back to top
More

  Czy euro to nasza konieczność dziejowa?

  Strona głównaGospodarkaCzy euro to nasza konieczność dziejowa?

  Polecamy w dziale

  Marże deweloperów nie są jeszcze tak wysokie jak handlarzy bronią!

  Marże nie są tak wysokie jak handlarzy bronią i narkotykami, a branża nie potrzebuje rządowego wsparcia - twierdzi czołowy deweloper J. Szanajca. Dlaczego zatem kolejny rząd tak chce pomagać?

  Rząd Donalda Tuska szybko wdraża zielony ład

  Pomimo protestów, rząd nie zamierza wycofywać się z wdrażania zielonego ładu. Budżet znajduje się w złym stanie. Nie ma pieniędzy na CPK. Nie ma na atom. Znajdą się na zielony ład.

  Energetyczna wojna Niemiec z Polską

  Gdy my będziemy likwidować energetykę, zamykając np. Turów, Niemcy będą ją rozwijać, żeby móc eksportować więcej prądu. Również do Polski, bo z powodu polityki UE musimy ograniczyć jego produkcję.

  Uśmiechnięte podwyżki cen prądu i gazu

  Benzyna nie będzie po 5,19. PDT nie ma takiej władzy nad rynkiem, jaką obiecywał;) Jednak dlaczego rosną ceny gazu i energii el., skoro ich ceny na rynku hurtowym spadły do poziomu z 2021?
  Znowu pojawiają się głosy upolitycznionych ekonomistów o konieczności wprowadzenia w Polsce euro. Pozbywanie się części suwerenności gospodarczej nie jest mądre. Sama strefa euro jest źle zarządzana i pozbawia nas konkurencyjności

  Przeczytałem kolejne wypowiedzi  upolitycznionych ekonomistów przypominające  o rzekomej nieuchronności naszego członkostwa w strefie euro.

  https://www.rp.pl/gospodarka/art37707391-euro-zamiast-zlotego-nalezy-to-zrobic-najpozniej-do-2030-roku

  Brzmi to jak znana z komunistycznej propagandy „konieczność dziejowa”. Innej drugi nie ma i już. Tymczasem dobrze zarządzany pieniądz jest  silnym i skutecznym narzędziem w tworzeniu polityki gospodarczej państwa.

  Pozbywanie się części suwerenności gospodarczej nie jest mądre. Własne państwo, własna polityka fiskalna i monetarna, to oczywiście duża odpowiedzialność. To też jednak możliwość osiągania szybszego  wzrostu gospodarczego przez Polskę. Zwłaszcza, że strefa euro nie jest dobrze zarządzana. Charakteryzuje ją fiskalizm, biurokracja i przeregulowanie, które niszczą naszą konkurencyjność.

  Nie liczmy na dotacje, liczmy na siebie! Reformujmy nasze państwo w kierunku, w którym podążają najbardziej konkurencyjne gospodarki świata. UE tak!, ale nie taka, jaką ją widzicie, Panowie. 

  Mam nadzieję, że niebawem dojdą do władzy politycy, którzy  otworzą  drogę do renegocjacji naszych warunków członkostwa w UE i pozostaniemy przy własnej walucie.

  Europa ojczyzn, wolny rynek, wolny przepływ towarów, kapitału i ludzi. To Europa moich marzeń…

  Mariusz Patey 

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja