W tym roku obchodzimy 140. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Józefa Rymera. Urodził się się 9. lutego 1882 r. w Zabełkowie koło Raciborza. Był aktywnym działaczem społecznym i narodowym, powstańcem śląskim, jednym z najdzielniejszych w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy. Pełnił wiele ważnych funkcji: był prezesem Centralnego Zarządu Zjednoczenia Zawodowego Polskiego w Katowicach, delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w 1918 roku, przewodniczącym Naczelnej Rady Ludowej Górnego Śląska, zastępcą Wojciecha Korfantego w Polskim Komitecie Plebiscytowym, posłem na Sejm RP i pierwszym Wojewodą Śląskim. To właśnie jemu przypadł honor i zaszczyt witać 20. czerwca 1922 r. wkraczające na Górny Śląsk Wojsko Polskie. 3. lipca 1922 r. na Rynku w Rybniku odbyło się uroczyste podpisanie protokołu (aktu) formalnie kończącego przejmowanie przyznanej Polsce części Górnego Śląska. Jako przekazujący wystąpili przedstawiciele Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej i Rządzącej. Ze strony polskiej dokument podpisał Wojewoda Śląski Józef Rymer. 16. lipca 1922 r. w Katowicach odbyły się ogólnopolskie uroczystości związane z podpisaniem pamiątkowego aktu objęcia części Górnego Śląska przez Polskę. Jeszcze przed złożeniem podpisów wojewoda Józef Rymer w imieniu swoim, Tymczasowej Rady Wojewódzkiej i całego społeczeństwa śląskiego złożył uroczysty ślub wierności Ojczyźnie. Ze strony rządu polskiego pod tekstem podpisy złożyli: minister Antoni Kamieński, Marszałek Sejmu RP Wojciech Trąmpczyński, Wojewoda Śląski Józef Rymer, gen. Stanisław Szeptycki i inni przedstawiciele rządu oraz członkowie Rady Wojennej i oficjalni delegaci z całej Polski i Śląska. Józef Rymer zmarł nagle 5. grudnia 1922 roku w wieku zaledwie 40. lat. Pochowany został w Katowicach na cmentarzu przy ul. Francuskiej . W hołdzie Józefowi Rymerowi na jego grobie został złożony wieniec od Wojewody Śląskiego.
140. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Józefa Rymera
Polecamy w dziale
Wspomnienia kobiety prześladowanej za porzucenie islamu
Rząd PO i spółki tworzy infrastrukturę, by przyjąć w Polsce miliony nielegalnych imigrantów, którzy dziś terroryzują Europę Zachodnią. Wielu z nich jest ukształtowana przez ekstremizm islamski. Tam gdzie rządzą ekstremiści, kobiety nie mają wolności decydowania o sobie, są niewolnicami mężczyzn.
Stanowisko Katolickich lekarzy w sprawie zabójstwa dziecka w Oleśnicy
STANOWISKO KATOLICKICH STOWARZYSZEŃ MEDYCZNYCH
w sprawie zabójstwa prenatalnego w Szpitalu w Oleśnicy dziecka,
u którego rozpoznano przed urodzeniem chorobę genetyczną.
Wielowiekowy imperializm niemiecki
Nie zrozumiemy bieżącej polityki bez poznania i zrozumienia przeszłości. Jeżeli dziś chcemy zrozumieć politykę Unii Europejskiej pod niemieckim przewodem (również wobec Polski), to powinniśmy zacząć od zrozumienia fenomenu wielowiekowego niemieckiego imperializmu. Do tego zachęca nas Autor (red.).
Problemy hiszpańskiego społeczeństwa na celowniku Kremla
Jednym z obszarów zainteresowania Kremla są skrajne środowiska angażujące się w tzw. walkę płci. Służby rosyjskie raczej nie kreują potencjalnych konfliktów, ale starają się wyzyskać dla własnych celów już istniejące. Jednym z obszarów dzielących społeczeństwo hiszpańskie jest kwestia praw kobiet.
Józef Rymer był jednym z najdzielniejszych w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy i pierwszym Wojewodą Śląskim.
Autor: Jadwiga Chmielowska
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Nowa Konstytucja
- 1. Komu ma służyć
- 2. Wolność i Odpowiedzialność
- 3. Preambuła i chrześcijańskie wartości
- 4. Suwerenem jest ten kto zbiera podatki
- 5. Wybory bezpośrednie i pośrednie
- 6. Polscy przedsiębiorcy są najważniejsi
- 7. Zasada pomocniczości
- 8. Prawo do posiadania broni
- 9. Referendum – decyzja wszystkich obywateli
- 10. Podsumowanie