Jaka będzie pozycja Polski w nowej Unii Europejskiej?

Data

Strona głównaPolitykaJaka będzie pozycja Polski w nowej Unii Europejskiej?

Polecamy w dziale

Dwutygodniowy, w 50% kobiecy, rząd premiera Mateusza Morawieckiego

W sumie nie ma czego komentować. Jednak natchniony przez prezydenta Argentyny, mówię: wypad! niepotrzebnym ministerstwom. Pozostają: ministerstwo wojny, spraw zagranicznych, wewnętrznych, skarbu, sprawiedliwości - sami mężczyźni :)

Była dyrektor SP w Gniazdowie na pewno obroni naszą niepodległość

Nic o nas bez nas! - zawołała Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS, komentując wczorajszą decyzję PE. Tymczasem przez długie 8 lat rząd PiS głosował za wspólnymi: podatkami, wspólnym długiem - za jednym państwem. Czy to schizofrenia?

Javier Milei – nowa nadzieja dla Argentyny?

Przed II WŚ Argentyna należała do najbogatszych państw. Populistyczne pomysły gen. prezydenta Perona, doprowadziły do jej upadku. Teraz, przy 150% inflacji prezydentem zostaje Javier Milei, zwolennik wolnego rynku w wersji hard :)

Widziane na Ukrainie. Piotr, lat 48, doktor habilitowany (9)

Zajęli bośniacką wieś. Młode kobiety i nastolatki ustawili po jednej stronie. Resztę zagonili do stodoły. Podszedł do niego dowódca, Sergiej. - Dobrze się spisałeś, młody. Wybieraj. Rano oddasz. Miała na imię Bianka. Była piękna.
W Brukseli kończy się dyskusja o przyszłej UE. Niemcy i Francja chcą likwidacji zasady jednomyślności. Ma to usprawnić funkcjonowanie UE. Bruksela czeka na wynik wyborów w Polsce. Przegrana europejskiej opozycji może to utrudnić.

Do wyborów parlamentarnych pozostały niecałe 2 tygodnie. Od dłuższego czasu zasypywani jesteśmy lawiną obietnic. Każda z partii stara się przedstawić rozwiązania, które w krótkim okresie pozytywnie wpłyną na nasze dochody i majątek. Ograniczeniami budżetowymi nikt się nie przejmuje. 

W tym zalewie obietnic prawie nikt nie dostrzega, że za naszą zachodnią granicą zaczyna się debata: jak ma wyglądać Unia Europejska w nadchodzących dekadach. Sprawa ta – przyszłego  kształtu UE – wpłynie nie tylko na nasze życie, ale również na życie naszych dzieci i wnuków. 

Dominujący głos w Unii mają Niemcy i Francja. Jest to oczywiste ze względu na wielkość ich gospodarek oraz potencjał ludnościowy. W obecnym modelu dominacja tych dwóch państw jest ograniczana przez zasadę jednomyślności w tzw. wrażliwych obszarach. Zaliczamy do nich m.in.: podatki, rozszerzenie UE czy wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwo. Jednomyślność ma na celu ochronę interesów i suwerenności mniejszych państw przed zdominowaniem przez większe.  

Jednomyślność – Consilium (europa.eu)

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że eksperci rządowi z Niemiec i Francji proponują całkowitą rezygnację z zasady jednomyślności. Ma to usprawnić funkcjonowanie UE. 

W nowym systemie decyzje podejmowane byłyby większością kwalifikowaną. Dodatkowo eksperci sugerują zwiększenie dochodów budżetowych Unii (kosztem państw członkowskich), co byłoby kolejnym krokiem do stworzenia unii fiskalnej. Raport, z którego treścią możecie zapoznać się pod linkiem: 

Paper-EU-reform.pdf (politico.eu) 

nie jest co prawda oficjalnym stanowiskiem rządu niemieckiego i francuskiego. Możemy go jednak uznać, za kolejną próbę zbadania na co mogą pozwolić sobie Niemcy i Francja w kształtowaniu nowego porządku w Europie. 

O tym, że gra o nowy ład w Unii Europejskiej już się rozpoczęła, świadczą artykuły w prasie zagranicznej. Sugerują, że Bruksela czeka na wyborcze rozstrzygnięcie w naszym kraju. Według dziennikarzy kontynuacja rządów PiS może utrudnić wprowadzenie nowego modelu UE. 

Poland’s lurch to the right ahead of elections unsettles Brussels | Financial Times (ft.com)

Niezależnie od tego kto ostatecznie zwycięży w wyborach 15 października, ze względu na szybko pogarszającą się sytuację sektora finansów publicznych, nowy rząd będzie miał utrudnioną pozycję negocjacyjną. Być może będzie chciał zrezygnować z części naszej suwerenności, aby tylko otrzymać dodatkowe środki finansowe z Brukseli. Pisałem o tym niedawno. 

Rząd prosi Komisję Europejską o dodatkowe 23 mld euro (100 mld zł) – ABC Niepodległość – MTC (abcniepodleglosc.pl)

Sposób implementacji nowych rozwiązań unijnych w Polsce nie wróży dobrze na przyszłość. Przekonaliśmy się o tym obserwując uchwalanie Krajowego Planu Odbudowy oraz nowych założeń nowej polityki klimatycznej (tzw. Fit for 55). Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. A gdy pojawiły się negatywne konsekwencje rozwiązań, to Prawo i Sprawiedliwość zaprzeczało, że je wcześniej poparło.

Czy podobnie będzie z Nowym Ładem Europejskim? To okaże się już po wyborach. 

MTC

Ostatnie wpisy autora