back to top
More

    Wielka Brytania wygrywa na Brexicie

    Strona głównaGospodarkaWielka Brytania wygrywa na Brexicie

    Polecamy w dziale

    Premier Tusk zapomniał o Rafako

    W styczniu 2023 roku Donald Tusk wzywał premiera Morawieckiego do działania, do obrony Rafako. Teraz sam jest premierem. Nie słychać jednak o jakichkolwiek działaniach zmierzających do uratowania firmy. Hallo, Panie Premierze, gdzie Pan jest?!

    Mieszkanie na Start – apelujemy o jawność!

    W mediach społecznościowych pojawiły się sugestie, że powodem dla którego KO i PSL forsują Program, może być fakt, że na konta tych partii wpłynęły duże przelewy od deweloperów. Apelujemy o ujawnienie stenogramów ze spotkania deweloperów z rządem w lipcu b.r.

    60 miliardów złotych zapłacimy za powódź!

    Wg Instytutu Ochrony Środowiska wartość strat poniesionych podczas powodzi w 1997 roku wyniosła 2,3% ówczesnego PKB. Jej skala była zbliżona do tej obecnej. Dziś wartość PKB Polski to 3 bln zł. Zatem straty obecne przekroczą 60 mld zł.

    Inwestycje i zyski polskich firm wciąż spadają 

    Większość sektorów gospodarki odnotowała w I półroczu silny spadek zysków netto. W handlu detalicznym wyniósł on aż 41%, a w budownictwie 25%. Ogółem zysk netto przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników spadł o 19% r/r.
    Po prawie 4 latach od opuszczenia UE gospodarka GB rozwija się, a niemiecka kurczy. Podobnie jest w przypadku będącej poza UE Szwajcarią. Czy nie czas pomyśleć o budowie własnej samodzielnej gospodarki w odłączeniu od francusko-niemieckiej dominacji?

    Do napisania tego artykułu zachęciła mnie dyskusja z moimi znajomymi. Powiedziałem, że Wielka Brytania skorzystała na Brexicie. Nie musi już dostosowywać się do przepisów wyznaczanych przez urzędników w Brukseli oraz walczyć z niemiecko-francuską dominacją w Europie. Znajomi byli wręcz oburzeni tym co mówiłem i głęboko przekonani, że jestem w błędzie. Wtedy, w celu weryfikacji moich słów, sięgnąłem po dane.

    W 2016 roku podczas referendum mieszkańcy Wielkiej Brytanii opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Frekwencja wyniosła 72%, a 52% głosujących było za rezygnacją z członkostwa w UE.  Brexit w praktyce nastąpił dopiero 1 stycznia 2021 roku, gdy zakończył się okres przejściowy. Po tej dacie Wielka Brytania zdecydowała się na zbudowanie nowych relacji z krajami UE. Miały one w większym stopniu uwzględniać jej interesy. Wielka Brytania już od prawie 4 lat prowadzi niezależną politykę gospodarczą. W większym stopniu ukierunkowaną na współpracę globalną, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi.

    W naszych mediach od momentu referendum pojawiały się liczne komentarze o błędach popełnionych przez Brytyjczyków. Twierdzono nawet, że wraz z powrotem do władzy Partii Pracy pojawi się pomysł ponownego referendum i naprawienia popełnionych błędów. 

    Brexit: Większość Brytyjczyków popiera referendum w sprawie ponownego przystąpienia do UE – rp.pl 

    Trafność podjętych decyzji poznaje się często po upływie dłuższego okresu czasu. W polityce i gospodarce oznacza to przynajmniej kilka lat. Jak pokazują dane o sytuacji w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski, w obecnym roku najkorzystniejsza jest właśnie w tym pierwszym państwie. Wskaźnik aktywności menadżerów PMI zdecydowanie wyższe wartości przyjmuje właśnie na Wyspach. Na drugim biegunie znajdują się Niemcy, w których produkcja przemysłowa znajduje się w silnym trendzie spadkowym (PMI powyżej 50 oznacza ogólnie, że przemysł się rozwija, a poniżej, że kurczy).

    PMI, Purchasing Managers’ Index – Manufacturing, Services (spglobal.com)

    PMI, Purchasing Managers’ Index – Manufacturing, Services (spglobal.com)

    Decydując się na realizowanie własnej polityki gospodarczej oraz rezygnując z Europejskiego Zielonego Ładu Wielka Brytania osiągnęła relatywny sukces. Jej sektor przemysłowy rozwija się, a nasz polski oraz niemiecki kurczą. Niestety nie zapowiada się na to, że ta sytuacja się zmieni. Polska i Europa wciąż brną ślepo w realizacji Zielonego Ładu. Z jednej strony nasz rząd się cieszy, że może zadłużać się w ramach KPO, z drugiej polskie firmy z sektora przemysłowego zmagają się z licznymi wyzwaniami i walczą o przetrwanie. 

    Można twierdzić, że relatywnie lepsza sytuacja w przemyśle w Wielkiej Brytanii od tej w Niemczech nie jest dowodem na to, że opuszczenie Unii Europejskiej jest korzystne. Jako kontrargument przytoczę jednak wykres pokazujący wartość produkcji przemysłowej w Szwajcarii, Niemczech i strefie Euro w ostatnich kilkunastu latach. Począwszy od 2016 roku przemysł w Szwajcarii, która nie należy do Unii Europejskiej, zaczął się rozwijać a w Niemczech i strefie euro kurczyć. 

    Produkcja premysłowa

    Przykłady Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii pokazują, że bycie poza Unią Europejską jest opłacalne. Czy jesteśmy gotowi na dyskusję o samodzielnym rozwoju gospodarczym Polski?

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/nvpr

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja