More

  Prohibicja

  Polecamy w dziale

  Konfederacja barska

  29.02.1768 w Barze na Podolu w obronie "wiary i wolności" zawiązana została konfederacja, przeciw Rosji i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Była to ostatnia konfederacja szlachecka, ale też pierwsze powstanie narodowe

  24.02.1953 – komuniści mordują generała Augusta Fieldorfa „Nila”

  24.02.1953 roku w więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany generał August Emil Fieldorf "Nil". Urodził się on 20.03.1895 roku w rodzinie krakowskiego kolejarza. Był wnukiem pochodzącego z Moraw sierżanta armii austriackiej.

  Białoruska Armia Narodowa

  23.02.1920 roku przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej i Białoruskiej Republiki Ludowej podpisali w Rydze umowę - Białoruska Armia Narodowa pod wodzą St. Bułak-Bałachowicza miała walczyć ze wspólnym wrogiem, z Rosją Sowiecką.

  Koronacja Zygmunta Augusta na króla Polski

  20.02.1530 roku odbyła się koronacja 10-cio letniego Zygmunta Augusta, syna Zygmunta I i Bony Sforzy, na króla Polski. Jedyna w historii Rzeczpospolitej koronacja za życia urzędującego króla. Na nim wygasła dynastia Jagiellonów.
  17.01.1920 roku weszła w życie 18. poprawka do Konstytucji USA. Zakazano produkcji i sprzedaży alkoholu. Jednocześnie napoje wyskokowe można było nadal legalnie spożywać. Rynek alkoholu przeniósł się do podziemia i nakręcił gangi.

  17 stycznia 1920 roku weszła w życia 18. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która wprowadzała zakaz produkcji i sprzedaży alkoholu na terenie całego kraju. Co ważne dopuszczano do sprzedaży alkoholu w celach medycznych i przemysłowych (co  doprowadzi do wielu nadużyć i absurdów), a napoje wyskokowe nadal można było legalnie spożywać. 

  Wielu Amerykanów przygotowało spore zapasy, opróżniając sklepowe półki, a najbogatsi wypełnili nimi całe piwniczki (w tym sam prezydent). 

  Nowe prawo było efektem wielu dekad walki i agitacji politycznej środowisk antyalkoholowych. Argumentowano, że alkohol jest źródłem zła i zepsucia, niszczy więzi rodzinne i prowadzi do rozkładu społeczeństwa oraz wzrostu przestępczości, przemocy i innych patologii związanych z alkoholizmem. Aktywiści antyalkoholowi nazywani byli „suchymi”, w przeciwieństwie do „mokrych”, którzy sprzeciwiali się prohibicji. Z dekady na dekadę „susi” byli coraz bardziej wpływowi, aż w końcu uzyskali wymaganą większość do zmiany konstytucji, mimo prezydenckiego weta. 

  Przemiany przyśpieszyło przyłączenie się Stanów Zjednoczonych do Ententy i wypowiedzenie wojny Niemcom. „Susi” argumentowali , że zaprzestanie marnowania zbóż na alkohol poprawi zaopatrzenie amerykańskich żołnierzy i ich sojuszników oraz, że walka z przemysłem browarniczym, zdominowanym przez Niemców, będzie formą wsparcia wysiłku wojennego i aktem patriotyzmu. Ostatecznie jednak nowe prawo uchwalono dopiero po zakończeniu wojny. Przeciwni byli głównie katolicy i Żydzi, a także niemieccy luteranie. 

  Zaraz po wprowadzeniu prohibicji zaczęto organizować podziemie alkoholowe. Dominującą rolę odgrywał półświatek przestępczy, w szczególności Włosi, Irlandczycy i Żydzi, ale także (choć w mniejszym stopniu) Polacy. To właśnie wtedy, w szalonych latach dwudziestych działali znani gangsterzy jak Al Capone, czy Meyer Lansky, którzy oprócz nielegalnej produkcji, sprzedaży i przemytu, zajmowali się również stręczycielstwem, hazardem, morderstwami, rabunkami i porwaniami. 

  Ich występki rozpalały masową wyobraźnię, tworząc obraz kraju zdominowanego przez brutalnych gangsterów, którzy nie cofną się przed niczym aby osiągnąć swoje cele.  Przez lata działali oni niemal bezkarnie, dzięki masowej korupcji słabo opłaconych, zdemoralizowanych i stosunkowo nielicznych funkcjonariuszy państwowych. Dopiero powstanie FBI, z energicznym i równie bezwzględnym J. Edgarem Hooverem na czele, położyło kres anarchii. 

  W całych Stanach Zjednoczonych powstały setki tysięcy nielegalnych lokali, zazwyczaj powiązanych z tą lub inną rodziną mafijną (w samym Nowym Jorku od 30 do 100 tys.). W lokalach tych upowszechniła się pochodząca z Nowego Orleanu afroamerykańska muzyka jazzowa, która najlepiej oddawała chaotyczny i nieprzewidywalny klimat epoki.  

  Uważa się, że bezprecedensowy wzrost przestępczości zorganizowanej i korupcji, utrata około 1/3 dochodów państwa, jak również śmierć około 10 tys. ludzi w wyniku zatrucia alkoholem metylowym, dodawanym przez władze do alkoholu przemysłowego, doprowadziły do zakończenia prohibicji w 1933 roku. 

  Mimo, że „szlachetny eksperyment”, jak czasem nazywano prohibicję, nie powiódł się, to jednak po latach odnotowano pewne sukcesy. Badania przeprowadzone w latach 90-tych dowiodły, że spożycie alkoholu zmalało o około 50%, podobnie jak ilość zatrzymań z powodu nietrzeźwości, a odsetek osób trafiających do szpitali psychiatrycznych z powodu psychozy alkoholowej spadł o 60%. 

  Kazimierz Grabowski

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/hf64

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja