back to top
More

  Dobrzy i mądrzy patrioci to największa korzyść dla Ojczyzny

  Strona głównaFelieton sobotni Jana A. KowalskiegoDobrzy i mądrzy patrioci to największa korzyść dla Ojczyzny

  Polecamy w dziale

  Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – projekt przedsiębiorcy

  Dla sukcesu CPK potrzeba kilkuset metrów wylanego betonu, hangaru, i obniżki VAT z 23% do 19%. Taki VAT płacą teraz polscy przedsiębiorcy, odprawiając swoje towary w DE i zasilając Niemcy miliardami euro.

  Czy możemy powtórzyć fenomen polskiej Solidarności 80/81?

  Solidarność jest potrzebna PiS tak samo, jak Solidarność(88) komunistom. Jako podkładka do sprawowania władzy. Nie rozumiał tego kiedyś Marian Krzaklewski (AWS). Czy rozumie to teraz przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda?

  Precz z zielonym ładem!

  Czas powiedzieć UE szaleństwu NIE! Czas też powiedzieć NIE dzisiejszym polskim politykom - to ich "zasługa". Nie nadają się do zarządzania Polską - naszą Rzeczą Wspólną. Czas na Solidarność, jaką była w 1980

  Najważniejsza polska konstytucja 3 maja – Nic o nas bez nas (1505)

  Konstytucja Nihil Novi z 3 maja 1505 ograniczyła władzę króla, oddając państwo obywatelom. Teraz znowu potrzebujemy konstytucji przywracającej nam władzę nad państwem. Tak dla CPK! Precz z zielonym ładem!
  Pisałem o hurra-patriotach, o papierowych patriotach, o orędownikach obcych interesów (kiedyś nazywało się ich agentami), patriotach-idiotach, a nawet o patriotach-schizofrenikach ostatnich lat. Dziś o patriotach dobrych i mądrych

  Pisałem już o hurra-patriotach, o papierowych patriotach, o orędownikach obcych interesów udających patriotów (kiedyś nazywało się ich agentami), patriotach-idiotach dla cudzych korzyści narażających polskie dobro wspólne, a nawet o patriotach-schizofrenikach ostatniego czasu. Dosyć już tej negacji. Dziś napiszę o patriotach dobrych i mądrych😊

  1. Dobry i mądry patriota przedkłada miłość do ojczyzny nad miłością do jakiejkolwiek partii politycznej. 

  Różnimy się przekonaniami politycznymi i wrażliwością społeczną, a co za tym idzie wybieramy różne rozwiązania aktualnych problemów. Zwykle są to rozwiązania cząstkowe, które podsuwane są nam przez różne partie polityczne jako jedyne. Ale partia (część) nigdy nie będzie patrią (ojczyzną). Dobry i mądry patriota powinien zawsze o tym pamiętać, zamiast wrzeszczeć, że jest jedyny prawdziwy, bo partyjny.

  2. Dobry i mądry patriota sprawdza się tu i teraz.

  Żaden najwybitniejszy Polak sprzed 100 lat nie może stanowić alibi dla naszego myślenia o współczesnych zagrożeniach i szansach dla naszej ojczyzny. A tak się niestety bardzo często dzieje. Za wybitnym popiersiem ustawia się rząd najwierniejszych spadkobierców, strzegących czystości myśli patrona. W ten sposób logiczne wybory polityczne sprzed 100 lat nakładane są jak kalka na kompletnie zmienioną rzeczywistość światową i wewnętrzną. Wychodzi z tego groteska. A nieszczęsny patron w grobie się przewraca.

  3. Dobry i mądry patriota odrzuca ideologię, dogmaty i gusła, dla dobra całej wspólnoty narodowej/państwowej – jedynej realnej wspólnoty, w jakiej może się w pełni realizować wraz ze swoją rodziną bliższą i dalszą, i kolegami z podstawówki.

  Każdy dobry i mądry patriota, gdy odrzuci tę całość zachęcony szczytnym celem lub mamoną, przestaje być dobry i mądry. Przestaje być patriotą. Staje się masonem, światowym klimatystą, gorliwym wyznawcą niesprawdzonej idei – w oderwaniu od interesu własnego państwa i narodu, rodziny i kolegów, a najczęściej na ich wszystkich szkodę. 

  4. Dobry i mądry patriota w swoich rozwiązaniach politycznych uwzględnia interes wszystkich członków wspólnoty. To dla indywidualnego i grupowego dobra członków tej samej wspólnoty proponuje program działania i funkcjonowania w jednym państwie.

  Po powyższych mądrościach spróbujmy się zmierzyć z tu i teraz. Z wyzwaniami i szansami. Są to:

  1. Bezpieczeństwo zewnętrzne Polski. Musimy liczyć się z aktualną pozycją Polski w świecie wynikającą z położenia i siły wewnętrznej, i w oparciu o  rzeczywiste dane budować sojusze.

  2. Musimy budować własną siłę wewnętrzną w oparciu o własny potencjał. Jeżeli jakiekolwiek sojusze hamują nasz rozwój wewnętrzny, to są one niekorzystne dla Polski i powinny być zrewidowane lub wypowiedziane. Im szybciej, tym lepiej.

  3. Musimy na nowo odkryć własne zdolności i wykorzystać je strukturalnie, zamiast je niszczyć, próbując stworzyć Polaka idealnego, drugiego Niemca, Rosjanina lub Czecha. 

  4. Musimy przywrócić opłacalność bycia częścią polskiej wspólnoty i bycia Polakiem, również naturalizowanym. Zatem musimy cofnąć się do recepty z powodzeniem stosowanej w I Rzeczypospolitej. Nie tylko Polacy z urodzenia, ale też cudzoziemcy, którzy wybrali Polskę, przez wieki napędzali rozwój naszej ojczyzny.

  Pomyślcie nad tym przez najbliższy Wielki Tydzień, w kontekście Ojczyzny Niebieskiej rzecz jasna. 

  Jan Azja Kowalski

  PS. Nie żebym straszył, ale … kto nie zdąży, będzie musiał zaakceptować moje rozwiązania😊 

  Jan A. Kowalski
  Jan A. Kowalski
  Jan A Kowalski, rocznik 1964. Od roku 1983 działacz Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość, od 1985 redaktor „małej” Niepodległości (ps. Azja Tuhajbejowicz). Autor „Dziur w Mózgu” i „Wojny, którą właśnie przegraliśmy”.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja