back to top
More

    Wszyscy przedsiębiorcy powinni być w KRUS

    Strona głównaOpinieWszyscy przedsiębiorcy powinni być w KRUS

    Polecamy w dziale

    Totalna wojna handlowa?

    20.01.2025 roku w przemówieniu inauguracyjnym prezydent USA Donald Trump zapowiedział zmianę polityki handlowej Stanów Zjednoczonych. Chyba nikt nie spodziewał się, że będzie tak drastyczna. Zaczęło się od ceł nałożonych na Kanadę, Meksyk oraz Chiny 01.02. To był dopiero początek.

    Kryzys migracyjny wywołany wojną w Sudanie: Skutki regionalne i europejskie implikacje

    Konflikt zmusił ponad 12,9 miliona ludzi do wewnętrznego przesiedlenia w Sudanie. Kolejne 3,8 miliona uciekło do Czadu, Egiptu, Sudanu Południowego i Libii. Skutki tej wojny wykraczają poza granice Sudanie, wpływając na stabilność regionalną i budząc obawy o potencjalną migrację w kierunku Europy.

    Ryszard Kapuściński: Talent w służbie propagandy

    Zainspirowany wizytą w Red Terror Martyrs' Memorial Museum w Addis Abebie, instytucji dokumentującej ogrom zbrodni komunistycznych w Etiopii, postanowiłem przypomnieć postać Ryszarda Kapuścińskiego - jednego z najwybitniejszych polskich reporterów, częściowo na usługach komunistycznego reżimu.

    Amerykański Dzień Wolności

    Nad tą strategią pracowały najtęższe amerykańskie umysły. Tylko idioci mogą bredzić, że w tej grze chodzi o jakieś „ego” Trumpa. Jeśli ktoś słyszy takie komentarze z ust ludzi, którzy mogą mieć na cokolwiek wpływ, niech się trzyma z daleka od takich „doradców”
    Polskim przedsiębiorcom, w tym przedsiębiorcom rolnym, potrzebny jest oddzielny system emerytalny. Uwzględniający to, że nadwyżki finansowe lokują we własnych firmach (gospodarstwach). Przechodząc na emeryturę, mogliby lepiej żyć.

    Ogłaszane są kolejne programy  gospodarcze, które  przewidują  przeniesienie rolników do ZUS. Po to, żeby wreszcie zaprowadzić sprawiedliwość społeczną. Jednak, chociaż ZUS zyskałby dodatkowe środki, jako przedsiębiorca uważam, że to zły pomysł.

    Chociaż polski system ubezpieczeń społecznych zawiera różne komponenty, na przykład ubezpieczenie zdrowotne, to w tym tekście zajmę się tylko ubezpieczeniami emerytalnymi dla przedsiębiorców. 

    Polskim przedsiębiorcom ( również przedsiębiorcom rolnym, rolnikom indywidualnym) potrzebny jest oddzielny system emerytalny, uwzględniający specyfikę ich aktywności zawodowej. Przedsiębiorcy prywatni, w przeciwieństwie do pracowników najemnych, lokują nadwyżki finansowe w swoich firmach, również w gospodarstwach rolnych.

    System ubezpieczeń powinien tę specyfikę uwzględnić. Postuluję przekształcenie KRUS w ubezpieczalnię dla wszystkich przedsiębiorców. Płaciliby składki niższe niż w ZUS,  ale w chwili przejścia na emeryturę musieliby uruchomić aktywa swoich firm w celu osiągnięcia stabilnego dochodu pasywnego. Można tego dokonać drogą sukcesji zarządzania w firmie, lub sprzedaży aktywów  w swoich podmiotach gospodarczych. Uzyskane ze sprzedaży  środki, przekazywane na ich indywidualne konto emerytalne, zwiększałyby istotnie poziom wypłacanych emerytur.

    Ubezpieczalnie powinny uruchomić platformę ułatwiającą kupno-sprzedaż aktywów. A także służyć doradztwem finansowym, ułatwiającym zorganizowanie środków finansowych dla kupujących.

    System powinien tak być skonstruowany, by każdy mógł wyliczyć w prosty sposób swoją emeryturę minimum, znając wysokość wkładu na koncie emerytalnym.

    Tu pojawia się pytanie, czy obecna  struktura  KRUS byłaby  przygotowana  na taką zmianę profilu działalności.  System racjonalizowałby gospodarkę rolną, jak również przyczyniał się do wzmocnienia małych i średnich firm przejmowanych przez młode pokolenie przedsiębiorców i rolników.

    Podobne rozwiązania istnieją na przykład w systemie holenderskim. Ubezpieczalnie obsługujące przedsiębiorców często mają wyspecjalizowane działy pomagające w wycenie i sprzedaży takich mikro i małych firm.

    Taki system przyczyniłby się do zredukowania dopłat z budżetu państwa. Państwo powinno dawać ubezpieczonym przedsiębiorcom możliwość wyboru ubezpieczalni.

    Jednak przed zapaścią obecnego systemu emerytalnego uchronić nas może tylko odpowiednia polityka rodzinna i odważne działania stymulujące długookresowy wzrost gospodarczy.

    Mariusz Patey

    Mariusz Patey
    Mariusz Patey
    Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja