Półtora roku temu, tuż przed zaprzysiężeniem rządu koalicji 13 grudnia, pojawił się w sejmie projekt tzw. ustawy wiatrakowej. Umożliwiał on gwałtowany rozwój energetyki wiatrowej w naszym kraju. Farmy wiatrowe mogłyby powstawać nawet 300 metrów od zabudowań i w pobliżu parków narodowych. Powyższy projekt ustawy wzbudził skrajne emocje, gdyż został napisany poza Sejmem, a jego autorzy nie chcieli się ujawnić. W mediach pojawiły się spekulacje, że został on przygotowany na zamówienie niemieckich koncernów energetycznych, stąd jego nazwa Lex Siemens.
Nagłe procedowanie projektu zostało jednak zahamowane. Posłowie rządzącej koalicji przestraszyli się oskarżeń o sprzyjanie niemieckim koncernom. Premier Tusk zdecydował więc, że prace nad projektem będą kontynuowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Po roku prac w zaciszach gabinetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska w mediach pojawiały się informacje o nadchodzącym finiszu prac nad ustawą wiatrakową. Nie mogliśmy się doczekać momentu, kiedy będzie ona szeroka dyskutowana na forum parlamentu i przez opinię publiczną. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się jednak, że prace w parlamencie nad ustawą wiatrakową mają być maksymalnie skrócone. Ministerstwu Klimatu i Środowiska zależy, żeby jak najszybciej weszła w życie.
MKiŚ chce maksymalnie skrócić prace w parlamencie nad ustawą wiatrakową – Stooq
Rządowi Donalda Tuska zależy na przyśpieszeniu rozwoju energetyki wiatrowej. Ma to się odbyć kosztem energetyki węglowej. Uzależnimy się w ten sposób od importu technologii spoza Polski. Zyskają koncerny międzynarodowe (głównie niemieckie).
Tymczasem w Europie Zachodniej pojawiają się pierwsze informacje o zamykaniu istniejących już farm wiatrowych. Zaczęto dostrzegać zagrożenia oraz koszty z nimi związane, ponieważ energetyka wiatrowa wymaga ciągłego subsydiowana.
O ukrytych kosztach politycy i lobbyści nie chcą jednak dyskutować. Wolą zminimalizować czas prac nad ustawą w parlamencie. Podobny manewr nie udał się posłom Koalicji 13 grudnia w listopadzie 2023 roku. Jak będzie teraz?
MTC