Kolejny skok polityków na nasze oszczędności?

Data

Strona głównaGospodarkaKolejny skok polityków na nasze oszczędności?

Polecamy w dziale

Wojna wiatraków z atomem – w Polsce i na Ukrainie

Gdy grupa nieznanych lobbystów postanowiła zrobić z PL raj wiatrakowy, w Dubaju USA, CAN, Francja, GB, Ukraina, Szwecja, Czechy, Słowacja i Polska (prez. Duda) postanowiły potroić energetykę atomową do 2050. Kto wygra to starcie?

Nowi posłowie chcą wywłaszczać Polaków i budować farmy wiatrowe 300 m. od domów!

Projekt nowej ustawy zakłada zmniejszenie odległości z 700 do 300 metrów, wywłaszczania osób prywatnych i budowę wiatraków w pakach krajobrazowych. Tylko pytamy posła Gadowskiego: na czyje zlecenie i w jaki sposób powstał projekt?

Donald Tusk rozpoczyna wiatrakową rewolucję! – czyim kosztem?

Jeszcze nie ma nowego rządu, a już mamy rewolucyjny projekt ustawy. Farmy wiatrowe mogą stać 300 metrów od zabudowań! Wiatraki mają być inwestycją strategiczną. A za zamrożenie cen prądu (na pół roku) ma zapłacić Orlen -15 mld zł!

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.
Część mediów publicznych ("naszych") nazywała pożyczenie środków z FRD przez rząd Tuska „grabieżą”, a dziś taką samą decyzję rządu Mateusza Morawieckiego - „zabezpieczeniem wypłaty emerytur”😊 Nie zmienia to jednak rzeczywistości.

Od pół roku na łamach ABC Niepodległość przedstawiam pogarszający się obraz polskich finansów publicznych.  Na początku marca pokazałem, że pesymistyczna wizja polskiej gospodarki jest podzielana również przez specjalistów makroekonomicznych. Obawiają się, że Polska ma strukturalny problem z finansowaniem wydatków budżetowych, a nasz kraj wkracza powoli na ścieżkę hiperinflacji

W tym tygodniu pojawiła się informacja, że polski rząd zamierza pozyskać 5 mld zł (w formie pożyczki) z Funduszu Rezerwy Demograficznej na sfinansowanie wypłaty 13. emerytury (o łącznym koszcie 14,7 mld zł).  Projekt rozporządzenia zniknął jednak po kilku godzinach ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki odpowiedział wymijająco na pytania dziennikarzy o pożyczkę z FRD na wypłatę emerytur, twierdząc:

 „To jest tak jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych. I oczywiście są pieniądze  na wypłatę trzynastej emerytury w ramach sektora finansów publicznych. Wszystko jest zabezpieczone i nie ma tutaj żadnego problemu”.

Otóż, całkowicie nie zgadzam się z Panem Premierem w tej kwestii. 

Decyzja rządu pokazuje, że finanse publiczne znajdują się już w opłakanym stanie i nie widać szans na ich poprawę. 

Przypominam, że utworzony w 1998 roku Fundusz Rezerwy Demograficznej ma za cel zwiększyć bezpieczeństwo wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego.  W praktyce okazało się, że środki zgromadzone w funduszu były wykorzystywane na łatanie dziury budżetowej podczas rządów koalicji PO-PSL oraz w 2019 roku za rządów premiera Morawieckiego. 

Tak na marginesie, część mediów publicznych nazywała pożyczenie środków z FRD przez rząd Tuska „grabieżą”, a dziś tę samą decyzję dokonaną przez rząd Mateusza Morawieckiego – „zabezpieczeniem wypłaty emerytur”😊

Sprawa wydaje się poważna, gdyż kolejnym krokiem po sięgnięciu po środki zgromadzone w FRD przez rząd Donalda Tuska był demontaż OFE, poprzez uznanie je za środki publiczne. Jakiego ruchu możemy się  teraz spodziewać ze strony rządu Mateusza Morawieckiego? Skąd rząd znajdzie środki na rosnące potrzeby budżetowe? Tego wciąż nie wiemy. 

Premier albo udaje że nie ma problemu, albo go nie dostrzega. Problem jednak istnieje. Rząd Prawa i Sprawiedliwości stał się zakładnikiem strategii wspierania własnego elektoratu (w głównej mierze emerytów), chociaż stan finansów publicznych na to nie pozwala.

Kto za to zapłaci? Konsumenci w postaci rosnącej inflacji? Przedsiębiorcy w postaci dodatkowych obciążeń podatkowych? O tym przekonamy się niebawem.

MTC

Źródła:

13. emerytura za pożyczone. Rząd sfinansuje trzynastki pożyczką z FRD – Biznes w INTERIA.PL

Będą pieniądze na 13. emerytury. Jest projekt o przekazaniu środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej – GazetaPrawna.pl

Premier szukał pieniędzy na 13. emeryturę. I je znalazł, ale nie w ZUS-ie – Bankier.pl

Rząd pożycza 5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej na wypłatę 13. emerytury – rp.pl

Premier: Pieniądze na 13. emeryturę są zabezpieczone (wpolityce.pl)

Fundusz Rezerwy Demograficznej – ZUS

FRD – czy rezerwa dotrwa do trudnych czasów systemu emerytalnego? (prawo.pl)

Sposób rządu Tuska na dziurę budżetową: Pieniądze z rezerwy demograficznej | Newsweek

Rząd znowu grabi Fundusz Rezerwy Demograficznej. Rachunek jak zwykle zapłacą obywatele (wpolityce.pl)

Tusk mówił, że to nie nasze pieniądze, a Morawiecki chce to zmienić. Co oznacza demontaż OFE? – Money.pl

Ostatnie wpisy autora