Źródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

Data

Strona głównaOpinieŹródła zwycięstwa wyborczego Viktora Orbana

Polecamy w dziale

Cud konstytucyjny

Rozczarowanych lub oburzonych cudem konstytucyjnym zapewniam, że to dopiero początek. Zapnijcie pasy, bo jazda będzie ostra. Wystarczy przeczytać umowę koalicyjną.

W tył zwrot

Przyjdzie sztuczna inteligencja i pozamiata po nas cały ten świat, w którym już dla ludzi miejsca nie będzie.

Widziane na Ukrainie. Wasyl – chłopak z Ługańska (10)

Usłyszał spazmatyczny płacz dziewczyny i rechot żołdaków. Byli w mieszaniu na piętrze. Wszedł. Dwa strzały, dwa trupy. Tego co był na niej walnął kolbą w łeb. Związał i zakneblował. Potem w imieniu państwa ukraińskiego wydał wyrok

„Przemoc polityczna” Brukseli? Mec. Kwaśniewski ocenia reformę UE

Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, był gościem Pawła Chmielewskiego w programie "Ordo Iuris. W imię zasad". Prawnik oceniła plany federalizacji Unii Europejskiej oraz ich opłakane skutki dla Polski.
Viktor Orban kolejny raz potrafił przekonać Węgrów, że jest gwarantem bezpieczeństwa kraju w niestabilnych czasach. Wyprowadził kraj z kryzysu gospodarczego w jaki wpędzili go socjaliści , a jego poglądy są zgodne z ich poglądami.

Orbán zreformował też służby, rozwiązując ich stare struktury i powołując nową instytucję – Urząd Ochrony Konstytucji. Fidesz przejmując władzę miał 90% rynku mediów przeciw sobie, które co prawda należały do zachodnich koncernów, ale socjaliści tak konstruowali umowy prywatyzacyjne, by zagwarantować swoim dziennikarzom i managementowi pracę.

Nadzór właścicielski sprowadzał się do kwestii finansowych a przychody z reklam generowały instytucje państwa i duże spółki zarządzane  przez byłych  kadarowców.

Prezes  Narodowego Banku Węgier z nadania socjalistów  prowadził politykę monetarną  osłabiającą działania rządu  mające  na celu zwiększenie poziomu inwestycji i zmniejszenie bezrobocia.

Opozycja aktywnie rozpoczęła działania podważające pozycję Viktora Orbana wśród mainstreamowych środowisk  politycznych Unii Europejskiej. Stawiano na agendę instytucji europejskich kwestie światopoglądowe, które ostatecznie przeważyły. Podjęto decyzję  o  rozpoczęciu działań przeciwko Węgrom rządzonym przez  Fidesz. Działania te stworzyły realne ryzyko dla powodzenia reform Orbana, ale nie przyniosły popularności opozycji. Oskarżanej o próbę wykorzystania czynników zewnętrznych przeciw państwu węgierskiemu, uderzaniu w podstawy gospodarcze państwa celem zrealizowania egoistycznych celów politycznych i powrotu do władzy. Przywoływano przy tym czasy Janosa Kadara, który doszedł do władzy wsparty radzieckimi czołgami.

Zatem czy Fidesz i jego elektorat elektorat jest pro rosyjski ? Wydaje się, że niezupełnie, a przyjaźń z Putinem jest przyjaźnią z rozsądku.

(Jak Rosji udało się uzależnić od siebie energetykę Węgier, napiszę wkrótce.) Pamiętajmy, że Fidesz był bezkompromisową  antykomunistyczną organizacją powstałą jeszcze w 1988 r .

Politycy Fidesz nie dali się kupić ofertami partycypowania w rządach wspólnie z postkadarowcami.  Kultywowali pamięć po powstaniu  węgierskim Wiosny  Ludów, gen. Józefie Bemie. Antykomunistycznie nastawieni Węgrzy pamiętają bolszewików  pod dowództwem Beli Kuna, którzy  omal nie zdobyli władzy po I wojnie światowej. A przed bolszewizmem uchroniła Węgry wygrana Polski w walce z leninowską Rosją.

Cały czas jest żywa pamięć o  Powstaniu Węgierskim 1956 r ( w przeciwieństwie do socjalistów, których emerytowani mentorzy często uczestniczyli w legitymizowaniu sowieckiej interwencji gen. Koniewa i pomagali w pacyfikacji węgierskiego społeczeństwa. Sowieckie porządki pamiętane są na Węgrzech. Skazano wtedy na śmierć i stracono ogółem ok. 230 osób. Kraj  opuściło blisko 200 tysięcy uchodźców.

Część antykomunistycznie nastawionych Węgrów miało  żal do państw zachodu w związku z brakiem pomocy powstańcom.

Podczas powstania Węgrów 1955 r Allen Dulles ówczesny szef CIA , przekonywał prezydenta USA, że poświęcenie Węgier będzie korzystne dla USA  29 października 1955 zostało wydane polecenie zakomunikowania władzom ZSRR o braku zainteresowania USA sytuacją Węgier oraz przekazano  przez ambasadora amerykańskiego  w Moskwie Charles E. Bohlena  informację Sowietom , iż Węgry nie są militarnym sojusznikiem USA. To też Węgrzy pamiętają.

Węgry próbują nie dopuścić do nałożenia sankcji unijnych na Rosję w obszarze energetyki. Uzależnione  od importu surowców energetycznych z Rosji, Węgry mogłyby przypłacić to recesją.  Budapeszt idąc na rękę Rosji odmówił Ukrainie pomocy militarnej, a nawet nie zgodził się, by taka pomoc docierała na Ukrainę przez Węgry. Węgry udzielają jednak pomocy humanitarnej uchodźcom.

Konsekwencje dla Polski

Polska musi uważać na węgierskiego partnera, bo jego polityka opiera się na utylitarnych, egoistycznych  przesłankach. Viktor Orban liczy, że to inne kraje zapłacą cenę za powstrzymanie Rosji. Polska zatem nie dostanie od Węgier wsparcia w sytuacji, w której to wsparcie Węgrom nie będzie się opłacać.

Zagrożeniem dla Polski może być potencjalne wykorzystywanie przez Rosję strategicznych węgierskich przedsiębiorstw dla infiltrowania i wpływu na ważne z punku widzenia bezpieczeństwa rynki tj. energetyczny, gazu ropy i produktów rafineryjnych. Uwaga ta staje się szczególnie aktualna w kontekście aktywności MOL.

Mariusz Patey
Mariusz Patey
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

Ostatnie wpisy autora