back to top
More

    Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

    Strona głównaGospodarkaZ tygrysa Europy stajemy się żółwiem

    Polecamy w dziale

    Ponadpartyjny front wzrostu cen mieszkań

    Ponad 20% posłów jest osobiście zainteresowanych wzrostem cen mieszkań. To tłumaczy ponadpartyjną koalicję dla kolejnych programów deweloper+, które nakręcają popyt, a nie zajmują się wzrostem podaży.

    Dlaczego „Tak dla Rozwoju” jest gorsze od „Mieszkania na Start”

    Mówimy Tak dla CPK i Tak dla Rozwoju wraz z posłem PiS Marcinem Horałą i posłanką Razem Pauliną Matysiak. My, obywatele, którzy tu, w Polsce, chcemy pracować, kupić mieszkanie, założyć rodzinę.

    Polskie finanse publiczne: bal na Titanicu

    Deficyt finansów publicznych wyniósł 174 mld zł w 2023. W przyszłym osiągnie 250 mld, czyli poziom 60% w stosunku do PKB. Wtedy rząd musi przedstawić budżet bez deficytu ... albo złamać Konstytucję.

    Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

    Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.
    Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.

    Za kilka dni rozpoczną się w Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mamy nadzieję, że nasza reprezentacja, mimo wymagających przeciwników w grupie, będzie grać jak najdłużej. A jak wypada nasza gospodarka na tle państw Unii Europejskiej? Od wielu lat rozwijaliśmy się znacznie szybciej niż gospodarki takich państw jak Niemcy czy Francja. 

    Spójrzmy na statystyki opublikowane przez europejski urząd statystyczny Eurostat oraz agencję Markit Group. Ta ostatnio pokazała wskaźnik aktywności przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym w maju obecnego roku. Najniższą wartość wśród krajów europejskich miał on w Polsce.

    Aktywność sektora przemysłowego w Polsce była nawet niższa niż w Niemczech, które uznawane są za „chory” kraj Europy. Jak nazwać więc stan w jakim znajduje się polski przemysł, który ograniczany jest poprzez stosowanie przez nasz rząd polityki zielonego ładu? Nawet w Grecji i Rumunii sytuacja w przemyśle jest zdecydowanie lepsza. 

    Część analityków rynkowych uznała jednak dane wiarygodnej, światowej instytucji za mało reprezentatywne.  Spójrzmy zatem na dane o zatrudnieniu, jakie opublikował Eurostat w ubiegłym tygodniu. Okazuje się, że Polska obok Szwecji i Słowacji była jedynym krajem, który odnotował spadek zatrudnienia w pierwszym kwartale 2024 roku. W większości państw europejskich zatrudnienie zdecydowanie urosło, najbardziej w Rumunii. Nie świadczy to dobrze o naszym rynku pracy. 

    GDP up by 0.3% and employment up by 0.3% in the euro area – Eurostat (europa.eu)

    Kolejne rozczarowujące dane to te o sprzedaży detalicznej. Spadła ona w naszym kraju o 7,3% r/r w kwietniu. Był to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Analitycy próbowali to tłumaczyć efektem Świąt Wielkanocy. Ale wystąpił on także w pozostałych krajach europejskich. 

    Volume of retail trade down by 0.5% in the euro area and by 0.6% in the EU – Eurostat (europa.eu)

    Czy z tygrysa Europy stajemy się żółwiem? Niestety coraz więcej faktów o tym świadczy. W kolejnych miesiącach naszej sytuacji gospodarczej nie poprawią podwyżki cen energii i gazu. Drastycznie rośnie również deficyt sektora finansów publicznych.

    Co w tej sytuacji robi polski rząd? Rząd koncentruje się na realizacji strategii Zielonego Ładu, która likwiduje miejsca pracy w naszym kraju. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/t83p

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja