back to top
More

    Źródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

    Strona głównaOpinieŹródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

    Polecamy w dziale

    Aresztować wszystkich! Natychmiast!

    Apeluję do Was, prokuratorze Bodnar, premierze Tusk i Ty, wielki Romanie, zamknijcie w areszcie wszystkich. Po dwóch latach przyznają się do spraw niecnych i pisowskich, do rzeczy strasznych.

    Kto ma bronić polskich księży?

    Wydarzenia ostatnich miesięcy, zapoczątkowane znaną wypowiedzią posła Sławomir Nitrasa, że „ katolików trzeba opiłować z pewnych przywilejów", stawiają polski rząd w światowej czołówce państw walczących z kościołem katolickim.

    Odpowiedni kandydat do Panteonu Niezłomnych Polaków

    Wychowywanie „naszych” profesorów zapowiadał na I Zjeździe PPR Władysław Gomułka i proces ten zakończył się w niemałym stopniu sukcesem. Czy jednak dopiero współpraca z UB/SB ma być teraz przepustką do Panteonu Wielkich Polaków?

    Nasze drogie „darmowe” leki

    Rynek leków w Polsce wart jest ponad 50 mld zł. Z tego tylko część zapewniają polskie firmy, a i te sprowadzają surowce z zagranicy. Refundacja to wyprowadzanie publicznych pieniędzy z Polski.
    Viktor Orban kolejny raz potrafił przekonać Węgrów, że jest gwarantem bezpieczeństwa kraju w niestabilnych czasach. Wyprowadził kraj z kryzysu gospodarczego w jaki wpędzili go socjaliści , a jego poglądy są zgodne z ich poglądami.

    Viktor Orbán, który rozpoczyna piątą już  kadencję na stanowisku premiera, potrafił   przekonać  wyborców, że to on jest gwarantem bezpieczeństwa kraju w niestabilnych czasach. Opozycyjna Koalicja Wspólnie dla Węgier poniosła klęskę, której nie przewidziały sondaże. Dobry wynik uzyskała w zasadzie tylko w Budapeszcie; nie udało jej się wygrać nawet w miastach, gdzie rządzi w samorządach.

    Wraz z wyborami przeprowadzono referendum w sprawie ustawy o ochronie dzieci, zgodnie z którą szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować homoseksualizmu i namawiać do  zmiany płci, a państwo ma chronić prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia.

    Organizacje lewicowe wezwały do bojkotu referendum a samą ustawę nazwano dyskryminacyjną. Choć większość głosujących opowiedziała się za wprowadzeniem proponowanej ustawy to samo referendum okazało się nieważne: głosowało poniżej 50% uprawnionych.

    Węgry za czasów rządów socjalistów przechodziły zapaść demograficzną zagrażającą egzystencji społeczeństwa.  Wzrost dzietności kobiet w ciągu ostatnich 15 lat wskazuje na skuteczność polityki Orbana.  Fidesz konsekwentnie broni prawa  rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami nad prawem  państwa do narzucania swojego światopoglądu.

    Węgry w kwestiach światopoglądowych nie mają jednoznacznie konserwatywnej agendy politycznej. Jeszcze za czasu  rządów socjalistów wprowadzono  ustawę o związkach partnerskich, która nie została zakwestionowana podczas kolejnych kadencji rządów Orbana.

    W myśl ustawy pary homoseksualne po zarejestrowaniu związku mają  m.in. prawo do dziedziczenia, wspólnego rozliczania podatków i uzyskania dostępu  do informacji o stanie zdrowia partnera. Ustawa nie przewiduje prawa  do adopcji dzieci przez osoby będące w związkach partnerskich.

    Prawo wyklucza adopcję dzieci przez heteroseksualne osoby samotne,  lub żyjące w związkach poza małżeńskich. Według wyborców Fideszu  proces adopcyjny powinien przede wszystkim kierować się dobrem dzieci, nie realizować pragnienia i aspiracje osób dorosłych.

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja