Czy euro to nasza konieczność dziejowa?

Data

Strona głównaGospodarkaCzy euro to nasza konieczność dziejowa?

Polecamy w dziale

Donald Tusk rozpoczyna wiatrakową rewolucję! – czyim kosztem?

Jeszcze nie ma nowego rządu, a już mamy rewolucyjny projekt ustawy. Farmy wiatrowe mogą stać 300 metrów od zabudowań! Wiatraki mają być inwestycją strategiczną. A za zamrożenie cen prądu (na pół roku) ma zapłacić Orlen -15 mld zł!

Europejska Unia równych i równiejszych

Odpowiedzią na wzrost cen surowców po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 była pomoc państw UE dla swoich firm. Ale aż 70% z 742 mld euro zaakceptowanych przez KE udzieliły Niemcy i Francja. Jedna UE? Tak - dla równych i równiejszych.

Patrzysz z przerażeniem na rachunki za prąd? Zobacz Ile naprawdę płacisz za CO2.

@RadoslawPogoda wyjaśnia czemu nasze rachunki za energię poszybowały w ostatnich latach tak mocno w górę.

Polska 20-tą gospodarką świata? – na papierze

Jak zostaniemy 20. gospodarką świata? Pomaga mocna złotówka! – wyjaśnia N. Podpowiadam. Gdyby 860 mld USD przeliczyć nie po 1USD=4PLN, ale 1 USD=2PLN, to mielibyśmy 15-te. Za Gierka mieliśmy 10-te, a potem zabrakło papieru do d...
Znowu pojawiają się głosy upolitycznionych ekonomistów o konieczności wprowadzenia w Polsce euro. Pozbywanie się części suwerenności gospodarczej nie jest mądre. Sama strefa euro jest źle zarządzana i pozbawia nas konkurencyjności

Przeczytałem kolejne wypowiedzi  upolitycznionych ekonomistów przypominające  o rzekomej nieuchronności naszego członkostwa w strefie euro.

https://www.rp.pl/gospodarka/art37707391-euro-zamiast-zlotego-nalezy-to-zrobic-najpozniej-do-2030-roku

Brzmi to jak znana z komunistycznej propagandy „konieczność dziejowa”. Innej drugi nie ma i już. Tymczasem dobrze zarządzany pieniądz jest  silnym i skutecznym narzędziem w tworzeniu polityki gospodarczej państwa.

Pozbywanie się części suwerenności gospodarczej nie jest mądre. Własne państwo, własna polityka fiskalna i monetarna, to oczywiście duża odpowiedzialność. To też jednak możliwość osiągania szybszego  wzrostu gospodarczego przez Polskę. Zwłaszcza, że strefa euro nie jest dobrze zarządzana. Charakteryzuje ją fiskalizm, biurokracja i przeregulowanie, które niszczą naszą konkurencyjność.

Nie liczmy na dotacje, liczmy na siebie! Reformujmy nasze państwo w kierunku, w którym podążają najbardziej konkurencyjne gospodarki świata. UE tak!, ale nie taka, jaką ją widzicie, Panowie. 

Mam nadzieję, że niebawem dojdą do władzy politycy, którzy  otworzą  drogę do renegocjacji naszych warunków członkostwa w UE i pozostaniemy przy własnej walucie.

Europa ojczyzn, wolny rynek, wolny przepływ towarów, kapitału i ludzi. To Europa moich marzeń…

Mariusz Patey 

Mariusz Patey
Mariusz Patey
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

Ostatnie wpisy autora