back to top
More

    Dwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

    Strona głównaPolitykaDwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

    Polecamy w dziale

    Oddajemy się Niemcom do końca

    Koalicja 13XII przyjęła uchwałę popierającą rezolucję PE o Tarczy Wschód. Co to znaczy? Polska popiera nie wspólną obronę Europy - koncepcja ta dopiero raczkuje - ale budowę scentralizowanego, militarnego superpaństwa - IV Rzeszy zwanej Unią Europejską.

    Przesłuchana na śmierć i oczerniana po śmierci

    Przeciek z prokuratury (czy już wszczęto śledztwo kto za nim stoi?) rzekomo obciążający J. Kaczyńskiego, wypłynął dopiero dzień po śmierci Barbary Skrzypek. 4 dni po przesłuchaniu. Po 1-dniowym poślizgu na dopracowanie oficjalnej narracji. Dlatego nie trzyma się to kupy i jest tyle samo warte.

    Tarcza Wschód – stary niemiecki pomysł w nowym opakowaniu

    Tarcza Wschód, którą jako polską i swoją prezentuje Donald Tusk, to w rzeczywistości niemiecki pomysł z 13.10.2022 roku. Został ogłoszony po zapowiedzi Olafa Scholz o budowie europejskiego imperium pod wodzą Niemiec, równego Chinom i USA. Premier zdarł z opakowania niemiecką metkę i nakleił swoją.

    Europa jest gotowa pomóc

    Wygląda na to, że Amerykanie i Ukraińcy zrobili ważny krok w kierunku pokoju. A Europa jest gotowa pomóc - napisał na X Tusk. UE jest gotowa odegrać pełną rolę, wspólnie ze swoimi partnerami, w nadchodzących negocjacjach pokojowych - dodała von der Layen. Dawno się tak nie uśmiałem.
    Zanim upadł w Sejmie rząd Morawieckiego zdążył podjąć parę decyzji. Najbardziej dziwną w ostatniej chwili - zgodę na budowę małych reaktorów jądrowych przez OSGE, spółkę Orlenu i Synthosu, wbrew opinii ABW o narażeniu SP na straty

    Za tym rządem nie zagłosował nikt spoza Obozu Zjednoczonej Prawicy. Było to wiadome od początku. Zatem czy ten rząd nie miał najmniejszego sensu? Nie do końca. W ciągu dwóch tygodni, udawania rozmów, rząd nie zasypiał gruszek w popiele i podjął kilka ważnych decyzji.

    Dotyczyły zakupów dla wojska, wydzierżawienia terminala w Gdyni na 30 lat i paru innych. Najdziwniejsza jednak to wydanie przez Ministra Klimatu decyzji zasadniczych dla sześciu projektów jądrowych OSGE – spółki Orlenu i Synthosu (Michała Sołowowa). Oznacza to zgodę  na budowę sześciu małych reaktorów jądrowych.

    Ta zgoda, z której ucieszył się nawet ambasador USA Mark Brzeziński, została wydana wbrew negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Doszło przy okazji do ostrej wymiany zdań pomiędzy OSGE a ABW. Ze strony OSGE padły zarzuty o braku kompetencji i nieodpowiedzialności, ze strony ABW o kłamstwach i manipulacji, i możliwości narażenia Skarbu Państwa na ogromne straty.

    Tę najdziwniejszą sprawę, podobnie jak inne z ostatnich dwóch tygodni, będzie musiał wyjaśnić nowy rząd Donalda Tuska. Jedno jest jasne, w okresie przekazywania władzy nie powinny być podejmowane żadne decyzje wiążące nowy rząd. To dobry obyczaj w demokracji. Wygląda na to, że w ciągu ostatniego czasu parokrotnie został podeptany. Dla sprawy, dla Polski, dla biznesu, jak zawsze.

    Bartosz Jasiński

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja