back to top
More

  Źródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

  Strona głównaOpinieŹródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

  Polecamy w dziale

  Aresztować wszystkich! Natychmiast!

  Apeluję do Was, prokuratorze Bodnar, premierze Tusk i Ty, wielki Romanie, zamknijcie w areszcie wszystkich. Po dwóch latach przyznają się do spraw niecnych i pisowskich, do rzeczy strasznych.

  Kto ma bronić polskich księży?

  Wydarzenia ostatnich miesięcy, zapoczątkowane znaną wypowiedzią posła Sławomir Nitrasa, że „ katolików trzeba opiłować z pewnych przywilejów", stawiają polski rząd w światowej czołówce państw walczących z kościołem katolickim.

  Odpowiedni kandydat do Panteonu Niezłomnych Polaków

  Wychowywanie „naszych” profesorów zapowiadał na I Zjeździe PPR Władysław Gomułka i proces ten zakończył się w niemałym stopniu sukcesem. Czy jednak dopiero współpraca z UB/SB ma być teraz przepustką do Panteonu Wielkich Polaków?

  Nasze drogie „darmowe” leki

  Rynek leków w Polsce wart jest ponad 50 mld zł. Z tego tylko część zapewniają polskie firmy, a i te sprowadzają surowce z zagranicy. Refundacja to wyprowadzanie publicznych pieniędzy z Polski.
  Viktor Orban kolejny raz potrafił przekonać Węgrów, że jest gwarantem bezpieczeństwa kraju w niestabilnych czasach. Wyprowadził kraj z kryzysu gospodarczego w jaki wpędzili go socjaliści , a jego poglądy są zgodne z ich poglądami.

  Po  brutalnie tłumionych demonstracjach z 2006 r. doszło do wycieku nagrania z tajnego posiedzenia Węgierskiej Partii Socjalistycznej. Premier  Gyurcsány mówił wprost, że sytuacja gospodarki jest fatalna, że przez dwa lata socjaliści nie zrobili nic, że kłamali w dzień i w nocy i że „spieprzyli wszystko”.

  Gwoździem do trumny było odkrycie poważnej afery w sektorze paliw. Do mediów związanych  Viktorem Orbanem przeniknęły taśmy ze spotkania w czerwcu  2008 r. Sándora  Laborci, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Tamása  Portika, króla węgierskiego półświatka, który oferując kryminalne działania przeciwko opozycji próbował zapewnić sobie bezkarność. Należąca do niego firma sprzedawała  benzynę oraz ropę jako olej opałowy, na czym węgierski skarb państwa stracił setki milionów euro. Portik obawiał się problemów po dojściu Fideszu do władzy. I rzeczywiście w 2012 r. został aresztowany za zlecenie zabójstwa.

  Węgrzy znienawidzili socjalistów tak bardzo, że wiosną 2009 r. premier Gyurcsány podał się do dymisji, a krajem do wyborów i zwycięstwa Fideszu kierował technokrata Gordon Bajnai. Opozycja mimo próby liftingu nie potrafiła  oczyścić się  z kadarowskiego odium. Tak egzotyczna koalicja, łącząca narodowo-socjalistyczny Jobbik z postkadarowskimi socjalistami,  mogła wywołać nieufność wyborców.

  30 grudnia 2011, głosami rządzącej na Węgrzech partii Fidesz , Zgromadzenie Narodowe przegłosowało poprawkę do konstytucji uznającą Węgierską Partię Socjalistyczną za organizację przestępczą, ponoszącą pełną odpowiedzialność za zbrodnie reżimu komunistycznego w tym kraju. Konstytucja dodaje, że partia socjalistyczna powinna ponieść odpowiedzialność za eliminację demokratycznej opozycji i eksterminację narodu węgierskiego. Poprawka jest częścią całej serii ustaw , wśród których znalazła  się między innymi regulacja  zrównująca  emerytury byłych urzędników Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej biorących udział w pacyfikacji Powstania 1956 roku ze świadczeniami ofiar oraz nowelizacja ustawy karnej, pozwalającej  na postawienie zarzutów politykom odpowiedzialnym za zadłużenie kraju.  Węgierska komisja parlamentarna uznała, iż to właśnie lewicowe rządy w latach 2002−2010 ponoszą odpowiedzialność za wzrost zadłużenia z 53% do 82% PKB.

  Z udziału prac komisji wycofali się posłowie opozycji oskarżając koalicję rządzącą o akt zemsty politycznej i populizm.

  Poprawka weszła w życie 1 stycznia 2012. Te wszystkie działania spotkały się z uznaniem wielu Węgrów i były widocznym  dowodem  na dotrzymanie danego wyborcom słowa. Czas jednak pokazał, że nie   wykluczono  polityków partii socjalistycznej  z funkcjonowania  w życiu politycznym Węgier.

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja