back to top
More

  „Dziękuję, że nie pozostałeś milczący”

  Strona głównaOpinie"Dziękuję, że nie pozostałeś milczący"

  Polecamy w dziale

  Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg!

  Po decyzji Sejmu o dalszych pracach o zabijaniu dzieci i wyjaśnieniach M. Morawieckiego, że "przez pomyłkę zagłosował przeciw", zapytajmy: jak ma na imię Twój bóg?, bo nasz Bóg mówi: Nie zabijaj!

  Żydowskie ludobójstwo

  Poniedziałkowa śmierć Polaka, cywilnego wolontariusza zabitego przez żołnierzy Izraela, przypomniała nam, co dzieje się od kilku miesięcy w Izraelu. A dzieje się ludobójstwo na miarę holokaustu - eksterminacja miejscowej ludności.

  Jezus zwyciężył

  Jezus zwyciężył - Jednego Serca Jednego Ducha 2014

  Podatek dochodowy zwany składką zdrowotną.

  Obiecanki cacanki, a głupiemu radość? Nie będzie dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Nie będzie likwidacji składki zdrowotnej. Podatek w wys. 10 mld zł, jakim obciążył ich PiS, będzie teraz trochę inaczej liczony.
  To hasło stało się symbolem wdzięczności Ukraińców wobec Rosjan, którzy nie boją się wyrażać swojego poparcia dla Ukrainy. Narażając się na prześladowania ze strony kremlowskiego reżimu. W szaleństwie tej wojny pamiętajmy o nich.

  Jest to hasło, które stało się symbolem wdzięczności Ukraińców wobec Rosjan, którzy nie bali się wyrażać swojego poparcia dla Ukrainy w wojnie przeciw Rosji.

  Atak Rosji spowodował brak szacunku i wrogość wobec osób z rosyjskimi paszportami na całym świecie.

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Kuleba napisał na Twitterze, że nie tylko Putin jest odpowiedzialny za inwazję Rosji na Ukrainę, ale wszyscy Rosjanie, którzy popierają i wcielają w życie jego politykę. A co z resztą obywateli, którzy pozostają poza „prokremlowskim pryzmatem”?

  Strategia władz rosyjskich polega na przekonywaniu coraz większej liczby osób do poparcia wojny na Ukrainie. Obywatele Rosji są pogrążeni w propagandzie, którą państwo prowadzi od wielu lat. Programy telewizyjne pokazują tylko cenzurowane informacje, które są korzystne dla jednej strony – rządu rosyjskiego.

  Takiego wyniku można było się spodziewać.

  Według Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (ВЦИОМ),  71% Rosjan popiera tak zwaną „operację specjalną” (wojenną – red.) Rosji na Ukrainie. Jeden na pięciu raczej nie popiera tego rozwiązania (21%), a 8% miało trudności z udzieleniem odpowiedzi.

  Według innego prokremlowskiego sondażu wskaźnik aprobaty dla działań Putina w okresie od 28 lutego do 6 marca 2022 roku wyniósł 74,6%. Poziom pozytywnej oceny pracy premiera i rządu rosyjskiego w ostatnim tygodniu wyniósł odpowiednio 48,0% i 49,7%. Jak wskazano, liczby te rosną z każdym kolejnym tygodniem.

  Wiadomo też, że rosyjskim mediom zabroniono nazywać to, co dzieje się na Ukrainie, wojną i inwazją. Żądają, by trzymały się sformułowania „operacja specjalna”. Redakcje, które odmawiają podporządkowania się wymogom cenzury, są masowo zamykane. Już w pierwszym tygodniu konfliktu zbrojnego praktycznie wszystkie rosyjskie media, które nie popierają Kremla i wyrażają niezależny punkt widzenia, zostały nazwane „zagranicznymi agentami”.

  Jednak Rosjanie spoza „prokremlowskiego pryzmatu” dołączają do wspierania narodu ukraińskiego

  Najczęściej dotyczy to Rosjan, którzy wyjechali za granicę na pobyt stały. Rzeczywiście, jak potwierdza BBC, osoby protestujące w Rosji zostały zatrzymane za wypowiadanie się i demonstrowanie przeciwko wojnie.

  52-letni Vasiliy Vasilishin, urodzony w Związku Radzieckim w Republice Komi, postanowił spalić swój rosyjski paszport, aby nie mieć już obywatelstwa kraju-agresora. Mężczyzna zrobił to w obecności świadków na Placu Bohaterów Majdanu w ukraińskim mieście Dnipro. Vasiliy osiedlił się na Ukrainie pod koniec lat 90-tych. Pracował w piekarni jako kierowca, a obecnie obsługuje spółdzielnię mieszkaniową. Mężczyzna ma córkę i wnuczkę, które są obywatelkami Ukrainy.

  „Minęło kilka lat, odkąd oduczyłem się płakać. I obawiam się, że to się dzisiaj zmieni”, – powiedział rosyjski piosenkarz o pseudonimie Face podczas swojego występu na koncercie charytatywnym w Warszawie. Wcześniej artysta napisał na swoich mediach społecznościowych:

  „Zabijając i wyrzucając Ukraińców z ich domów, Rosja nie tylko próbuje zniszczyć ich teraźniejszość i przyszłość, ale niszczy przyszłość i teraźniejszość swoich własnych obywateli, nawet jeśli nie jest to jeszcze tak oczywiste”.

  Artysta powiedział, że nie będzie więcej przyjeżdżał do Rosji, a tym bardziej koncertował. Według niego państwo wyrzuciło jego i rodzinę z domu, wykazując się obojętnością wobec obywateli.

  Również studenci z rosyjskim obywatelstwem wyrażają obawę przed wykluczeniem z uczelni za granicą.

  Nie czytam wiadomości, wszędzie są dezinformacje. Sytuacja jest teraz bardzo trudna, przede wszystkim dlatego, że trwa wojna. Kłótnie o to, kto ma rację, a kto jej nie ma, czy też skrajne podejście do sprawy i rozpoczynanie ogólnego boolingu, to lekkomyślność.

  W każdym razie ofiarami stają się zwykli ludzie. To smutne, że dzieje się tak we współczesnym świecie, mimo że osiągnęliśmy tak wysoki poziom polaryzacji. Nałożenie sankcji dotyka głównie ludności cywilnej. Prowadzi to do wzrostu cen, niedoborów produktów oraz wycofania się większości oprogramowań i firm z rynku – mówi Rosjanka, studentka jednej z polskich uczelni.

  W czasie wybuchu wojny była akurat w Rosji. Teraz nie może wrócić do Polski, żeby kontynuować studia.

  Trwa drugi miesiąc rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Drugi miesiąc wojny, która zmieniła życie Ukraińców w jeden niekończący się dzień. Ta wojna ma też wpływ na Rosjan, zwłaszcza tych, którzy nie akceptują polityki putinowskiego reżimu.

  Olga Dadak

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja