back to top
More

    Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

    Strona głównaGospodarkaZ tygrysa Europy stajemy się żółwiem

    Polecamy w dziale

    Inwestycje i zyski polskich firm wciąż spadają 

    Większość sektorów gospodarki odnotowała w I półroczu silny spadek zysków netto. W handlu detalicznym wyniósł on aż 41%, a w budownictwie 25%. Ogółem zysk netto przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników spadł o 19% r/r.

    Donald Tusk staje po stronie deweloperów

    Ceny mieszkań w Polsce wariują. Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy w tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej korzystają deweloperzy. Tak twierdził Donald Tusk jeszcze w lutym b.r. Teraz zmienił zdanie. Czy to możliwe, że pomogły przelewy branży budowlanej?

    Słowo o podatkach

    Polska cofnęła się w rankingu „Doing business” o parę miejsc. Jedną z przyczyn jest nadmierny fiskalizm i związana z nim rozbudowana biurokracja, nakładająca wiele czasochłonnych i kosztownych obowiązków sprawozdawczych na podatnika.

    Rafako – serce Donalda Tuska już nie krwawi

    Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy. /.../Serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - twierdził D. Tusk 1,5 roku temu. Nikt już tego nie pamięta, zwłaszcza on sam.
    Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.

    Za kilka dni rozpoczną się w Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mamy nadzieję, że nasza reprezentacja, mimo wymagających przeciwników w grupie, będzie grać jak najdłużej. A jak wypada nasza gospodarka na tle państw Unii Europejskiej? Od wielu lat rozwijaliśmy się znacznie szybciej niż gospodarki takich państw jak Niemcy czy Francja. 

    Spójrzmy na statystyki opublikowane przez europejski urząd statystyczny Eurostat oraz agencję Markit Group. Ta ostatnio pokazała wskaźnik aktywności przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym w maju obecnego roku. Najniższą wartość wśród krajów europejskich miał on w Polsce.

    Aktywność sektora przemysłowego w Polsce była nawet niższa niż w Niemczech, które uznawane są za „chory” kraj Europy. Jak nazwać więc stan w jakim znajduje się polski przemysł, który ograniczany jest poprzez stosowanie przez nasz rząd polityki zielonego ładu? Nawet w Grecji i Rumunii sytuacja w przemyśle jest zdecydowanie lepsza. 

    Część analityków rynkowych uznała jednak dane wiarygodnej, światowej instytucji za mało reprezentatywne.  Spójrzmy zatem na dane o zatrudnieniu, jakie opublikował Eurostat w ubiegłym tygodniu. Okazuje się, że Polska obok Szwecji i Słowacji była jedynym krajem, który odnotował spadek zatrudnienia w pierwszym kwartale 2024 roku. W większości państw europejskich zatrudnienie zdecydowanie urosło, najbardziej w Rumunii. Nie świadczy to dobrze o naszym rynku pracy. 

    GDP up by 0.3% and employment up by 0.3% in the euro area – Eurostat (europa.eu)

    Kolejne rozczarowujące dane to te o sprzedaży detalicznej. Spadła ona w naszym kraju o 7,3% r/r w kwietniu. Był to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Analitycy próbowali to tłumaczyć efektem Świąt Wielkanocy. Ale wystąpił on także w pozostałych krajach europejskich. 

    Volume of retail trade down by 0.5% in the euro area and by 0.6% in the EU – Eurostat (europa.eu)

    Czy z tygrysa Europy stajemy się żółwiem? Niestety coraz więcej faktów o tym świadczy. W kolejnych miesiącach naszej sytuacji gospodarczej nie poprawią podwyżki cen energii i gazu. Drastycznie rośnie również deficyt sektora finansów publicznych.

    Co w tej sytuacji robi polski rząd? Rząd koncentruje się na realizacji strategii Zielonego Ładu, która likwiduje miejsca pracy w naszym kraju. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/t83p

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja