Źródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

Data

Strona głównaOpinieŹródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

Polecamy w dziale

Cud konstytucyjny

Rozczarowanych lub oburzonych cudem konstytucyjnym zapewniam, że to dopiero początek. Zapnijcie pasy, bo jazda będzie ostra. Wystarczy przeczytać umowę koalicyjną.

W tył zwrot

Przyjdzie sztuczna inteligencja i pozamiata po nas cały ten świat, w którym już dla ludzi miejsca nie będzie.

Widziane na Ukrainie. Wasyl – chłopak z Ługańska (10)

Usłyszał spazmatyczny płacz dziewczyny i rechot żołdaków. Byli w mieszaniu na piętrze. Wszedł. Dwa strzały, dwa trupy. Tego co był na niej walnął kolbą w łeb. Związał i zakneblował. Potem w imieniu państwa ukraińskiego wydał wyrok

„Przemoc polityczna” Brukseli? Mec. Kwaśniewski ocenia reformę UE

Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, był gościem Pawła Chmielewskiego w programie "Ordo Iuris. W imię zasad". Prawnik oceniła plany federalizacji Unii Europejskiej oraz ich opłakane skutki dla Polski.
Viktor Orban kolejny raz potrafił przekonać Węgrów, że jest gwarantem bezpieczeństwa kraju w niestabilnych czasach. Wyprowadził kraj z kryzysu gospodarczego w jaki wpędzili go socjaliści , a jego poglądy są zgodne z ich poglądami.

Orban, który jest protestantem, przeforsował w konstytucji zapis stwierdzający iż  „podstawą rodziny jest małżeństwo i/lub relacja rodzic-dziecko. Matką jest kobieta, a ojcem mężczyzna”.

Referendum miało dać legitymację do dalszych działań zabezpieczających instytucję rodziny zagrożoną zdaniem konserwatystów przez próby  progresywnych  eksperymentów  społecznych szykowanych przez lewicę a  ukrytych postacią wprowadzanych odpowiednio  zmodyfikowanych na potrzeby transformacji społecznej praw człowieka czy praw kobiet.

Z powodu tzw. ustaw światopoglądowych Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Węgrom  o rzekome naruszenie prawa unijnego w związku z możliwym  naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ.

Spory ideologiczne jednak nie zdominowały węgierskiej sceny politycznej.

Pragmatyczni Węgrzy doceniają stabilizację ekonomiczną, wsparcie państwa dla rodzin i  wierzą zapewnieniom Viktora Orbana, że dobre relacje z Kremlem pozwolą Węgrom przetrwać geopolityczne burze, które pojawiają się coraz bliżej węgierskich granic.

Węgrami po roku 1990 r do 2012 r rządzili w większości spadkobiercy komunistycznej partii Janosa Kadara. W latach1994–1998 i 2002–2008 Węgierska Partia Socjalistyczna była ugrupowaniem współrządzącym , a w okresie 2008–2010 partią rządzącą.

Postkomuniści realizowali swoisty program  uwłaszczenia się na majątku publicznym i umacniania swojej pozycji w kluczowych dla państwa sektorach: mediach, finansach, energetyce. Wykorzystując umiejętnie prywatyzację zapewnili sobie wpływy niezależnie od kaprysu wyborców.

Fidesz rządził w latach 1998-2002 r po czym przegrał wybory i oddał władzę postkomunistom. Okazało się, że przesądzająca  o porażce była dysproporcja w posiadanych wpływach w mediach i dysponowanie znacząco mniejszym  budżetem na budowanie struktur partyjnych i prowadzenie kampanii wyborczej niż posiadali post komuniści.

Orban czas spędzony w opozycji poświęcił na budowę przyjaznych mu mediów i czekał na błędy partii rządzącej. Kolejny raz sięgnął po władzę w 2010, po nieudolnych rządach socjalistów  wpędzających  Węgry w kryzys finansów publicznych i kryzys gospodarczy. Nie bez wpływu na wynik były przedostające się do opinii publicznej niepokojące informacje o aferach korupcyjnych.

Mariusz Patey
Mariusz Patey
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

Ostatnie wpisy autora