back to top
More

    Donald Tusk nakłania prezesa Glapińskiego do łamania prawa

    Strona głównaGospodarkaDonald Tusk nakłania prezesa Glapińskiego do łamania prawa

    Polecamy w dziale

    Donald Tusk staje po stronie deweloperów

    Ceny mieszkań w Polsce wariują. Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy w tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej korzystają deweloperzy. Tak twierdził Donald Tusk jeszcze w lutym b.r. Teraz zmienił zdanie. Czy to możliwe, że pomogły przelewy branży budowlanej?

    Słowo o podatkach

    Polska cofnęła się w rankingu „Doing business” o parę miejsc. Jedną z przyczyn jest nadmierny fiskalizm i związana z nim rozbudowana biurokracja, nakładająca wiele czasochłonnych i kosztownych obowiązków sprawozdawczych na podatnika.

    Rafako – serce Donalda Tuska już nie krwawi

    Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy. /.../Serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - twierdził D. Tusk 1,5 roku temu. Nikt już tego nie pamięta, zwłaszcza on sam.

    Kryzys w PKP Cargo

    PKP Cargo, narodowy kolejowy przewoźnik towarowy, traci udziały w rynku i notuje straty za pierwsze dwa kwartały 2024 r. Co poszło nie tak? Przedstawiamy ciekawą analizę specjalisty z branży kolejowej, niezwiązanego z żadną partią. Nie potrzebujemy przecież partyjnych, jedynie słusznych narracji (ABC).
    Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? To rząd jest winny ograniczaniu rozwoju gospodarczego Polski, a nie NBP. Prezes Glapiński dba o stabilność naszego systemu bankowego i finansowego. Do tego zobowiązuje go prawo.

    Premier Tusk oskarża prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego o utrudnianie rozwoju gospodarczego kraju. Twierdzi, że poziom stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej jest za wysoki i powinien być obniżony. 

    Tusk domaga się niższych stóp procentowych. Krytykuje prezesa NBP (businessinsider.com.pl)

    Wypowiedź Premiera jest zaskakująca. Wcześniej często podkreślał, że nasz kraj po objęciu rządów przez koalicję 13 grudnia zaczął się szybciej rozwijać. Co więcej, we wniosku o postawienie obecnego prezesa NBP przed Trybunałem Stanu oskarża się go właśnie o zbyt dużą pomoc polskim firmom w latach 2020-2021. Poprzez skup obligacji emitowanych przez Skarb Państwa sfinansował on pomoc dla przedsiębiorstw, dzięki czemu wiele z nich uniknęło bankructwa. Patriotyzmu gospodarczego prezesowi Adamowi Glapińskiemu na pewno nie brakuje. Dlaczego więc Donald Tusk oskarża go o brak zainteresowania stanem polskiej gospodarki?

    Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Padło osiem zarzutów – GazetaPrawna.pl

    Premier jest po prostu świadomy, że nasza gospodarka znajduje się w stagflacji. Inflacja w wyniku działań rządu (Zielony Ład) utrzymuje się na wysokim poziomie, a gospodarka się nie rozwija. Firmy nie chcą inwestować, gdyż obawiają się wzrostu podatków, a środki z KPO i tak w większości trafią do zagranicznych podmiotów. Dodatkowo wciąż pogarsza się sytuacja w finansach publicznych. 

    Sugerując prezesowi NBP obniżkę stóp Donald Tusk zapomina, że decyzja o ich wysokości podejmowana jest przez ciało kolegialne jakim jest Rada Polityki Pieniężnej. Prezes Glapiński jest jednym z jej członków. Należą do niej też eksperci nominowani przez ówczesną opozycję. Oni również twierdzą, że stopy procentowe są na odpowiednim poziomie.

    Jak pokazuje Europejski Urząd Statystyczny inflacja w naszym kraju jest jedną z najwyższych w Europie. Osiąga ona od wielu miesięcy poziomy znacznie powyżej celu inflacyjnego, który wynosi 2,5%. I nie zanosi się na to, żeby spadła w nadchodzących miesiącach. Rząd Donalda Tuska zdecydował się na podnoszenie cen energii elektrycznej oraz gazu. To jeszcze bardziej nakręci spiralę inflacyjną. 

    inflacja HICP w krajach unii europejskiej w lipcu 2024

    Inflacja w krajach Unii Europejskiej w lipcu 2024 – Bankier.pl

    Ustawa o Narodowym Banku Polskim mówi wyraźnie:

    „Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP”

    Głównym zadaniem Narodowego Banku Polskiego obecnie jest podejmowania działań mających na celu obniżenie inflacji. Utrzymujący się wysoki deficyt sektora finansów publicznych nie pomaga NBP w realizacji tego zadania. Przeszkadza mu również realizacja strategii Zielonego Ładu. Więcej płacimy za prąd i ogrzewanie oraz żywność. Niestety taką ścieżkę wybrał Donald Tusk i jego koalicjanci. 

    To rząd jest winny ograniczaniu rozwoju gospodarczego Polski, a nie NBP. Prezes Glapiński dba o stabilność naszego systemu bankowego i finansowego. Do tego zobowiązuje go prawo. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/td8l

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja