back to top
More

    NIE dla wyburzenia „Pałacyku pod Pszczółką” w Limanowej – petycja

    Strona głównaOpinieNIE dla wyburzenia "Pałacyku pod Pszczółką" w Limanowej - petycja

    Polecamy w dziale

    Totalna wojna handlowa?

    20.01.2025 roku w przemówieniu inauguracyjnym prezydent USA Donald Trump zapowiedział zmianę polityki handlowej Stanów Zjednoczonych. Chyba nikt nie spodziewał się, że będzie tak drastyczna. Zaczęło się od ceł nałożonych na Kanadę, Meksyk oraz Chiny 01.02. To był dopiero początek.

    Kryzys migracyjny wywołany wojną w Sudanie: Skutki regionalne i europejskie implikacje

    Konflikt zmusił ponad 12,9 miliona ludzi do wewnętrznego przesiedlenia w Sudanie. Kolejne 3,8 miliona uciekło do Czadu, Egiptu, Sudanu Południowego i Libii. Skutki tej wojny wykraczają poza granice Sudanie, wpływając na stabilność regionalną i budząc obawy o potencjalną migrację w kierunku Europy.

    Ryszard Kapuściński: Talent w służbie propagandy

    Zainspirowany wizytą w Red Terror Martyrs' Memorial Museum w Addis Abebie, instytucji dokumentującej ogrom zbrodni komunistycznych w Etiopii, postanowiłem przypomnieć postać Ryszarda Kapuścińskiego - jednego z najwybitniejszych polskich reporterów, częściowo na usługach komunistycznego reżimu.

    Amerykański Dzień Wolności

    Nad tą strategią pracowały najtęższe amerykańskie umysły. Tylko idioci mogą bredzić, że w tej grze chodzi o jakieś „ego” Trumpa. Jeśli ktoś słyszy takie komentarze z ust ludzi, którzy mogą mieć na cokolwiek wpływ, niech się trzyma z daleka od takich „doradców”
    Dziwne rzeczy dzieją się w Limanowej. Szkodliwe dla miasta i Polski. Mimo oficjalnego sprzeciwu władz lokalnych i wielu mieszkańców, najstarszy budynek, wpisany do rejestru zabytków, dawna katownia UB, ma zostać zburzony. Rzekomo nikt nie może temu przeszkodzić. Poniżej apel mieszkańców (red. ABC)

    W związku z wydaną w zeszłym tygodniu decyzją przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, o pozwoleniu na wyburzenie zabytkowej, wpisanej do wojewódzkiej ewidencji zabytków, kamienicy tak zwanego „Pałacyku pod Pszczółką” przy ul. Matki Boskiej Bolesnej 15 w Limanowej.

    ZWRACAMY SIĘ Z GORĄCYM APELEM Do Wojewody Małopolskiego Pana dr Krzysztofa Jana Klęczara o zbadanie legalności decyzji administracyjnej wydanej przez Starostę Limanowskiego – pozwolenia na rozbiórkę „Pałacyku pod Pszczółką”

    O odstąpienie od wyżej wymienionej decyzji Starosty Limanowskiego Pana Mieczysława Urygi.

    PROSIMY właścicieli nieruchomości w osobach: Pana Bartłomieja Biedy oraz Pana Sławomira Lisa, reprezentujących BiS Holding, o zmianę planów co do przeznaczenia nieruchomości i jej wyburzenia.           

    Powody są następujące:

    • Kamienica ma około 115 lat i jest częścią starego układu urbanistycznego Limanowej sprzed I Wojny Światowej.

    • Jej stylistyka nawiązuje do stylu polskiego (stylu dworkowe), który zaświadcza o tym, że Polska posiada własną odrębną kulturę architektoniczną.

    • Budynek ten świadomie został zbudowany w takim stylu (w nawiązaniu do Dworu Sitowskich i Gibasów w Mordarce) by przeciwstawić się stylistyce kosmopolitycznej (państwowej – austriackiej) stojącego naprzeciwko budynku C.K. Starostwa.

    • „Pałacyk pod Pszczółką” zbudowany został z inicjatywy ziemiańskiej inteligencji polskiej jako siedziba Towarzystwa Ochrony Własności Ziemskiej i Kasy Zaliczkowej w Limanowej.

    • W budynku tym mieszkańcy Ziemi Limanowskiej zadłużeni u Żydów i w bankach zaborców, mogli uzyskać finansową oraz prawną pomoc celem ratowania swoich polskich majątków. Z pomocy tej korzystała zarówno miejscowa szlachta jak i tutejsi chłopi oraz mieszczanie limanowscy.

    • W czasie okupacji niemieckiej w budynku tym mieściła się siedziba żandarmerii niemieckiej i granatowej policji. W tym to miejscu po aresztowaniu wielu mieszkańców regionu rozpoczynało swoją tragiczną drogę do obozów koncentracyjnych czy niemieckich więzień.

    • Od stycznia 1945 roku w budynku mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa. W „Pałacyku pod Pszczółką” podczas brutalnych przesłuchań katowano zarówno żołnierzy AK i BCH, jak również cywilnych mieszkańców.

    • To tu w kwietniu 1945 roku doszło do bezprecedensowej i brawurowej akcji odbicia z aresztu więzionych żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilnych mieszkańców regionu. Akcja ta została opisana w dramacie Wincentego Stanisława Gawrona „Pieśń Walczących Gorców”.

    Budynek ten jak żaden inny w mieście jest symbolem historii Limanowej w ostatnim stuleciu. Łączy on w sobie specyfikę czasów galicyjskich, gdy nasi dziadowie organizowali pierwsze instytucje finansowe, a także tragedię II wojny światowej i komunistycznego reżimu powojennego, kiedy to „Pałacyk pod Pszczółką” stał się miejscem kaźni lokalnych elit. Zniszczenie takiego zabytku pozbawi kolejne pokolenia mieszkańców Limanowej ich dziedzictwa i tożsamości. W takim mieście jak Limanowa powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do historycznych miejsc, gdyż już bardzo wiele z nich straciliśmy w przeszłości (np. pozostałości rafinerii w Sowlinach czy starą zabudowę limanowskiego rynku) i nie możemy pozwolić na to, by następne pokolenia wychowywały się w mieście (stolicy powiatu w której znajduje się wiele szkół średnich), gdzie nie dba się o historyczne dziedzictwo.

    Wyrażamy pogląd, że APEL trafi do wrażliwych i w pełni świadomych historii miejsca osób decyzyjnych.

    Damian Król, Karol Wojtas, dr Tomasz Jacek Lis, dr hab. Józef Szymon Wroński

    https://www.petycjeonline.com/nie_dla_wyburzenia_paacyku_pod_pszczok_w_limanowej

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja