back to top
More

  Operacja likwidacji złotówki rozpoczęta

  Strona głównaGospodarkaOperacja likwidacji złotówki rozpoczęta

  Polecamy w dziale

  Wywiad z prof. Grażyną Ancyparowicz, członkiem Rady Polityki Pieniężnej 2016–2022. 

  Przyjęcie euro, bez przygotowania fundamentów gospodarki, zahamuje inwestycje rozwojowe, a tym samym utrudni nam doganianie zamożnych państw europejskich. Łatwo to sprawdzić sięgając do statystyk.

  Dlaczego Ministerstwo Klimatu chce wykończyć nasz przemysł i nas?

  Minister Zielińska zapowiedziała przyspieszenie implementacji polsko-niemieckiej polityki energetyczno-klimatycznej. Oznacza to szybką likwidację polskich kopalń, wykończenie przemysłu, a dla nas podwyżki.

  Czy rząd Donalda Tuska planuje likwidację szpitali?

  Szpitale przestają wypłacać pensje lekarzom. To coraz częstsze przypadki. Mamy też nowy rządowy projekt ustawy - jeżeli będziemy chcieli się leczyć, to zapłacimy za to dodatkowo z własnej kieszeni.

  Z tygrysa Europy stajemy się żółwiem

  Źle się dzieje w polskiej gospodarce. PMI spadł do 45 pkt. Zmalało zatrudnienie w I kwartale. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 7,3% r/r. Spadliśmy na ostatnie miejsce w Europie.
  Odezwali się zwolennicy zastąpienia złotówki przez euro - Ryszard Petru i Marek Belka - sugerując, że dyskusja powinna się rozpocząć zaraz po wyborach do PE. Dlaczego, że Polacy są temu przeciwni?

  Zwiększyła się aktywność polityków będących zwolennikami przyjęcia przez Polskę euro. Ryszard Petru przekonuje Polaków, że „zastąpienie złotówki przez euro jest naszą racją stanu, bo to takie gospodarcze NATO”. Pan Ryszard uważa też, że wejdziemy do strefy euro w ciągu 3-4 lat, chociaż nie ujawnia skąd ma takie informacje. 

  Ryszard Petru w serwisie X: „Strefa euro. Dlaczego warto? https://t.co/T7ngydiAVl” / X

  Z kolei profesor Marek Belka, w wywiadzie dla Interii, bardzo żałuje, że mimo wielkiej determinacji Premiera Donalda Tuska, w 2008 roku nie udało się przyjąć euro w Polsce.  Przeszkodził temu kryzys gospodarczy. Pan Marek liczy  na to, że dyskusja o wprowadzeniu euro rozpocznie się po wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

  Profesor zwraca jednak uwagę na rzecz, o jakiej nie wspominają pozostali politycy i publicyści – zwolennicy  przyjęcia euro. W przypadku likwidacji złotówki część naszych rezerw walutowych trafiłaby do Frankfurtu, gdzie znajduje się centrala Europejskiego Banku Centralnego. Dodaje również, że nie potrzebujemy tych rezerw (m.in. w postaci złota), ponieważ o polityce pieniężnej decydować będą urzędnicy europejscy.

  Moment na przyjęcie euro minął? Marek Belka: Mieliśmy pecha – Biznes w INTERIA.PL

  O swoich doświadczeniach z urzędnikami europejskimi opowiedział były premier Grecji – Yanis Varoufakis w książce pod tytułem „Porozmawiajmy jak dorośli. Jak walczyłem z europejskimi elitami”. Podjął się on próby renegocjacji warunków, na jakich Grecja funkcjonowała w Unii Europejskiej oraz strefie euro.  Został jednak brutalnie zaatakowany przez przedstawicieli świata europejskiej polityki. Brak własnej waluty oraz znaczące zadłużenie w euro były wykorzystywane przez urzędników do osłabienia pozycji Grecji.  Czy panowie Ryszard Petru oraz Marek Belka nie wiedzą jak dominujące państwa w Unii Europejskiej wykorzystują swoją pozycję kosztem mniejszych gospodarek? Jeśli nie, to gorąco polecam im zapoznanie się z opowieścią byłego premiera Grecji. 

  Porozmawiajmy jak dorośli. Jak walczyłem z europejskimi elitami. – Janis Warufakis | Książka w Lubimyczytac.pl – Opinie, oceny, ceny

  Przedstawione powyżej wypowiedzi, to pierwsze próby wywołania tematu na czas po wyborach do PE, przy świadomości, że większość Polaków jest przeciwko likwidacji złotówki. Czy to powstrzyma  Donalda Tuska i  Koalicję Rządową  przed zniszczeniem tego bastionu polskiej suwerenności? Przykład bezkompromisowej realizacji polityki Zielonego Ładu (mimo znaczących kosztów społecznych) dowodzi, że Koalicja również  w przypadku euro nie posłucha społeczeństwa. 

  Początkiem procesu będzie postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego.

  MTC

  Skrócony link:
  https://abcniepodleglosc.pl/vbtt

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja