back to top
More

    Polski dług publiczny wymyka się spod kontroli

    Strona głównaGospodarkaPolski dług publiczny wymyka się spod kontroli

    Polecamy w dziale

    Wielkie elektrownie atomowe czy małe (SMR-y)?

    Na przełomie 2024/25 Ministerstwo Przemysłu podało, że budowa elektrowni atomowej to koszt 192 mld zł. Zatem cena za 1MW wyniesie 13,7 mln USD. Dla porównania w Białorusi 1MW kosztował 5 mln USD, a powstająca Paks-2 na Węgrzech ma kosztować 5,2 mln USD za 1MW. Czy polska gospodarka to wytrzyma?

    Przedwyborcze bajki Donalda Tuska

    Nadszedł czas na odbudowę i repolonizację polskiej gospodarki, rynku i kapitału, a Polska nie będzie naiwnym partnerem w globalnej rywalizacji w jej obecnym kształcie - oświadczył Donad Tusk, wywołując tym szok wśród odbiorców. Uspokajam wszystkich, po wyborach o tych słowach zapomni, jak o Rafako.

    Polska z Chinami czy z Ameryką?

    Jacek Bartosiak wzywa polski rząd do ponownego rozważenia współpracy z Chinami kosztem Stanów Zjednoczonych.  Ogłasza to, gdy Donald Trump wziął ostry kurs na Chiny i oczekuje odpowiedniej reakcji sojuszników. Poparcie Chin byłoby uznane przez Amerykanów za akt zdrady Wolnego Świata i Ameryki.

    Po co Donald Trump wprowadza cła?

    Donald Trump wywiązuje się z obietnic. W kampanii głosił, że obniży ceny surowców energetycznych, zatrzyma masową migrację i będzie walczył w interesie ekonomicznym Amerykanów. 2 pierwsze punkty zrealizował. Teraz wprowadza cła, żeby wyrównać, a najlepiej znieść obciążenia handlowe świata wobec USA
    Pogarsza się stan finansów publicznych, wbrew kolejnym zapewnieniom Premiera. Ostatnio również KE ostrzega o ryzyku utraty kontroli przez rząd nad polskim zadłużeniem. Realizowany jest cichy plan wrogiego przejęcia nasze... c.d.n.

    Od pół roku informuję Was o pogarszającym się stanie finansów publicznych. To w konsekwencji może doprowadzić do kolejnego skoku polityków na nasze oszczędności 

    lub wywołać hiperinflację

    Ostatnio do głosów, ostrzegających przed drastycznym wzrostem zadłużenia Polski, dołączyła Komisja Europejska. W niedawno opublikowanym raporcie („Debt Sustainability Monitor”) ostrzega, że istnieje duże ryzyko tego, iż zadłużenie publiczne w naszym kraju może wymknąć się spod kontroli. 

    Premier Mateusz Morawiecki od kilku miesięcy zapewnia, że finanse publiczne są pod kontrolą oraz że nominalny poziom zadłużenia sektorów finansów publicznych w ujęciu do PKB spada. Zapomina jednak dodać, że wynika to po części z szalejącej inflacji, a po części z siły polskiej gospodarki, korzystającej na odbiciu po pandemii COVID-19. 

    Długoterminowe problemy takie, jak zapaść demograficzna oraz niska stopa inwestycji, pozostają wciąż nierozwiązane. Źle to wróży. Dodatkowym wyzwaniem dla polskiego sektora finansów publicznych pozostaje znalezienie finansowania przyrostu zadłużenia, w obliczu czekającego nas kryzysu bankowego

    Chwilowe pozyskiwanie środków na zagranicznych rynkach (w postaci emisji obligacji lub środków z Funduszu Odbudowy) nie rozwiąże problemu.

    Przedstawiciele partii politycznych, zarówno tych rządzących jak i opozycyjnych, nie chcą zająć się coraz bardziej narastającym problemem. Co więcej, na kilka miesięcy przed wyborami zapewniają, że to, co zostało dane, nie zostanie odebrane. W te zapewnienia nie wierzą jednak polscy przedsiębiorcy, którzy już podejmują ruchy ochronne. Na przykład lawinowo rośnie liczba polskich spółek zakładanych w Estonii, gdzie obowiązuje znacznie niższa stawka podatku od zysków kapitałowych. 

    Praw ekonomii nie da się oszukać. Kiedy Polska utraci wiarygodność w oczach inwestorów, czeka nas albo hiperinflacja, albo skok polskich polityków na nasz majątek. Istnieje  jeszcze jeden scenariusz, który się powoli i w ukryciu realizuje. Bardzo niekorzystny dla Polski. O nim napiszę w następnym tekście.

    MTC

    Źródła:

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja