back to top
More

    140. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Józefa Rymera

    Strona głównaIdee140. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Józefa Rymera

    Polecamy w dziale

    Dwaj bracia – dwa patriotyzmy 

    Od lat znaczna część polityków, ludzi sztuki, literatów, „aktywistów”...

    Partie i polityka. Diagnoza polskiego systemu władzy.

    “Wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych korzyści z pominięciem dobra wspólnego". JPII

    Wyzwania stojące przed Polską

    Musimy zrobić rachunek zysków i strat, nie dla formacji politycznej, nie dla własnego środowiska, nie pod kątem karier tych czy innych osób, ale dla dobra narodu i państwa. Powinniśmy przeanalizować ewentualne skutki wyjścia z UE.

    Refleksje na Boże Narodzenie

    Koniecznie karp, prezenty pod choinkę, jeszcze opłatek, odpalić kolędy i możemy świętować. Czym jest Boże Narodzenie dziś? Na naszych oczach upada cywilizacja zbudowana na nauce Chrystusa. Powrót do źródeł to jedyny nasz ratunek.
    Józef Rymer był jednym z najdzielniejszych w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy i pierwszym Wojewodą Śląskim.

    W tym roku obchodzimy 140. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Józefa Rymera. Urodził się się 9. lutego 1882 r. w Zabełkowie koło Raciborza. Był aktywnym  działaczem społecznym i narodowym, powstańcem śląskim, jednym z najdzielniejszych w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy. Pełnił wiele ważnych funkcji: był prezesem Centralnego Zarządu Zjednoczenia Zawodowego Polskiego w Katowicach, delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w 1918 roku, przewodniczącym Naczelnej Rady Ludowej Górnego Śląska, zastępcą Wojciecha Korfantego w  Polskim Komitecie Plebiscytowym, posłem na Sejm RP i pierwszym Wojewodą  Śląskim. To właśnie jemu przypadł honor i zaszczyt witać 20. czerwca 1922 r. wkraczające na Górny Śląsk  Wojsko Polskie.  3. lipca 1922 r. na Rynku w Rybniku odbyło się uroczyste podpisanie protokołu (aktu) formalnie  kończącego przejmowanie przyznanej Polsce części Górnego Śląska. Jako przekazujący wystąpili przedstawiciele Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej i Rządzącej. Ze strony polskiej dokument podpisał  Wojewoda Śląski Józef Rymer. 16. lipca 1922 r. w Katowicach odbyły się ogólnopolskie uroczystości związane z podpisaniem pamiątkowego aktu objęcia części Górnego Śląska przez Polskę. Jeszcze przed złożeniem podpisów wojewoda Józef Rymer w imieniu swoim, Tymczasowej Rady Wojewódzkiej i całego społeczeństwa śląskiego złożył uroczysty ślub wierności Ojczyźnie. Ze strony rządu polskiego pod tekstem podpisy złożyli: minister Antoni Kamieński, Marszałek Sejmu RP Wojciech Trąmpczyński, Wojewoda Śląski Józef Rymer, gen. Stanisław Szeptycki i inni przedstawiciele rządu oraz członkowie Rady Wojennej i oficjalni delegaci z całej Polski i Śląska. Józef Rymer zmarł nagle 5. grudnia 1922 roku w wieku zaledwie 40. lat. Pochowany został w Katowicach na cmentarzu przy ul. Francuskiej . W hołdzie Józefowi Rymerowi na jego grobie został złożony wieniec od Wojewody Śląskiego.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja