back to top
More

    Zełenskiego plan zwycięstwa czy porażki?

    Strona głównaPolitykaZełenskiego plan zwycięstwa czy porażki?

    Polecamy w dziale

    Prawy i sprawiedliwy jak komisarz Reynders

    Komisarz Reynders, a wcześniej Eva Kaili, to nie przypadki, ale reguła. Na wysokie stanowiska UE powoływani są ludzie o podejrzanej reputacji i przeszłości. Po to, żeby bez wahań moralnych wykonywali wyznaczone zadania niszczące Europę i Polskę.

    Protesty w Gruzji

    Po deklaracji gruzińskiego rządu, że nie dołączy do UE w Tbilisi wybuchły protesty zwolenników integracji. Na razie przewagę mają siły rządowe, które brutalnie rozprawiają się z demonstrantami. Używają armatek wodnych, gazu łzawiącego. Niech żyje Gruzja!

    Syria – czy to koniec Asada?

    Być może jesteśmy świadkami początku końca wieloletnich rządów Baszara al-Asada. Rządził on Syrią żelazną ręką, topiąc tysiące własnych rodaków we krwi i zmuszając do emigracji miliony, co zapoczątkowało kryzys migracyjny w Europie.

    CPK – porażka Donalda Tuska

    Dziwnie się wczoraj działo. 1. KO wycofała wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu CPK. 2. Okazało, że Sz. Hołownia studiował na CollHum. 3. CBA aresztowało W. Olejniczaka, b. szefa SLD. Czy to "żelazna miotła demokracji walczącej" Tuska?
    Wg planu Ukraina powinna być przyjęta do NATO, dostać wsparcie militarne, mieć możliwość atakowania celów w Rosji, dostać pakiet odstraszania strategicznego. W zamian Ukraińcy zastąpiliby Amerykanów w Europie. Nic dziwnego, że Zachód nie przyjął go z entuzjazmem.

    16.10 prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu w Radzie Najwyższej Ukrainy przedstawił plan pokojowy nazywany również Planem Zwycięstwa.

    Zakłada on natychmiastowe przyjęcie Ukrainy do NATO, wsparcie dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, zniesienie zakazu atakowania celów w głębi Rosji, ochronę i wykorzystanie wspólnie z zachodnimi partnerami strategicznych surowców mineralnych,  rozmieszczenie na terenie Ukrainy „kompleksowego niejądrowego pakietu odstraszania strategicznego”, który zapobiegłby dalszej eskalacji i zniechęcałby Rosję do kontynuowania agresywnej polityki, w zamian za co Ukraińcy mogliby zastąpić wojska amerykańskie w Europie.

    Plan ten nie jest nowy, stanowi jedynie rozwinięcie postulatów od dawna deklarowanych przez Kijów i został chłodno przyjęty przez państwa zachodnie. Wydaje się wręcz, że został ułożony w taki sposób, aby nie uzyskać akceptacji na arenie międzynarodowej. Dzięki temu można będzie potem oskarżyć zachód o „zdradę”, co ułatwi podjęcie rozmów pokojowych z Rosją oraz potencjalne ustępstwa na zasadzie „ziemia za pokój”.

    Warto przypomnieć, że przedstawienie tego planu, który był reklamowany jako „rewolucyjny” i „zmieniający oblicze wojny”, było głównym punktem wizyty zagranicznej Zełenskiego pod koniec września w USA, gdzie spotkał się zarówno z prezydentem Bidenem jak i z kandydatami na prezydenta. Żadna ze stron politycznej barykady nie zareagowała jednak entuzjastycznie na postulaty delegacji ukraińskiej.

    Zełenski wywołał przy okazji niemały skandal, występując publicznie w fabryce amunicji w rodzinnym mieście Joe Bidena, Scranton w Pensylwanii – kluczowym „swing state” zarządzanym przez demokratycznego gubernatora, który był brany pod uwagę przez sztab Kamali Harris jako potencjalny kandydat na wiceprezydenta.

    Część prawicowych komentatorów związanych z republikanami oskarżyła Zełenskiego o ingerowanie w amerykański proces wyborczy i udzielenie poparcia demokratom. Oprócz tego, przed samą wizytą w USA, Zełenski skrytykował zarówno Trumpa jak i J.D. Vance’a. Z tego powodu spotkanie Zełenskiego z Trumpem w Trump Tower na Florydzie było bardzo chłodne.

    Wizyta w USA okazała się więc porażką, jednak ukraińska delegacja nie wróciła z niczym. W ramach uchwalonego przez Kongres specjalnego funduszu Kijów uzyskał około 6 mld dolarów wsparcia z Waszyngtonu.

    W obliczu pogarszającej się sytuacji na froncie i postępującego zmęczenia wojną zarówno ukraińskiego, jak i zachodniego społeczeństwa,  powszechną na Ukrainie korupcją, a także ekipą Zełenskiego, która oskarżana jest o liczne nieprawidłowości, a nawet „psucie demokracji”, coraz wyraźniej zarysowuje się wizja rozejmu z Moskwą i zamrożenie konfliktu za co Kijów będzie musiał słono zapłacić.

    Oby cena nie okazała się zbyt wysoka.

    Patryk Patey

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/u9e7

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja