back to top
More

    Turów i suwerenność Polski, a Plan Odbudowy Europy i kto go sfinansuje

    Strona głównaGospodarkaTurów i suwerenność Polski, a Plan Odbudowy Europy i kto go sfinansuje

    Polecamy w dziale

    Słowo o podatkach

    Polska cofnęła się w rankingu „Doing business” o parę miejsc. Jedną z przyczyn jest nadmierny fiskalizm i związana z nim rozbudowana biurokracja, nakładająca wiele czasochłonnych i kosztownych obowiązków sprawozdawczych na podatnika.

    Rafako – serce Donalda Tuska już nie krwawi

    Rafako trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy. /.../Serce krwawi, że zupełnie za darmo Niemcy tu wejdą ze swoją produkcją - twierdził D. Tusk 1,5 roku temu. Nikt już tego nie pamięta, zwłaszcza on sam.

    Kryzys w PKP Cargo

    PKP Cargo, narodowy kolejowy przewoźnik towarowy, traci udziały w rynku i notuje straty za pierwsze dwa kwartały 2024 r. Co poszło nie tak? Przedstawiamy ciekawą analizę specjalisty z branży kolejowej, niezwiązanego z żadną partią. Nie potrzebujemy przecież partyjnych, jedynie słusznych narracji (ABC).

    Przyszłość światowej energetyki

    CO2 nie jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Straszenie świata zakazem paliw węglowych, z wyznaczeniem granicy czasowej, tylko przyspiesza ich wydobycie – państwa posiadające ich zasoby wydobywają je na wyścigi, aby zdążyć przed rokiem 2050.
    Turowa nie oddamy! Mamy jednak kolejny problem: kto sfinansuje Europejski Plan Odbudowy? Otóż KE brakuje pieniędzy na spłatę odsetek od kredytu na kwotę 280 mld euro (ma być 750 mld). Skąd zatem KE weźmie kasę na ten śmiały plan?

    Przy okazji sporu o elektrownię w Turowie znowu pojawiło się hasło obrony polskiej suwerenności. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia będzie bronić naszej suwerenności, mimo licznych ataków na nią. Jednym z sposobów ma być zapowiedziane referendum w sprawie relokacji migrantów.

    Konwencja PiS w Bogatyni. Prezes PiS o sporze o Turów: Nic innego jak atak na naszą suwerenność – Biznes w INTERIA.PL 

    Tymczasem na tle medialno-politycznych sporów o elektrownię w Turowie, oraz relokację migrantów, w Unii Europejskiej pojawia się kolejny problem, tym razem finansowy. 

    W maju 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała Plan Odbudowy dla Europy dotkniętej COVID-19 o wartości 750 mld euro. Program ten został zatwierdzony na szczycie Unii Europejskiej w grudniu 2020 roku, a w Polsce zaaprobowany w czerwcu 2021 roku głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy.

    Jak Państwo mogą zobaczyć na wykresie poniżej, wypłata środków pochodzących z funduszu Next Generation EU najbardziej jest zaawansowana dla krajów południa Europy (Hiszpanii, Grecji, Włoch i Chorwacji). 

    Wypłata środków pochodzących z funduszu Next Generation EU
    fot. ngeutracker.org

    Z kolei Irlandia, Szwecja, Holandia, Polska oraz Węgry nie otrzymały jeszcze żadnych środków (z czego dwa ostatnie kraje z powodu sporu z Komisją Europejską o system legislacyjny). 

    Łączna wartość wypłaconych środków osiągnęła zaś 153 miliardy euro (106 mld euro wypłaconych w formie grantów, a 47 mld w formie pożyczek). 

    Recovery and Resilience Facility payments (ngeutracker.org) 

    Tymczasem pojawiły się informacje, że z powodu wyższych stóp procentowych (niż zakładano w momencie uchwalenia planu) pojawił się problem ze sfinansowaniem odsetek od wyemitowanych przez Komisję Europejską obligacji na rzecz funduszu (o wartości 280 mld euro). 

    UE zadłużyła się na 750 mld euro. Europoseł Rzońca: trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy – Gospodarka – polskieradio24.pl W budżecie UE może zabraknąć pieniędzy dla funduszy (wnp.pl) 

    Skoro brakuje pieniędzy na spłatę odsetek, to w Komisji i Parlamencie Europejskim pojawiły się pomysły skąd je znaleźć. Jednym z nich jest idea, żeby środki pochodzące z sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, zamiast transferować bezpośrednio do budżetów państw, przeznaczyć na finansowanie zobowiązań wynikających z Next Generation EU Fund. W przypadku Polski chodzi o niebagatelną kwotę 22 mld, którą płacimy my, konsumenci i polskie przedsiębiorstwa. 

    Wpływy z ETS bezpośrednio do Komisji Europejskiej? Sprzeciw Polski | Energetyka24 

    Plany Komisji Europejskiej dotyczące transferu środków z budżetów narodowych związane są z problemem spłaty odsetek. Nie zapominajmy jednak, że wyemitowano dotychczas tylko 280 mld euro z planowanych 750 mld euro. (Pożyczono je od instytucji finansowych z Wielkiej Brytanii i Niemiec).  Za kilka lat Unia Europejska będzie musiała również spłacać kapitał, a nie tylko odsetki. Skąd znajdą się na to środki? 

    Polska jako państwo, które nie otrzymało jeszcze pieniędzy z Next Generation Fund EU, którego gospodarka jest obciążona płatnościami w ramach systemu ETS, będzie szczególnie pokrzywdzona. Czy polscy politycy będą chcieli lub będą mogli temu zapobiec?  W przestrzeni medialnej łatwo rzucać hasła o obronie suwerenności. Pytanie tylko czy ją  jeszcze mamy. 

    Wybitny francuski ekonomista Thomas Piketty udowadnił kilka lat temu, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2010-16 wpłaciły więcej pieniędzy do państw Europy Zachodniej, w formie transferów zysków, niż otrzymały z Unii Europejskiej. 

    What rich countries get wrong about the EU budget – POLITICO

    Czy finansowanie zobowiązań wynikających z Next Generation Fund EU pogłębi stały trend drenowania państw naszego regionu przez bogate państwa zachodu Europy? O tym dowiemy się niebawem.

    MTC

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja