back to top
More

    1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

    Strona głównaHistoria1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

    Polecamy w dziale

    Karta Praw Kobiet

    CEDAW to międzynarodowa konwencja, nazywana również Kartą Praw Kobiet. Uchwalona została rezolucją nr 34/180 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 18.12.1979 roku. Weszła w życie 3.09.1981 r. Ratyfikowało ją 187 państw (bez USA). Nie podpisały jej Iran, Somalia, Stolica Apostolska, Sudan i Tonga.

    Robert Menzies – 18 lat na stanowisku premiera Australii

    20.12.1894 roku urodził się Robert Menzies, wielokrotny premier Australii. Rządził w sumie 18 lat, co stanowi do dziś niepobity rekord w historii tego kraju. Stał na czele 10 rządów federalnych i był ojcem-założycielem Liberalnej Partii Australii.

    Granatowa policja 1939-45

    17.16.1939 roku rozporządzeniem GG Hansa Franka powołana została nowa formacja policyjna nazywana granatową policją (od koloru mundurów). Miała służyć okupantowi. Jednak polskie państwo podziemne nigdy nie potępiło granatowej policji. Dlaczego?

    Rumuńska „rewolucja” 1989 roku

    Od 16 do 27 grudnia 1989 roku w Rumunii doszło do rewolucji. W istocie był to zamach stanu, przeprowadzony przez elitę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa Securitate. Pozbyły się Ceausescu, ostatniego w Obozie wroga sowieckiej pierestrojki, którą firmował Michaił Gorbaczow
    Pamiętajmy o ludziach, którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem II WŚ, lecz kontynuowali opór przeciwko drugiemu okupantowi – totalitarnemu Związkowi Sowieckiemu i rządowi lubelskiemu. Walczyli oni o Polskę Wolną i Niepodległą

    Pamiętajmy o ludziach, którzy nie przerwali walki wraz z zakończeniem IIWŚ, lecz kontynuowali opór przeciwko drugiemu okupantowi – totalitarnemu Związkowi Sowieckiemu i zainstalowanemu przez niego rządowi lubelskiemu. Walczyli oni o Polskę Wolną i Niezawisłą, o prawdziwą niepodległość. 

    Dwie najważniejsze organizacje partyzanckie to Wolność i Niezawisłość oraz Narodowe Siły Zbrojne. Ta pierwsza kontynuowała dzieło rozwiązanej Armii Krajowej, ta druga stanowiła odłam narodowego, polskiego podziemia. WiN skupiał swoje wysiłki na przygotowaniu do zapowiedzianych w Jałcie wyborów parlamentarnych, walce ideologicznej i politycznej, popierając oficjalnie jedyną, legalną partię opozycyjną – PSL. NSZ stawiał z kolei na aktywną walkę zbrojną z reżimem komunistycznym, przewidując fasadowość nadchodzących wyborów i spodziewając się rychłego wybuchu III Wojny Światowej. 

    Ocenia się, że w przededniu Akcji Burza w działalność konspiracyjną było zaangażowanych niemal pól miliona ludzi. Po nieudanym Powstaniu Warszawskim liczba ta spadła do około 200 tys. Większość z nich ujawniła się podczas kolejnych „amnestii”, trafiła do aresztów, została wywieziona bądź zamordowana. W lasach pozostało zaledwie kilka tysięcy ludzi. 

    PRL dopiero raczkował, co umożliwiało partyzantom sprawowanie faktycznej kontroli nad wieloma gminami i powiatami; w szczególności na południu Polski. Początkowo walczyli oni głównie z Armią Czerwoną i NKWD. Z czasem, gdy władza komunistyczna krzepła, coraz częściej dochodziło do bratobójczej walki polskich patriotów ze zdrajcami. 

    Urząd Bezpieczeństwa zwalczał podziemie uciekając się do podstępu, manipulacji, kłamstw i fałszywych obietnic, a także brutalnej przemocy. Oficjalnie nazywano partyzantów „bandytami”. Oskarżano ich o rozmaite, wymyślone lub popełnione przez komunistów zbrodnie, mające pozbawić partyzantów poparcia miejscowej ludności.

    Stali się żołnierzami wyklętymi, zwalczanymi z całą mocą aparatu komunistycznego państwa. Zamierzano wyrzucić ich na śmietnik historii i sprawić, że znienawidzą ich nawet najbliżsi. To się nie udało. 

    Dziś, po 73 latach od zamordowania płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, dowódcy WiN-u, czcimy pamięć jego i tysięcy innych żołnierzy niezłomnych, którzy nie złożyli broni, lecz walczyli do końca o wolną Polskę. Ostatni z nich Józef Franczak, pseudonim „Lalek”, zginął z bronią w ręku 21.10.1963.

    Cześć i chwała bohaterom!

    Kazimierz Grabowski 

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/wetd

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja