back to top
More

    Akademia Zamoyska

    Strona głównaHistoriaAkademia Zamoyska

    Polecamy w dziale

    Inka – ta, która zachowała się jak trzeba

    28.08.1946 na tydzień przed swoimi 18 urodzinami w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku zamordowana została Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka". Jej ostatnimi słowami był okrzyk: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!". Inka pozostaje do dzisiaj symbolem wierności, wytrwałości i poświęcenia dla niepodległej Ojczyzny.

    Za króla Olbrachta wyginęła szlachta

    27.08.1492 r. na zakończenie Sejmu w Piotrkowie Jan Olbracht został jednogłośnie wybrany królem Polski. Urodził się 27.12.1459 r. jako syn Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Nauczycielem młodego księcia został kronikarz Jan Długosz, po nim zaś włoski humanista Jan Kallimach.

    Zygmunt III Waza – potęga i zmierzch Rzeczpospolitej

    19.08.1587 roku na polu elekcyjnym w Woli pod Warszawą, głosami większości z Janem Zamojskim na czele, szwedzki królewicz Sigismund Waza został wybrany na króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego (pomimo bojkotu Litwinów).

    Wielka wojna z Krzyżakami

    14.08.1409 roku rozpoczęła się Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Miała ona zadecydować o losach regionu i scementować unię polsko-litewską. Pierwszy jej okres nie był jednak dla strony polsko-litewskiej korzystny.
    Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Ta maksyma Jana Zamoyskiego została wpisana do aktu fundacyjnego powołanej przez niego Akademii. Miała kształcić młodych ludzi, by byli świadomymi i dobrymi obywatelami.

    15.03.1594 w Zamościu założona została Akademia, nazwana przez potomnych Zamoyską.

    Jej twórcą był wybitny mąż stanu i właściciel ordynacji Jan Zamoyski. Jej celem było kształcenie młodych ludzi w taki sposób, aby byli świadomymi i dobrymi obywatelami. Zgodnie z maksymą Zamoyskiego, która została wpisana do aktu fundacyjnego:

    Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

    Jan Zamoyski postrzegał dobrą edukację jako cel nadrzędny. Jak sam powiedział:

    Bez nauk bowiem, acz mogą być niektórzy cnotliwi i światli, gdy lud w ciemności, walą się królestwa, upadają mocarstwa same dostojeństwa ciężarem się stają.

    W założeniach miała być uczelnią szlachecką, wkrótce jednak zmieniła charakter na mieszczański. Na  początku XVII wieku tylko ok. 5% uczniów było pochodzenia szlacheckiego.

    Widok fasady Akademii Zamojskiej w Zamościu z 1810 r.
    Pomiary z 1810 r., Public domain, via Wikimedia Commons

    Ważną rolę przy tworzeniu Akademii odegrał poeta Szymon Szymonowic, który sprowadził tu profesorów. Otwarto trzy wydziały: filozoficzny, medyczny, prawniczy. Zajęcia prowadziło 15 profesorów, m.in. Melchior Stefanides (pierwszy rektor; logika, metafizyka, prawo), Wawrzyniec Starnigel, Adam Burski (filozof), Tomasz Drezner (prawnik), Jan Niedźwiecki-Ursinus (medyk i twórca podręcznika gramatyki łacińskiej „Methodicae grammaticae libri IV”), Maciej Jaworowski (prawo, filozofia), w późniejszym okresie także Stanisław Staszic. Językami wykładów były greka i łacina. 

    Była to trzecia w Polsce uczelnia, ale pierwsza prywatna i jedyna, która kształciła swoich wychowanków w duchu obywatelskim.

    Kazimierz Grabowski

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/rt8a

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja