Od ponad roku informujemy o pogarszającej się sytuacji w finansach publicznych. Dziura budżetowa jest coraz większa. Dochody budżetowe przestają rosnąć w związku ze stagnacją. Odbija się to też na Narodowym Funduszu Zdrowia. Problemem wynika ze skokowo rosnących wydatków, co wynika z postępującego starzenia się społeczeństwa. Osób w wieku emerytalnym jest coraz więcej. Polska służba zdrowia jest bardziej obciążona.
NFZ nie zapłacił szpitalom za świadczenia ponad limit. Ograniczą przyjęcia? – Bankier.pl
Od kilku miesięcy pojawiają się informacje, że NFZ przestaje płacić szpitalom za świadczenia ponad limit. Zaległa kwota wynosi już 3 miliardy złotych. Placówki medyczne przyjmują pacjentów, jednak nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi. Pogarsza się ich sytuacja finansowa. Wiele z nich jest na granicy utraty płynności finansowej. Coraz więcej organizacji medycznych wyraża zaniepokojenie brakiem reakcji rządu na zaistniałą sytuację. Oczekują one informacji i przedstawienia planów poprawy sytuacji finansowej szpitali. Brak konkretnych działań może przyczynić się do pogorszenia sytuacji zdrowotnej Polaków.
Milczenie premiera Tuska oraz przedstawicieli partii tworzących rządzącą koalicję wobec problemu, który dotyczy wielu Polaków jest zastanawiające. W rządzie toczy się zażarta dyskusja o tym ile pieniędzy przeznaczyć na wsparcie popytu na rynku mieszkaniowym, a nikt nie chce podjąć tematu rosnących długów NFZ.
Co więcej, jak informują media branżowe, niebawem rząd zdecyduje do kogo trafi 5 mld złotych przeznaczonych na „walkę z klimatem”. Program wsparcia tzw. czystych technologii został stworzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii rządu Premiera Morawieckiego tuż przed wyborami. Nowy rząd zdecydował się go kontynuować, mimo krytyki ze strony polskich firm, że środki finansowe trafią głównie do podmiotów zagranicznych (producentów paneli słonecznych, turbin wiatrowych, pomp ciepła, baterii).
Producenci baterii i wiatraków ustawili się w kolejce po 5 mld zł – WysokieNapiecie.pl
W sytuacji gdy rząd ma problemy z znalezieniem środków na pomoc powodzianom, a sytuacja finansowa w polskiej służbie zdrowia się pogarsza, przekazywanie 5 miliardów złotych dla zagranicznych koncernów jest skandaliczne. Zastanawia mnie cisza ze strony mediów. Dlaczego problem z jakim zmagają się polskie placówki służby zdrowia jest mniej istotny od „walki z klimatem”, realizowanym przez koncerny zagraniczne?
MTC