back to top
More

    Polski dług publiczny wymyka się spod kontroli

    Strona głównaGospodarkaPolski dług publiczny wymyka się spod kontroli

    Polecamy w dziale

    Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

    Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

    Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

    Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

    Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

    Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

    Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

    Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
    Pogarsza się stan finansów publicznych, wbrew kolejnym zapewnieniom Premiera. Ostatnio również KE ostrzega o ryzyku utraty kontroli przez rząd nad polskim zadłużeniem. Realizowany jest cichy plan wrogiego przejęcia nasze... c.d.n.

    Od pół roku informuję Was o pogarszającym się stanie finansów publicznych. To w konsekwencji może doprowadzić do kolejnego skoku polityków na nasze oszczędności 

    lub wywołać hiperinflację

    Ostatnio do głosów, ostrzegających przed drastycznym wzrostem zadłużenia Polski, dołączyła Komisja Europejska. W niedawno opublikowanym raporcie („Debt Sustainability Monitor”) ostrzega, że istnieje duże ryzyko tego, iż zadłużenie publiczne w naszym kraju może wymknąć się spod kontroli. 

    Premier Mateusz Morawiecki od kilku miesięcy zapewnia, że finanse publiczne są pod kontrolą oraz że nominalny poziom zadłużenia sektorów finansów publicznych w ujęciu do PKB spada. Zapomina jednak dodać, że wynika to po części z szalejącej inflacji, a po części z siły polskiej gospodarki, korzystającej na odbiciu po pandemii COVID-19. 

    Długoterminowe problemy takie, jak zapaść demograficzna oraz niska stopa inwestycji, pozostają wciąż nierozwiązane. Źle to wróży. Dodatkowym wyzwaniem dla polskiego sektora finansów publicznych pozostaje znalezienie finansowania przyrostu zadłużenia, w obliczu czekającego nas kryzysu bankowego

    Chwilowe pozyskiwanie środków na zagranicznych rynkach (w postaci emisji obligacji lub środków z Funduszu Odbudowy) nie rozwiąże problemu.

    Przedstawiciele partii politycznych, zarówno tych rządzących jak i opozycyjnych, nie chcą zająć się coraz bardziej narastającym problemem. Co więcej, na kilka miesięcy przed wyborami zapewniają, że to, co zostało dane, nie zostanie odebrane. W te zapewnienia nie wierzą jednak polscy przedsiębiorcy, którzy już podejmują ruchy ochronne. Na przykład lawinowo rośnie liczba polskich spółek zakładanych w Estonii, gdzie obowiązuje znacznie niższa stawka podatku od zysków kapitałowych. 

    Praw ekonomii nie da się oszukać. Kiedy Polska utraci wiarygodność w oczach inwestorów, czeka nas albo hiperinflacja, albo skok polskich polityków na nasz majątek. Istnieje  jeszcze jeden scenariusz, który się powoli i w ukryciu realizuje. Bardzo niekorzystny dla Polski. O nim napiszę w następnym tekście.

    MTC

    Źródła:

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja