest to dobra wiadomość. Rośnie inflacja – ta oficjalna przekroczyła już 12% (mnie wychodzi co najmniej 25% r/r). RPP podniosła stopy procentowe do 5,25%. Rośnie też w zastraszającym tempie zadłużenie naszego państwa, a o 100% wzrasta koszt obsługi polskiego długu. Tego budżetowego i tego poupychanego w rozlicznych funduszach pozabudżetowych.

Najpierw zatem parę słów o rządzie. Każdy kolejny rząd po roku 1989 jest za to odpowiedzialny, za podniesienie kosztów życia Polaków. Za pozbawienie nas własności w gospodarce (banki, fabryki, handel). Za wydanie naszego państwa i nas samych na łup zagranicznych funduszy spekulacyjnych. Za ogromne zagraniczne zadłużenie Polski.

Zwolennicy obecnego rządu, trochę nieświadomi ekonomicznie, oburzą się na te słowa. Przecież rząd PiS dał nam tyle pieniędzy. Zatem bez wdawania się w tabelki i wykresy zestawię specjalnie dla nich dwie najbardziej podstawowe wartości: najniższą pensję krajową i cenę 1m2 mieszkania w Krakowie (z sentymentu).

2016  – najniższa krajowa = 1850 zł (1360 na rękę); 1m2 mieszkania = 6 000 zł.

2022 – najniższa krajowa = 3010 zł ( 2360 na rękę); 1m2 mieszkania = 12 000 zł.

Ponieważ kalkulator nie wie co to emocje, policzmy. Wychodzi na to, że najniższa pensja dla osób, o które najbardziej dba nasz obecny rząd, wzrosła o 74%. Jednak cena 1m2 już o 100%.

Rząd już nam więcej nie podniesie. Miliardy wpakowane w programy pomocowe, finansowane w dużej mierze zadłużaniem się państwa polskiego, straciły całą moc. Jesteśmy zadłużeni już na 1,5 biliona złotych. I za chwilę będziemy mieli problem ze spłatą wymaganych odsetek. A chętnych do pożyczania nam kolejnych pieniędzy na inny niż lichwiarski procent nie widać.

Może socjalistyczny rząd – innego po roku 1989 nie było – nie może inaczej. Przecież jego kalkulacja gospodarcza opiera się na rozdawaniu pieniędzy, dla zdobywania głosów najuboższych obywateli. I nie myśleniu do czego to zawsze prowadzi, poza szansą na wygranie kolejnych wyborów. Rząd Prawa i Sprawiedliwości poszedł w swoim rozmachu jeszcze dalej. Rozdaje pieniądze nawet ludziom, którzy ich nie potrzebują. To należy nazwać socjalizm+

Gdyby rząd właściwie realizował misję ochrony interesu polskich obywateli, to zamiast uszczęśliwiać wszystkich na siłę, nie pozwoliłby na bezkarne nas okradanie.

Na bezkarne grasowanie na naszym rynku funduszy spekulacyjnych celowo wywołujących wzrost cen. To one, wykupując na pniu mieszkania w dużych miastach, stoją za ogromnymi wzrostami cen mieszkań.

Uwielbiam wielkie hasła. Przypominają mi dzieciństwo, czasy Edwarda Gierka😊 Jednak oddajmy sprawiedliwość Gierkowi. Dla budowy Polski socjalistycznej uruchomiono wielkie huty, cementownie i zwiększono wydobycie węgla. Każdy, nawet minister, wiedział przecież, że do budowy nowej Polski trzeba mieć paliwo, beton i stal. Własne paliwo, beton i stal.

Co zrobiły kolejne rządy po roku 1989, ostatniego nie wyłączając? Sprzedały cementownie Belgom i Francuzom, huty Hindusowi Mittalowi – już je zamknął. Pozamykały kopalnie, deklarując definitywne odejście od węgla. Nawet państwową ziemię pod przyszłe mieszkania sprzedano deweloperom, zamiast zapewnić jej dostępność dla taniego, obywatelskiego budownictwa (za Gierka powstały w ten sposób całe osiedla). I ogłoszono Polskę w Budowie!

Mieszkanie + to było jedno z wielkich haseł Prawa i Sprawiedliwości. Jak przebiega jego realizacja? NIK ogłosił to dwa miesiące temu. Zamiast zakładanych 100 tysięcy wybudowano w ramach programu15 tysięcy mieszkań. Dla zainteresowanych link poniżej:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/program-mieszkanie-plus.html

Tak właśnie wygląda realizacja wielkich haseł naszego najlepszego rządu obecnego. Piękny slogan na billboard, za którym nie stoi przygotowanie odpowiednich warunków prawnych i materialnych, koniecznych do sprawnego wdrożenia i funkcjonowania.

Gdyby rząd realizował inny punkt szczytnego programu czyli Zrównoważony Rozwój (Polski), to młodzi ludzie kończąc studia, chcieliby wracać do swych małych ojczyzn. Wykorzystując swoją wiedzę do ich i swojego rozwoju. Do Janowa Lubelskiego i Koziej Wólki. I nie doświadczylibyśmy spekulacyjnej bańki mieszkaniowej w wielkich miastach. Również w  moim ukochanym Krakowie, w którym zmarnowałem swoje młode lata.

Dlaczego nie wracają, Panie Premierze?

Jan Azja Kowalski

PS. Trochę szkoda, że po 1989 nie było przynajmniej jednego wolnorynkowego rządu. Wiedzielibyśmy do czego można by wrócić.

Podziel się tym artykułem:
Jan A. Kowalski
Jan A. Kowalski
Jan A Kowalski, rocznik 1964. Od roku 1983 działacz Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość, od 1985 redaktor „małej” Niepodległości (ps. Azja Tuhajbejowicz). Autor „Dziur w Mózgu” i „Wojny, którą właśnie przegraliśmy”.

Ani słowa o Żydach. Gra toczy się o pieniądze. Będzie tylko o naszych pieniądzach

Chodzi o nasz rozwój. Nie tylko jako przedsiębiorców, ale o rozwój całego naszego narodu i państwa. Bo przedsiębiorczość, podobnie jak żebractwo, to nie stan naszego konta, ale stan naszego ducha.

10 mld do budżetu, uzbrojenie obywateli za darmo… i odczepcie się ode mnie

Zacznijmy od końca. Właśnie się dowiedziałem, z ust rządowej biurwy wysokiego szczebla, Jadwigi Emilewicz, że będąc przedsiębiorcą, muszę zdać specjalny rządowy test na przedsiębiorcę. Skończył się strajk nauczycieli i jak...

O tym, dlaczego Obóz Dobrej Zmiany nie potrafi zrozumieć prawdy oczywistej

Z racji mojej osobistej walki z wiatrakami, prowadzonej od kilku dziesięcioleci, kolejny raz spróbuję wytłumaczyć tę pokrętną logikę, zaoferowaną nam, wyborcom, przed kolejnymi wyborami. Tuż przed kolejną burzą mózgów Prawa i Sprawiedliwości...

Ostatnie wpisy

Finlandia jest gotowa na wojnę z Rosją. A Polska?

Tak twierdzi wódz fińskiej armii, gen. Timo Kivinen. Znając historię wojny rosyjsko-fińskiej 1939/40, powinniśmy mu uwierzyć. Finowie dysponują 280 000 armią i posiadają 1,5 mln sztuk osobistej broni palnej. A czym my dysponujemy?

Status kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii

Wyprawa prezydenta Rumunii do Kijowa, z Macronem i Scholzem, okazała się bardzo opłacalna. Przy okazji Ukrainy status kandydata do UE nadano też Mołdawii. To pierwszy krok do przyłączenia tej byłej sowieckiej republiki do Rumunii

Hipersoniczny kindżał Putina

Hipersoniczne pociski Kindżał są lotniczą wersją pocisku balistycznego Iskander, zostały ujawnione przez samego Władymira Putina w marcu 2018 roku.

Telewizja dla przygniecionych

O tym jak Putin ukrywa swój majątek u kolegów, o odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu, o powrocie do węgla, o tym jak największe fundusze inwestycyjne przejmują kontrolę nad żywnością.

Jerzy Targalski, Skretynienie

Obraz przyszłego społeczeństwa w filmie „Idiokracja” potwierdzają badania norweskie i angielskie pokazujące, że od lat 70. XX wieku iloraz inteligencji spada obecnie w tempie 7 punktów na każde pokolenie, czyli co 30 lat.

Rosja podchodzą pod Lisiczańsk

PODSUMOWANIE 118. dnia wojny + MAPY

Siły Zbrojne Republiki Słowacji

W dzisiejszym odcinku Armii Świata przyjrzymy się siłom zbrojnym jednego z dwóch południowych sąsiadów Polski, czyli Słowacji.

Popularne w tym dziale