back to top
More

    Bitwa pod Legnicą 1241

    Strona głównaHistoriaBitwa pod Legnicą 1241

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    9.04.1241, w trakcie pierwszego najazdu mongolskiego na Polskę, miała miejsce bitwa pod Legnicą. Zakończyła się śmiercią księcia Henryka Pobożnego, władcy znacznej części Śląska, Małopolski i Wielkopolski, niedoszłego króla Polski

    9.04.1241 roku, w trakcie pierwszego najazdu mongolskiego na Polskę, miała miejsce bitwa pod Legnicą. Zakończyła się ona śmiercią księcia Henryka Pobożnego i rozbiciem sił koalicji chrześcijańskiej.

    W XIX wieku niemieccy historycy dowodzili, że porażka w Bitwie pod Legnicą i spustoszenie przez Mongołów Śląska i Małopolski doprowadziło do wyludnienia tamtych obszarów, zasiedlonych następnie przez niemieckich osadników. Większość polskich historyków odrzuca tę interpretację.

    Pewnym jest natomiast, że śmierć Henryka Pobożnego, władcy znacznej części Śląska, Małopolski i Wielkopolski, który w konflikcie między cesarzem a papieżem poparł papieża i  miał koronę na wyciągnięcie ręki, zahamowała na kilka dekad proces zjednoczenia państwa polskiego.

    Jak przebiegała sama bitwa?

    Według relacji Jana Długosza polskie wojska były podzielone na 4 hufce: 

    hufiec pierwszy – dowódcą był margrabia morawski Bolesław Dypoldowic, zwany Szepiołką. W skład hufca wchodziło rycerstwo morawskie, joannici, templariusze, niemieccy górnicy ze Złotoryi (Goldberg) i Lwówka (Löwenberg);

    hufiec drugi – dowódcą był komes Sulisław. W skład hufca wchodziło rycerstwo krakowskie, sandomierskie, łęczyckie i sieradzkie;

    hufiec trzeci – dowódcą był książę opolsko-raciborski Mieszko II Otyły;

    hufiec czwarty – dowódcą był krzyżacki mistrz krajowy pruski Poppo von Osterna. W skład hufca wchodziło rycerstwo krzyżackie (Krzyżacy mogli też wchodzić w skład I hufca cudzoziemskiego);

    hufiec odwodowy – dowódcą był książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny. W skład hufca wchodziło rycerstwo dolnośląskie i wielkopolskie. W sumie kilka tysięcy ludzi. 

    Polacy długo odwlekali starcie czekając na czeskie posiłki. Kiedy jednak stało się oczywiste, że Czesi nie przybędą, stanęli do walki. Naprzeciwko nich znajdowało się od 6-10 tys. żołnierzy mongolskich.

    Bitwa początkowo przebiegała po myśli Europejczyków, jednak ostatecznie przeważyli Mongołowie, którzy uciekli się do podstępu.

    Nagle w ogniu walki, gdy zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, na tyłach wojsk chrześcijańskich ktoś zaczął krzyczeć „uciekajcie”, co doprowadziło do dezercji Mieszka Otyłego i większości podległych mu sił. Potem gdy do bitwy dołączył sam głównodowodzący Henryk Pobożny, ponownie przechylając szalę na korzyść chrześcijan, Mongołowie zastosowali kolejny fortel.

    „Była w wojsku tatarskim [tj. mongolskim] wśród innych chorągwi jedna olbrzymia, na której widniał wymalowany taki znak: X – opisywał Długosz. – Na szczycie zaś drzewca tej chorągwi była podobizna wstrętnej czarnej głowy z podbródkiem okrytym zarostem. Kiedy Tatarzy cofnęli się o jedno staje [tj. około 120 kroków] i skłaniali się do ucieczki, chorąży tego sztandaru zaczął, jak mógł najsilniej, potrząsać głową, która sterczała wysoko na drzewcu”.

    Ze wspomnianej głowy, jak czytamy u Długosza, „Buchnęła natychmiast i rozeszła się nad całym wojskiem polskim para, dym i mgła i o tak cuchnącym odorze, że z powodu okropnego i nieznośnego smrodu walczący Polacy niemal omdleli i ledwie żywi osłabli i stali się niezdolni do walki”.

    Czy była to broń chemiczna? Możemy się tylko domyślać.

    Tak czy inaczej wojska chrześcijańskie zostały rozbite, a Henryk Pobożny zabity, choć istnieją dwie wersje jego śmierci.

    Tak opisał ją Jan Długosz: „Kiedy podniósłszy prawą rękę chciał ugodzić Tatara, który mu zagrodził drogę, drugi Tatar przebił go dzidą pod ramię. (Książę) zwiesiwszy ramię, zsunął się z konia ugodzony śmiertelnie. Tatarzy wśród głośnych okrzyków i chaotycznej, nieprawdopodobnej wrzawy ujmują go i wyciągnąwszy poza teren walki na odległość dwóch miotów z kuszy, mieczem obcinają głowę, zerwawszy odznaki, pozostawiają nagie ciało.”

    Z kolei Historia Tartarorum podaje, że „Tatarzy schwytawszy księcia Henryka i całkowicie go złupiwszy rozkazali mu uklęknąć przed zmarłym, księciem, który został zabity w Sandomierzu. I tak głowę jak owcy zanieśli przez Morawy na Węgry do Batu, a następnie rzucili między inne głowy trupów”

    Ciało zostało odnalezione dzięki wskazówce jego żony Anny Czeskiej, która wyjawiła, że Henryk miał 6 palców u lewej stopy. Zostało to potwierdzone podczas otwarcia grobowca w XIX wieku.

    Kazimierz Grabowski 

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/3kxh

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja