Turów i suwerenność Polski, a Plan Odbudowy Europy i kto go sfinansuje

Data

Strona głównaGospodarkaTurów i suwerenność Polski, a Plan Odbudowy Europy i kto go sfinansuje

Polecamy w dziale

Bezpieczny kredyt czyli jeszcze droższe mieszkania

Po 2 miesiącach obowiązywania "Bezpiecznego kredytu 2%" ceny mieszkań w 10 największych miastach w Polsce wzrosły o 10%. Największymi beneficjentami okazali się deweloperzy i sprzedawcy mieszkań - dla analityków było to oczywiste.

Czy magazynowanie CO2 pod ziemią lub w oceanach ma sens?

Człowiek emituje 1.2% CO2 znajdującego się w atmosferze. Duża część jest pochłaniana przez naturalne rezerwuary. Wzrost stężenia CO2 nie ma wpływu na klimat. Inwestowanie w jego podziemne magazynowanie nie ma najmniejszego sensu.

Polska kroczy ścieżką Argentyny

Na środową decyzję RPP o obniżce stóp procentowych o 75 punktów rynki zareagowały wyprzedażą PLN oraz akcji banków. Polskie obligacje przestają być atrakcyjne. Kto zatem sfinansuje polski dług? Myślę, że my - naszymi pieniędzmi.
Turowa nie oddamy! Mamy jednak kolejny problem: kto sfinansuje Europejski Plan Odbudowy? Otóż KE brakuje pieniędzy na spłatę odsetek od kredytu na kwotę 280 mld euro (ma być 750 mld). Skąd zatem KE weźmie kasę na ten śmiały plan?

Przy okazji sporu o elektrownię w Turowie znowu pojawiło się hasło obrony polskiej suwerenności. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia będzie bronić naszej suwerenności, mimo licznych ataków na nią. Jednym z sposobów ma być zapowiedziane referendum w sprawie relokacji migrantów.

Konwencja PiS w Bogatyni. Prezes PiS o sporze o Turów: Nic innego jak atak na naszą suwerenność – Biznes w INTERIA.PL 

Tymczasem na tle medialno-politycznych sporów o elektrownię w Turowie, oraz relokację migrantów, w Unii Europejskiej pojawia się kolejny problem, tym razem finansowy. 

W maju 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała Plan Odbudowy dla Europy dotkniętej COVID-19 o wartości 750 mld euro. Program ten został zatwierdzony na szczycie Unii Europejskiej w grudniu 2020 roku, a w Polsce zaaprobowany w czerwcu 2021 roku głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy.

Jak Państwo mogą zobaczyć na wykresie poniżej, wypłata środków pochodzących z funduszu Next Generation EU najbardziej jest zaawansowana dla krajów południa Europy (Hiszpanii, Grecji, Włoch i Chorwacji). 

Wypłata środków pochodzących z funduszu Next Generation EU
fot. ngeutracker.org

Z kolei Irlandia, Szwecja, Holandia, Polska oraz Węgry nie otrzymały jeszcze żadnych środków (z czego dwa ostatnie kraje z powodu sporu z Komisją Europejską o system legislacyjny). 

Łączna wartość wypłaconych środków osiągnęła zaś 153 miliardy euro (106 mld euro wypłaconych w formie grantów, a 47 mld w formie pożyczek). 

Recovery and Resilience Facility payments (ngeutracker.org) 

Tymczasem pojawiły się informacje, że z powodu wyższych stóp procentowych (niż zakładano w momencie uchwalenia planu) pojawił się problem ze sfinansowaniem odsetek od wyemitowanych przez Komisję Europejską obligacji na rzecz funduszu (o wartości 280 mld euro). 

UE zadłużyła się na 750 mld euro. Europoseł Rzońca: trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy – Gospodarka – polskieradio24.pl W budżecie UE może zabraknąć pieniędzy dla funduszy (wnp.pl) 

Skoro brakuje pieniędzy na spłatę odsetek, to w Komisji i Parlamencie Europejskim pojawiły się pomysły skąd je znaleźć. Jednym z nich jest idea, żeby środki pochodzące z sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, zamiast transferować bezpośrednio do budżetów państw, przeznaczyć na finansowanie zobowiązań wynikających z Next Generation EU Fund. W przypadku Polski chodzi o niebagatelną kwotę 22 mld, którą płacimy my, konsumenci i polskie przedsiębiorstwa. 

Wpływy z ETS bezpośrednio do Komisji Europejskiej? Sprzeciw Polski | Energetyka24 

Plany Komisji Europejskiej dotyczące transferu środków z budżetów narodowych związane są z problemem spłaty odsetek. Nie zapominajmy jednak, że wyemitowano dotychczas tylko 280 mld euro z planowanych 750 mld euro. (Pożyczono je od instytucji finansowych z Wielkiej Brytanii i Niemiec).  Za kilka lat Unia Europejska będzie musiała również spłacać kapitał, a nie tylko odsetki. Skąd znajdą się na to środki? 

Polska jako państwo, które nie otrzymało jeszcze pieniędzy z Next Generation Fund EU, którego gospodarka jest obciążona płatnościami w ramach systemu ETS, będzie szczególnie pokrzywdzona. Czy polscy politycy będą chcieli lub będą mogli temu zapobiec?  W przestrzeni medialnej łatwo rzucać hasła o obronie suwerenności. Pytanie tylko czy ją  jeszcze mamy. 

Wybitny francuski ekonomista Thomas Piketty udowadnił kilka lat temu, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2010-16 wpłaciły więcej pieniędzy do państw Europy Zachodniej, w formie transferów zysków, niż otrzymały z Unii Europejskiej. 

What rich countries get wrong about the EU budget – POLITICO

Czy finansowanie zobowiązań wynikających z Next Generation Fund EU pogłębi stały trend drenowania państw naszego regionu przez bogate państwa zachodu Europy? O tym dowiemy się niebawem.

MTC

Ostatnie wpisy autora