back to top
More

  Dwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

  Strona głównaPolitykaDwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

  Polecamy w dziale

  Francuski Front Narodowy o krok od pełnego zwycięstwa. 

  Po tym jak niemiecka CDU zagroziła francuskim Republikanom wyrzuceniem z EPL, w przypadku sojuszu z FN, poparcie dla Frontu wzrosło z 30 do 36%. Jeszcze 2% i FN ma szansę na utworzenie większościowego rządu.

  Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO

  Wybór na szefa NATO Marka Rutte, który opowiadał się za projektem Nord Stream 2 i resetem z Rosją, nawet po zestrzeleniu w 2014 holenderskiego samolotu, może nie być korzystny dla Europy Wschodniej.

  Afrykański Kongres Narodowy traci samodzielną większość

  Rządzący nieprzerwanie od trzech dekad Afrykański Kongres Narodowy (ANC) stracił samodzielną większość w parlamencie. Po raz pierwszy uzyskał mniej niż połowę oddanych głosów (40%) i będzie zmuszony wejść w koalicję.

  Narendra Modi po raz trzeci premierem Indii

  1.06 zakończyły się trwające od kwietnia wybory parlamentarne w największej demokracji świata. Spośród 969 mln osób uprawnionych w wyborach wzięło udział 642 mln (66%). Jest to rekordowa liczba głosujących na świecie.
  Zanim upadł w Sejmie rząd Morawieckiego zdążył podjąć parę decyzji. Najbardziej dziwną w ostatniej chwili - zgodę na budowę małych reaktorów jądrowych przez OSGE, spółkę Orlenu i Synthosu, wbrew opinii ABW o narażeniu SP na straty

  Za tym rządem nie zagłosował nikt spoza Obozu Zjednoczonej Prawicy. Było to wiadome od początku. Zatem czy ten rząd nie miał najmniejszego sensu? Nie do końca. W ciągu dwóch tygodni, udawania rozmów, rząd nie zasypiał gruszek w popiele i podjął kilka ważnych decyzji.

  Dotyczyły zakupów dla wojska, wydzierżawienia terminala w Gdyni na 30 lat i paru innych. Najdziwniejsza jednak to wydanie przez Ministra Klimatu decyzji zasadniczych dla sześciu projektów jądrowych OSGE – spółki Orlenu i Synthosu (Michała Sołowowa). Oznacza to zgodę  na budowę sześciu małych reaktorów jądrowych.

  Ta zgoda, z której ucieszył się nawet ambasador USA Mark Brzeziński, została wydana wbrew negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Doszło przy okazji do ostrej wymiany zdań pomiędzy OSGE a ABW. Ze strony OSGE padły zarzuty o braku kompetencji i nieodpowiedzialności, ze strony ABW o kłamstwach i manipulacji, i możliwości narażenia Skarbu Państwa na ogromne straty.

  Tę najdziwniejszą sprawę, podobnie jak inne z ostatnich dwóch tygodni, będzie musiał wyjaśnić nowy rząd Donalda Tuska. Jedno jest jasne, w okresie przekazywania władzy nie powinny być podejmowane żadne decyzje wiążące nowy rząd. To dobry obyczaj w demokracji. Wygląda na to, że w ciągu ostatniego czasu parokrotnie został podeptany. Dla sprawy, dla Polski, dla biznesu, jak zawsze.

  Bartosz Jasiński

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja