Polski dług publiczny wymyka się spod kontroli

Data

Strona głównaGospodarkaPolski dług publiczny wymyka się spod kontroli

Polecamy w dziale

Wojna wiatraków z atomem – w Polsce i na Ukrainie

Gdy grupa nieznanych lobbystów postanowiła zrobić z PL raj wiatrakowy, w Dubaju USA, CAN, Francja, GB, Ukraina, Szwecja, Czechy, Słowacja i Polska (prez. Duda) postanowiły potroić energetykę atomową do 2050. Kto wygra to starcie?

Nowi posłowie chcą wywłaszczać Polaków i budować farmy wiatrowe 300 m. od domów!

Projekt nowej ustawy zakłada zmniejszenie odległości z 700 do 300 metrów, wywłaszczania osób prywatnych i budowę wiatraków w pakach krajobrazowych. Tylko pytamy posła Gadowskiego: na czyje zlecenie i w jaki sposób powstał projekt?

Donald Tusk rozpoczyna wiatrakową rewolucję! – czyim kosztem?

Jeszcze nie ma nowego rządu, a już mamy rewolucyjny projekt ustawy. Farmy wiatrowe mogą stać 300 metrów od zabudowań! Wiatraki mają być inwestycją strategiczną. A za zamrożenie cen prądu (na pół roku) ma zapłacić Orlen -15 mld zł!

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.
Pogarsza się stan finansów publicznych, wbrew kolejnym zapewnieniom Premiera. Ostatnio również KE ostrzega o ryzyku utraty kontroli przez rząd nad polskim zadłużeniem. Realizowany jest cichy plan wrogiego przejęcia nasze... c.d.n.

Od pół roku informuję Was o pogarszającym się stanie finansów publicznych. To w konsekwencji może doprowadzić do kolejnego skoku polityków na nasze oszczędności 

lub wywołać hiperinflację

Ostatnio do głosów, ostrzegających przed drastycznym wzrostem zadłużenia Polski, dołączyła Komisja Europejska. W niedawno opublikowanym raporcie („Debt Sustainability Monitor”) ostrzega, że istnieje duże ryzyko tego, iż zadłużenie publiczne w naszym kraju może wymknąć się spod kontroli. 

Premier Mateusz Morawiecki od kilku miesięcy zapewnia, że finanse publiczne są pod kontrolą oraz że nominalny poziom zadłużenia sektorów finansów publicznych w ujęciu do PKB spada. Zapomina jednak dodać, że wynika to po części z szalejącej inflacji, a po części z siły polskiej gospodarki, korzystającej na odbiciu po pandemii COVID-19. 

Długoterminowe problemy takie, jak zapaść demograficzna oraz niska stopa inwestycji, pozostają wciąż nierozwiązane. Źle to wróży. Dodatkowym wyzwaniem dla polskiego sektora finansów publicznych pozostaje znalezienie finansowania przyrostu zadłużenia, w obliczu czekającego nas kryzysu bankowego

Chwilowe pozyskiwanie środków na zagranicznych rynkach (w postaci emisji obligacji lub środków z Funduszu Odbudowy) nie rozwiąże problemu.

Przedstawiciele partii politycznych, zarówno tych rządzących jak i opozycyjnych, nie chcą zająć się coraz bardziej narastającym problemem. Co więcej, na kilka miesięcy przed wyborami zapewniają, że to, co zostało dane, nie zostanie odebrane. W te zapewnienia nie wierzą jednak polscy przedsiębiorcy, którzy już podejmują ruchy ochronne. Na przykład lawinowo rośnie liczba polskich spółek zakładanych w Estonii, gdzie obowiązuje znacznie niższa stawka podatku od zysków kapitałowych. 

Praw ekonomii nie da się oszukać. Kiedy Polska utraci wiarygodność w oczach inwestorów, czeka nas albo hiperinflacja, albo skok polskich polityków na nasz majątek. Istnieje  jeszcze jeden scenariusz, który się powoli i w ukryciu realizuje. Bardzo niekorzystny dla Polski. O nim napiszę w następnym tekście.

MTC

Źródła:

Ostatnie wpisy autora