back to top
More

    Dwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

    Strona głównaPolitykaDwa pracowite tygodnie rządu Mateusza Morawieckiego

    Polecamy w dziale

    Oświadczenie Ruchu Kontroli Wyborów, 18 grudnia 2024

    Współpraca RKW i patriotycznych partii opozycyjnych jest koniecznym warunkiem skutecznej kontroli wyborów w 2025 roku. PKW swoją bezprawną uchwałą łamie prawo konstytucyjne i wyborcze, a stawiając się poza prawem powinna natychmiast podać się do dymisji.

    PKW obala polski porządek prawny

    Ostre słowa prezydenta Dudy i Jarosława Kaczyńskiego jako odpowiedź na decyzję PKW to za mało. Prezydent powinien oskarżyć rząd o łamanie Konstytucji i rozwiązać Sejm, a J. Kaczyński powinien wezwać posłów PiS do opuszczenia Sejmu.

    Włochy i Włosi wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie 

    Choć włoscy politycy i obywatele deklarują wsparcie dla Ukrainy, to zarazem nie chcą, by pomoc wpłynęła na obniżenie ich poziomu życia. Nie ma we Włoszech także gotowości do zaangażowania włoskiej armii na flance wschodniej NATO w przypadku ataku Rosji

    Prawy i sprawiedliwy jak komisarz Reynders

    Komisarz Reynders, a wcześniej Eva Kaili, to nie przypadki, ale reguła. Na wysokie stanowiska UE powoływani są ludzie o podejrzanej reputacji i przeszłości. Po to, żeby bez wahań moralnych wykonywali wyznaczone zadania niszczące Europę i Polskę.
    Zanim upadł w Sejmie rząd Morawieckiego zdążył podjąć parę decyzji. Najbardziej dziwną w ostatniej chwili - zgodę na budowę małych reaktorów jądrowych przez OSGE, spółkę Orlenu i Synthosu, wbrew opinii ABW o narażeniu SP na straty

    Za tym rządem nie zagłosował nikt spoza Obozu Zjednoczonej Prawicy. Było to wiadome od początku. Zatem czy ten rząd nie miał najmniejszego sensu? Nie do końca. W ciągu dwóch tygodni, udawania rozmów, rząd nie zasypiał gruszek w popiele i podjął kilka ważnych decyzji.

    Dotyczyły zakupów dla wojska, wydzierżawienia terminala w Gdyni na 30 lat i paru innych. Najdziwniejsza jednak to wydanie przez Ministra Klimatu decyzji zasadniczych dla sześciu projektów jądrowych OSGE – spółki Orlenu i Synthosu (Michała Sołowowa). Oznacza to zgodę  na budowę sześciu małych reaktorów jądrowych.

    Ta zgoda, z której ucieszył się nawet ambasador USA Mark Brzeziński, została wydana wbrew negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Doszło przy okazji do ostrej wymiany zdań pomiędzy OSGE a ABW. Ze strony OSGE padły zarzuty o braku kompetencji i nieodpowiedzialności, ze strony ABW o kłamstwach i manipulacji, i możliwości narażenia Skarbu Państwa na ogromne straty.

    Tę najdziwniejszą sprawę, podobnie jak inne z ostatnich dwóch tygodni, będzie musiał wyjaśnić nowy rząd Donalda Tuska. Jedno jest jasne, w okresie przekazywania władzy nie powinny być podejmowane żadne decyzje wiążące nowy rząd. To dobry obyczaj w demokracji. Wygląda na to, że w ciągu ostatniego czasu parokrotnie został podeptany. Dla sprawy, dla Polski, dla biznesu, jak zawsze.

    Bartosz Jasiński

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja