back to top
More

    Dwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

    Strona głównaPolitykaDwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

    Polecamy w dziale

    Plan pokojowy Donalda Trumpa

    Jaki jest plan Trumpa dla Ukrainy i Rosji? Istnieją co najmniej trzy koncepcje opracowane przez ludzi związanych z nim. Czy którąkolwiek wybierze Trump dowiemy się dopiero wtedy, gdy zostanie prezydentem.

    Trump kontra Harris – starcie dwóch Ameryk

    Debata Trump kontra Harris to było nie tylko starcie polityczne dwóch kandydatów na prezydenta. Zobaczyliśmy konflikt ideologiczny między starą i nową Ameryką, Ameryką konserwatywną i progresywną.

    Michel Bernier – nowy premier Francji

    Wybór Michela Bernier, konserwatywnego gaulisty z partii Republikańskiej, na premiera to ukłon w stronę prawicy. Bez  jej wsparcia Macronowi, który utracił większość w parlamencie, będzie bardzo trudno rządzić.

    Zmiany w ukraińskim rządzie

    5 września Rada Najwyższa (RN) Ukrainy powołała 10 nowych ministrów, w tym dwóch wicepremierów. Zmiany personalne są przez prezydenta Żełeńskiego przedstawiane jako "wprowadzenie nowej energii" do ukraińskiego rządu.
    Zanim upadł w Sejmie rząd Morawieckiego zdążył podjąć parę decyzji. Najbardziej dziwną w ostatniej chwili - zgodę na budowę małych reaktorów jądrowych przez OSGE, spółkę Orlenu i Synthosu, wbrew opinii ABW o narażeniu SP na straty

    Za tym rządem nie zagłosował nikt spoza Obozu Zjednoczonej Prawicy. Było to wiadome od początku. Zatem czy ten rząd nie miał najmniejszego sensu? Nie do końca. W ciągu dwóch tygodni, udawania rozmów, rząd nie zasypiał gruszek w popiele i podjął kilka ważnych decyzji.

    Dotyczyły zakupów dla wojska, wydzierżawienia terminala w Gdyni na 30 lat i paru innych. Najdziwniejsza jednak to wydanie przez Ministra Klimatu decyzji zasadniczych dla sześciu projektów jądrowych OSGE – spółki Orlenu i Synthosu (Michała Sołowowa). Oznacza to zgodę  na budowę sześciu małych reaktorów jądrowych.

    Ta zgoda, z której ucieszył się nawet ambasador USA Mark Brzeziński, została wydana wbrew negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Doszło przy okazji do ostrej wymiany zdań pomiędzy OSGE a ABW. Ze strony OSGE padły zarzuty o braku kompetencji i nieodpowiedzialności, ze strony ABW o kłamstwach i manipulacji, i możliwości narażenia Skarbu Państwa na ogromne straty.

    Tę najdziwniejszą sprawę, podobnie jak inne z ostatnich dwóch tygodni, będzie musiał wyjaśnić nowy rząd Donalda Tuska. Jedno jest jasne, w okresie przekazywania władzy nie powinny być podejmowane żadne decyzje wiążące nowy rząd. To dobry obyczaj w demokracji. Wygląda na to, że w ciągu ostatniego czasu parokrotnie został podeptany. Dla sprawy, dla Polski, dla biznesu, jak zawsze.

    Bartosz Jasiński

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja