back to top
More

    140. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Józefa Rymera

    Strona głównaIdee140. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Józefa Rymera

    Polecamy w dziale

    Wyzwania stojące przed Polską

    Musimy zrobić rachunek zysków i strat, nie dla formacji politycznej, nie dla własnego środowiska, nie pod kątem karier tych czy innych osób, ale dla dobra narodu i państwa. Powinniśmy przeanalizować ewentualne skutki wyjścia z UE.

    Refleksje na Boże Narodzenie

    Koniecznie karp, prezenty pod choinkę, jeszcze opłatek, odpalić kolędy i możemy świętować. Czym jest Boże Narodzenie dziś? Na naszych oczach upada cywilizacja zbudowana na nauce Chrystusa. Powrót do źródeł to jedyny nasz ratunek.

    Paweł Zastrzeżyński, Nim kur zapieje… (list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy)

    PAD wbrew swoim zapowiedziom z kampanii wyborczej 2015, podpisał Ustawę o finansowaniu in vitro. Przeciwko było tylko 100 posłów PiS (194). Pozostali, jak MM byli za, lub wstrzymali się, jak JK. Dlaczego zostaliśmy oszukani? (red)

    Wszystkich Świętych Obcowanie

    1 listopada przypomina nam trzy prawdy. 1. Że święci nadal żyją, chociaż fizycznie nie ma ich już wśród nas. 2. Istnieje życie inne od tu i teraz. 3. A skoro tak, to istnieje dawca życia na tyle mocny, że pozwala umarłym żyć dalej.
    Józef Rymer był jednym z najdzielniejszych w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy i pierwszym Wojewodą Śląskim.

    W tym roku obchodzimy 140. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Józefa Rymera. Urodził się się 9. lutego 1882 r. w Zabełkowie koło Raciborza. Był aktywnym  działaczem społecznym i narodowym, powstańcem śląskim, jednym z najdzielniejszych w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy. Pełnił wiele ważnych funkcji: był prezesem Centralnego Zarządu Zjednoczenia Zawodowego Polskiego w Katowicach, delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w 1918 roku, przewodniczącym Naczelnej Rady Ludowej Górnego Śląska, zastępcą Wojciecha Korfantego w  Polskim Komitecie Plebiscytowym, posłem na Sejm RP i pierwszym Wojewodą  Śląskim. To właśnie jemu przypadł honor i zaszczyt witać 20. czerwca 1922 r. wkraczające na Górny Śląsk  Wojsko Polskie.  3. lipca 1922 r. na Rynku w Rybniku odbyło się uroczyste podpisanie protokołu (aktu) formalnie  kończącego przejmowanie przyznanej Polsce części Górnego Śląska. Jako przekazujący wystąpili przedstawiciele Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej i Rządzącej. Ze strony polskiej dokument podpisał  Wojewoda Śląski Józef Rymer. 16. lipca 1922 r. w Katowicach odbyły się ogólnopolskie uroczystości związane z podpisaniem pamiątkowego aktu objęcia części Górnego Śląska przez Polskę. Jeszcze przed złożeniem podpisów wojewoda Józef Rymer w imieniu swoim, Tymczasowej Rady Wojewódzkiej i całego społeczeństwa śląskiego złożył uroczysty ślub wierności Ojczyźnie. Ze strony rządu polskiego pod tekstem podpisy złożyli: minister Antoni Kamieński, Marszałek Sejmu RP Wojciech Trąmpczyński, Wojewoda Śląski Józef Rymer, gen. Stanisław Szeptycki i inni przedstawiciele rządu oraz członkowie Rady Wojennej i oficjalni delegaci z całej Polski i Śląska. Józef Rymer zmarł nagle 5. grudnia 1922 roku w wieku zaledwie 40. lat. Pochowany został w Katowicach na cmentarzu przy ul. Francuskiej . W hołdzie Józefowi Rymerowi na jego grobie został złożony wieniec od Wojewody Śląskiego.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja