back to top
More

    Hodów – polskie Termopile

    Strona głównaHistoriaHodów - polskie Termopile

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    11.06.1694 roku w miejscowości Hodów, na terenie dzisiejszej zachodniej Ukrainy, doszło do bitwy Polaków z Tatarami. Przeszła ona do historii jako "polskie Termopile" z powodu olbrzymiej dysproporcji sił, wynoszącej 100:1

    11.06.1694 roku w miejscowości Hodów, na terenie dzisiejszej zachodniej Ukrainy, doszło do bitwy Polaków z Tatarami. Przeszła ona do historii jako „polskie Termopile” z powodu olbrzymiej dysproporcji sił między obrońcami i napastnikami 100:1. W przeciwieństwie do Termopili, bitwa pod Hodowem nie zakończyła się klęską i zagładą broniących się, lecz heroicznym odparciem agresora. 

    Jak do niej doszło i jaki przebieg miała bitwa? 

    Bitwa pod Hodowem była mało znaczącym, acz chwalebnym epizodem wojny Imperium Osmańskiego ze Świętą Ligą, do której należała Polska. W jej trakcie doszło do  serii starć między wojskami Rzeczypospolitej a Turkami i sprzymierzonymi z nimi Tatarami na pograniczu polsko-mołdawskim. Podczas tej „awantury mołdawskiej” Polacy wielokrotnie wyprawiali się na terytorium Mołdawii, aby osadzić na tamtejszym tronie najstarszego syna króla Jana III Sobieskiego, Jakuba. Tatarzy zaś grabili i palili pograniczne wioski i osady, porywając ludzi w jasyr. 

    W 1694 roku ponownie wyprawili się na Podole w poszukiwaniu łupów. Tym razem jednak nie podzielili się na mniejsze oddziały, które Polacy z łatwością rozbijali. Gdy 400 Polaków pod wodzą Mikołaja Tyszkowskiego pokonało straż przednią liczącą 600 koni i pojmało kilku murzów, zorientowano się, że to nie mały czambuł tatarski, lecz kilkudziesięciotysięczna armia. 

    Polacy wycofali się do pobliskiej wioski Hodów, którą z pomocą lokalnej ludności ufortyfikowali. Zbudowali barykady, wykorzystując do tego wozy, tabory, kobylenie, płoty, drzwi, ławy, stoły, beczki itd. Zagrodzili wejście do osady od frontu, za plecami zaś mieli staw, który zabezpieczał tyły i flanki. Husarze i pancerni zsiedli z koni i ostrzeliwali wroga zza prowizorycznych osłon przy użyciu broni palnej, wzbudzając popłoch wśród używających łuków Tatarów. Kiedy skończyła im się amunicja zaczęli ładować swoje pistolety, strzelby i rusznice grotami tatarskich strzał. 

    W wyniku ponawianych, zmasowanych ataków padły wszystkie konie spieszonych kawalerzystów i nie było wśród nich ani jednego, który nie odniósłby ran. Wciąż jednak się bronili i odpierali kolejne fale napastników. Straty Tatarów musiały być znaczne, bo wkrótce zaprzestali ataków i wysłali grupę Lipków (polskich Tatarów), aby przekonać obrońców do kapitulacji. Ci jednak stanowczo odmówili i zarzekali się, że prędzej zginą niż się poddadzą. Lipkowie zaś przekonali Tatarów, że Polacy nie rzucają słów na wiatr.

    Nie widząc szans na zwycięstwo stepowi wojownicy wycofali się, biorąc ze sobą tylko kilkudziesięciu jeńców, w tym jednego z dowódców obrony, Mikołaja Tyszkowskiego. Wkrótce wykupił go z niewoli sam król Jan III Sobieski. 

    Tenże władca ufundował bohaterom z Hodowa leczenie, nowe konie i liczne nagrody za męstwo i poświęcenie, w tym pomnik, który stoi w Hodowie do dziś.

    Kazimierz Grabowski

    Pomnik w Hodowie na rycinie z 1894 r.

    Pomnik w Hodowie na rycinie z 1894 r.
    fot. Autorstwa Nieznany – This file comes from Polona Digital Library and is available under the digital ID https://polona.pl/item/podrecznik-geografii-ojczystej-zawierajacy-tresciwy-opis-ziem-dawnej-polski-z,MTE2OTc5NDc4/162/, Domena publiczna, Link
    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/yz30

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja