Od kilku miesięcy słyszymy o nasilających się problemach w polskiej służbie zdrowia. Wydłużający się czas oczekiwania na wizytę do lekarza, problem z dostępnością specjalistów oraz rosnące ceny usług medycznych – z tymi problemami musi mierzyć się wielu z nas. Politycy w okresie przedwyborczym zapewniają, że zajmą się z nimi jak tylko zostaną wybrani. Rzeczywistość okazuje się całkiem inna.
Przedstawiciele obecnie rządzącej koalicji twierdzili, że problemy polskiej służby zdrowia będą dla nich priorytetem. Jednak tuż po wyborach okazało się, że sytuacja zaczyna się pogarszać. Jednostki z publicznej służby zdrowia odnotowały znaczące opóźnienia płatności z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pojawiły się również naciski na zmniejszenie limitów przyjęć. Media informują o tym od dłuższego czasu.
Minister Zdrowia Pani Izabela Leszczyna stara się uspokajać, że wszystko jest pod kontrolą. Lekarze jednak są przeciwnego zdania. Po analizie planów Ministerstwa oraz Narodowego Funduszu Zdrowia przestrzegają oni przed ukrytą likwidacją części jednostek. Oznacza to na przykład, że wielu młodych pacjentów zostanie pozbawionych dostępu do rehabilitacji lub będzie ona charakteryzowała się gorszą jakością usług.
Luka w finansach NFZ będzie się powiększać z roku na rok osiągając wartość 249 miliardów w latach 2025-28. Rząd Donalda Tuska nie ma planu jak zapobiec ogromnemu niedoborowi finansów w publicznej służbie zdrowia. Ma on ważniejsze cele, implementację zielonego ładu i walkę z opozycją.
A może nieprzeznaczanie dodatkowych środków na publiczną służbę zdrowa jest celowym zagraniem rządzącej koalicji? Zadłużone szpitale będą łakomym kąskiem dla podmiotów zainteresowanych prywatyzacją służby zdrowia. Po osłabieniu bądź wyeliminowaniu jednostek publicznych pacjenci mogą być skazani na korzystanie z jednostek prywatnych.
Przed 15 latami Koalicja Obywatelska była za prywatyzacją służby zdrowia. W Polsce miał być wprowadzony najbardziej liberalny na świecie system. Po protestach opozycji odstąpiono jednak od tego. Czy rządzący powrócą do starego pomysłu?
PO chce totalnej prywatyzacji służby zdrowia – TVN24 Biznes
MTC