back to top
More

  Widziane na Ukrainie. Cyklop (2)

  Strona głównaOpinieWidziane na Ukrainie. Cyklop (2)
  Cyklop był inżynierem w kopalni. Żona, dwie córki, pies. Nie obchodziło go kto rządzi w Donbasie. Moskwa czy Kijów. Nie lubił Bandery, Polaków, Amerykanów. W 2014 na jego dom spadła rosyjska rakieta. Stracił żonę, dwie córki i psa

  Cyklop był inżynierem. Pracował w kopalni. Żona, dwie córki, pies. Znajomi. Nie obchodziło go kto tu rządzi. Moskwa czy Kijów. 

  Zmieniło się w 2013. Paru kolegów pojechało do Doniecka, bronić go przed banderowcami. Mówiono że przyjadą z Zachodu, że będą zabijać rosyjskojęzycznych. Nie pojechał, bo rodzina. Ale nie lubił Bandery, Polaków, Amerykanów.

  Przyszła zima 2014. Był w pracy. Na jego dom spadła rosyjska rakieta. Stracił żonę, 2 córki i psa. Pozostała mu tylko zemsta.

  Spotkał chłopaków z Azowa, rosyjskojęzycznych ukraińskich nacjonalistów, najgorszych z najgorszych. Poszedł do zwiadu. 

  Dorwał jednego, Rusłana, kolegę  z instytutu. Razem studiowali, razem pracowali. Rodziny się znały. Rusłan się tłumaczył. To nic osobistego. Nie wiedział. Nie widział. Dostali koordynaty, rozkaz. To wszystko. Chcieli wyzwolić Donbas od banderowców, obronić przed nazistami i amerykańskimi imperialistami. Przykro mu. Gdyby Ukraińcy się podali, nie ginęliby ludzie.

  Cyklop nie wie co stało się z Rusłanem. Może siedzi w więzieniu, może został wymieniony na ukraińskich jeńców. Zna nazwiska wszystkich odpowiedzialnych za śmierć bliskich. Wykonawców i wydających rozkaz. Lejtnanta, majora, pułkownika generała i prezydenta Rosji. 

  Podczas jednej z akcji dostał się pod ostrzał moździerzy. Stracił nogę. Nie mógł być już w zwiadzie. Został snajperem. Niedawno stracił oko. Tak stał się Cyklopem. Nikt już nie pamięta, jak go wcześniej nazywano. On sam nie pamięta. Po prostu Cyklop. Wrócił na front. 

  Jesteś Polakiem? – zapytał – dla mnie historia zaczęła się w 2014. Nigdy nie byłem w Polsce. Polacy, co tu docierają z pomocą, super. Pradziadek miał na nazwisko Kwiatkowski, babka opowiadała. Był inżynierem. Mieszkał tu, w Donbasie. W 1937 przyszli po niego.

  Będę tu do końca – powiedział po ukraińsku – trzymaj się, Mariusz.

  Mariusz Patey 

  Mariusz Patey
  Mariusz Patey
  Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta specjalizujący się problematyce ekonomii Międzymorza, bezpieczeństwa energetycznego. Były doradca wojewody lubuskiego, były członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego związanych z transportem, rozwiązaniami IT dla transportu.

  Widziane na Ukrainie