back to top
More

    Traktat krakowski i hołd pruski 1525

    Strona głównaHistoriaTraktat krakowski i hołd pruski 1525

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    08.04.1525 król Zygmunt I Stary i wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern podpisali traktat krakowski. Powstało pierwsze w Europie państwo protestanckie, lenno, które miało być włączone do Polski. Stało się jednak inaczej.

    08.04.1525 król polski Zygmunt I Stary i wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern podpisali traktat krakowski, który zakończył wieloletnie zmagania polsko-krzyżackie. 

    Zgodnie z jego postanowieniami nastąpiła sekularyzacja Zakonu  i utworzenie pierwszego w Europie państwa protestanckiego, które miało być lennem Korony Polskiej. Do zmiany religii przekonał Albrechta (siostrzeńca Zygmunta Starego) sam Marcin Luter. 

    Ustalono, że brandenburska linia rodu Hohenzollernów miała być wykluczona z dziedziczenia, a w przypadku braku męskiego potomka Prusy Książęce, jak odtąd nazywały się ziemie Zakonu, miały zostać przyłączone do Polski. Podobnie jak Mazowsze.

    Dwa dni później, 10.04.1525 roku, gdy ostatni wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego i pierwszy Książę Prus Albrecht I Hohenzollern składał w Krakowie hołd lenny Zygmuntowi I Staremu, wydawało się, że jest to wielki sukces Polski.

    Głosy królowej Bony i biskupa Hozjusza, którzy domagali się pełnej inkorporacji, należały do mniejszości. Ten ostatni pisał:

    Powiedz, ktokolwiek przeczytasz te sprawy, 

    Czyli nie nazwiesz monarchę szalonym, 

    Co mogąc łatwo skończyć z zwyciężonym, 

    Wzrok mu swój wolał pokazać łaskawy?

    Jak to się skończyło? Z powodu błędów następców Zygmunta Starego, którzy nie dopilnowali postanowień, Prusy Książęce połączyły się z Brandenburgią. Najpierw unią personalną, a w końcu realną. Odtąd oba państwa będą dążyć do połączenia kosztem ziem polskich.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/bs5o

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja