back to top
More

    Źródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

    Strona głównaOpinieŹródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

    Polecamy w dziale

    Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg!

    Po decyzji Sejmu o dalszych pracach o zabijaniu dzieci i wyjaśnieniach M. Morawieckiego, że "przez pomyłkę zagłosował przeciw", zapytajmy: jak ma na imię Twój bóg?, bo nasz Bóg mówi: Nie zabijaj!

    Żydowskie ludobójstwo

    Poniedziałkowa śmierć Polaka, cywilnego wolontariusza zabitego przez żołnierzy Izraela, przypomniała nam, co dzieje się od kilku miesięcy w Izraelu. A dzieje się ludobójstwo na miarę holokaustu - eksterminacja miejscowej ludności.

    Jezus zwyciężył

    Jezus zwyciężył - Jednego Serca Jednego Ducha 2014

    Podatek dochodowy zwany składką zdrowotną.

    Obiecanki cacanki, a głupiemu radość? Nie będzie dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Nie będzie likwidacji składki zdrowotnej. Podatek w wys. 10 mld zł, jakim obciążył ich PiS, będzie teraz trochę inaczej liczony.
    Viktor Orban kolejny raz potrafił przekonać Węgrów, że jest gwarantem bezpieczeństwa kraju w niestabilnych czasach. Wyprowadził kraj z kryzysu gospodarczego w jaki wpędzili go socjaliści , a jego poglądy są zgodne z ich poglądami.

    Orban, który jest protestantem, przeforsował w konstytucji zapis stwierdzający iż  „podstawą rodziny jest małżeństwo i/lub relacja rodzic-dziecko. Matką jest kobieta, a ojcem mężczyzna”.

    Referendum miało dać legitymację do dalszych działań zabezpieczających instytucję rodziny zagrożoną zdaniem konserwatystów przez próby  progresywnych  eksperymentów  społecznych szykowanych przez lewicę a  ukrytych postacią wprowadzanych odpowiednio  zmodyfikowanych na potrzeby transformacji społecznej praw człowieka czy praw kobiet.

    Z powodu tzw. ustaw światopoglądowych Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Węgrom  o rzekome naruszenie prawa unijnego w związku z możliwym  naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ.

    Spory ideologiczne jednak nie zdominowały węgierskiej sceny politycznej.

    Pragmatyczni Węgrzy doceniają stabilizację ekonomiczną, wsparcie państwa dla rodzin i  wierzą zapewnieniom Viktora Orbana, że dobre relacje z Kremlem pozwolą Węgrom przetrwać geopolityczne burze, które pojawiają się coraz bliżej węgierskich granic.

    Węgrami po roku 1990 r do 2012 r rządzili w większości spadkobiercy komunistycznej partii Janosa Kadara. W latach1994–1998 i 2002–2008 Węgierska Partia Socjalistyczna była ugrupowaniem współrządzącym , a w okresie 2008–2010 partią rządzącą.

    Postkomuniści realizowali swoisty program  uwłaszczenia się na majątku publicznym i umacniania swojej pozycji w kluczowych dla państwa sektorach: mediach, finansach, energetyce. Wykorzystując umiejętnie prywatyzację zapewnili sobie wpływy niezależnie od kaprysu wyborców.

    Fidesz rządził w latach 1998-2002 r po czym przegrał wybory i oddał władzę postkomunistom. Okazało się, że przesądzająca  o porażce była dysproporcja w posiadanych wpływach w mediach i dysponowanie znacząco mniejszym  budżetem na budowanie struktur partyjnych i prowadzenie kampanii wyborczej niż posiadali post komuniści.

    Orban czas spędzony w opozycji poświęcił na budowę przyjaznych mu mediów i czekał na błędy partii rządzącej. Kolejny raz sięgnął po władzę w 2010, po nieudolnych rządach socjalistów  wpędzających  Węgry w kryzys finansów publicznych i kryzys gospodarczy. Nie bez wpływu na wynik były przedostające się do opinii publicznej niepokojące informacje o aferach korupcyjnych.

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja