back to top
More

    Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie

    Strona głównaHistoriaZwycięskie Powstanie Wielkopolskie

    Polecamy w dziale

    Obława Augustowska

    W dniach 25-28.07.1945 roku miała miejsce operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD, UB, oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego. Zabito co najmniej 6 tysięcy ludzi, mieszkańców pow. Suwalskiego i Augustowskiego.

    Konstytucja Księstwa Warszawskiego

    22.07.1807 w Dreźnie Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte nadał Polakom Konstytucję Księstwa Warszawskiego, które utworzył na ziemiach odebranych zaborcom (przede wszystkim Rosjanom). 

    Zdobycie Konstantynopola przez krzyżowców

    17.07.1203 roku, po raz pierwszy od 800 lat, Konstantynopol, stolica Cesarstwa Bizantyjskiego, został zdobyty przez krzyżowców. Akt ten stanowił ponurą parodię świętowanej 2 dni wcześniej 104 rocznicy zdobycia Jerozolimy

    Kodeks Makarewicza

    11.07.1932 zostało wydane rozporządzenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o wprowadzeniu nowego kodeksu karnego, który przeszedł do historii jako kodeks Makarewicza. Uważany był za pracę mistrzowską.
    16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze zakończyło się jedno z dwóch zwycięskich polskich powstań narodowych – Powstanie Wielkopolskie. O jego sukcesie zadecydowała długoletnia organiczna praca wielkopolan i dobre przygotowanie.

    16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze zakończyło się jedno z dwóch zwycięskich polskich powstań narodowych – Powstanie Wielkopolskie. A jak się zaczęło?

    Wielkopolska w wyniku rozbiorów została włączona do Królestwa Prus. Początkowo cieszyła się sporą autonomią, która jednak w kolejnych latach była stale zmniejszana. W konstytucji pruskiej z 1848 roku nie było już mowy o autonomii. Stworzone na mocy Kongresu Wiedeńskiego Wielkie Księstwo Poznańskie stało się integralną częścią Prus, a następnie Niemiec, które od chwili zjednoczenia prowadziło agresywną politykę germanizacyjną.

    Polski przestał być językiem urzędowym, przestano też uczyć go w szkołach. Polakom odbierano ziemię i zastępowano ich Niemcami. Walczono również z Kościołem Katolickim, który był silnie związany z polskością na tych terenach. 

    Polacy nie mając szans w bezpośrednim starciu, stawiali opór przez pracę u podstaw, samoorganizację i wykorzystywanie luk w prawie niemieckim, jak słynny Drzymała. Część Polaków zaciągało się do armii niemieckiej, aby uzyskać przeszkolenie wojskowe, broń i amunicję, które mogły przydać się sprawie polskiej. Zaczęły się przygotowania do Powstania. 

    Okazja nadarzyła się w trakcie I Wojny Światowej, kiedy po raz pierwszy państwa zaborcze wystąpiły przeciw sobie, a nie wspólnie jak do tej pory. Niemcy walczące jednocześnie na dwóch frontach znacznie się wykrwawiły i osłabiły. Klęska państw centralnych była tylko kwestią czasu. Dlatego Wielkopolanie gromadzili zapasy i cierpliwie czekali. 

    Iskrą, która podpaliła lont był przyjazd Ignacego Paderewskiego, który został owacyjnie przyjęty. Powstanie wybuchło po prowokacji niemieckiej 27.12.1918 w trakcie wizyty Paderewskiego. Trwało półtora miesiąca i zakończyło się pełnym sukcesem. Niemal całe terytorium Wielkiego Księstwa Poznańskiego zostało włączone do Rzeczypospolitej. Jednak integracja Poznańskiego z resztą Polski miała trwać jeszcze długie lata. 

    Niestety sukces Powstania Wielkopolskiego w odrodzonej Polsce  piłsudczykowskie elity przykrywały  innym, nieudanym Powstaniem Styczniowym i to do niego najchętniej się odwoływały. Powstanie Wielkopolskie było tematem niewygodnym z powodu przewodniej roli endecji, która od początku wspierała Powstanie. Było więc pomijane milczeniem, a jego weterani (w przeciwieństwie do powstańców styczniowych) nigdy nie uzyskali żadnych przywilejów, ani nawet symbolicznych odznaczeń. 

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/z30s

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja