back to top
More

  Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Strona głównaGospodarkaZ tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Polecamy w dziale

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.

  Czy rząd Donalda Tuska planuje likwidację szpitali?

  Szpitale przestają wypłacać pensje lekarzom. To coraz częstsze przypadki. Mamy też nowy rządowy projekt ustawy - jeżeli będziemy chcieli się leczyć, to zapłacimy za to dodatkowo z własnej kieszeni.

  Operacja likwidacji złotówki rozpoczęta

  Odezwali się zwolennicy zastąpienia złotówki przez euro - Ryszard Petru i Marek Belka - sugerując, że dyskusja powinna się rozpocząć zaraz po wyborach do PE. Dlaczego, że Polacy są temu przeciwni?
  Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.

  Za kilka dni rozpoczną się w Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mamy nadzieję, że nasza reprezentacja, mimo wymagających przeciwników w grupie, będzie grać jak najdłużej. A jak wypada nasza gospodarka na tle państw Unii Europejskiej? Od wielu lat rozwijaliśmy się znacznie szybciej niż gospodarki takich państw jak Niemcy czy Francja. 

  Spójrzmy na statystyki opublikowane przez europejski urząd statystyczny Eurostat oraz agencję Markit Group. Ta ostatnio pokazała wskaźnik aktywności przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym w maju obecnego roku. Najniższą wartość wśród krajów europejskich miał on w Polsce.

  Aktywność sektora przemysłowego w Polsce była nawet niższa niż w Niemczech, które uznawane są za „chory” kraj Europy. Jak nazwać więc stan w jakim znajduje się polski przemysł, który ograniczany jest poprzez stosowanie przez nasz rząd polityki zielonego ładu? Nawet w Grecji i Rumunii sytuacja w przemyśle jest zdecydowanie lepsza. 

  Część analityków rynkowych uznała jednak dane wiarygodnej, światowej instytucji za mało reprezentatywne.  Spójrzmy zatem na dane o zatrudnieniu, jakie opublikował Eurostat w ubiegłym tygodniu. Okazuje się, że Polska obok Szwecji i Słowacji była jedynym krajem, który odnotował spadek zatrudnienia w pierwszym kwartale 2024 roku. W większości państw europejskich zatrudnienie zdecydowanie urosło, najbardziej w Rumunii. Nie świadczy to dobrze o naszym rynku pracy. 

  GDP up by 0.3% and employment up by 0.3% in the euro area – Eurostat (europa.eu)

  Kolejne rozczarowujące dane to te o sprzedaży detalicznej. Spadła ona w naszym kraju o 7,3% r/r w kwietniu. Był to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Analitycy próbowali to tłumaczyć efektem Świąt Wielkanocy. Ale wystąpił on także w pozostałych krajach europejskich. 

  Volume of retail trade down by 0.5% in the euro area and by 0.6% in the EU – Eurostat (europa.eu)

  Czy z tygrysa Europy stajemy się żółwiem? Niestety coraz więcej faktów o tym świadczy. W kolejnych miesiącach naszej sytuacji gospodarczej nie poprawią podwyżki cen energii i gazu. Drastycznie rośnie również deficyt sektora finansów publicznych.

  Co w tej sytuacji robi polski rząd? Rząd koncentruje się na realizacji strategii Zielonego Ładu, która likwiduje miejsca pracy w naszym kraju. 

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/t83p

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja