Kiedy rynki finansowe powiedzą: sprawdzam?

Data

Polecamy

Czy Polska przystąpi do wojny gospodarczej z USA?

Rośnie napięcie pomiędzy Niemcami i Francją a USA w związku z amerykańskim planem rozwoju "zielonych technologii". Europejską (Olafa Scholza) odpowiedzią ma być powołanie wspólnego funduszu wsparcia "unijnych" firm. Jak odpowiemy?

Polacy nie chcą Euro … ale je przyjmiemy!

Prawie 65% Polaków nie chce przyjęcia euro. Nie chce prezes NBP Glapiński i (mówi, że) nie chce premier Morawiecki. Dlaczego zatem przyjmiemy euro w ciągu 5 lat? Bo taka jest konsekwencja 30 lat działań polskiej klasy politycznej.

Czarne chmury zbierają się nad polskim systemem bankowym

Problem kredytów frankowych był przez lata zamiatany pod dywan. Teraz czekamy na wyrok TSUE, odnośnie prawa banków do pobierania wynagrodzenia za użyczony kapitał w przypadku unieważnienia umowy. Mówimy o kwocie 100 mld złotych!!!
Opieranie realizacji budżetu na pieniądzach z KPO jest bardzo ryzykownym posunięciem. Nie wiemy czy KE nie wysunie kolejnych żądań oraz czy środki otrzymamy do końca tego roku. Czy zatem na początku roku 2023 możemy być spokojni?

W październiku pisałem o pogarszającej się kondycji polskich finansów publicznych. Dowodem była rosnąca rentowność polskich obligacji i niepokojące raporty analityków o znaczącym wzroście potrzeb pożyczkowych sektora finansów publicznych w 2023 roku. W listopadzie Premier zapewniał, że finanse publiczne są pod kontrolą. Jednocześnie zapowiadając podwyższenie VAT na paliwa, energię elektryczną oraz nawozy, a także walkę o pozyskanie środków z KPO.

Czy na początku nowego, 2023 roku, możemy być spokojni  o stan finansów publicznych?

Opieranie  realizacji budżetu na pieniądzach z KPO jest bardzo ryzykownym posunięciem. Nie wiemy czy Komisja Europejska nie zażąda od nas dalszych ustępstw oraz czy środki finansowe otrzymamy do końca tego roku.

Dodatkowo Europejski Bank Centralny zapowiedział dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, m.in. poprzez sprzedaż posiadanych przez niego obligacji rządowych. Komunikat ten spowodował wzrost rentowności obligacji największych członków strefy Euro. Do poziomów najwyższych od 10 lat. Rynki finansowe obawiają się, że brak popytu na obligacje rządowe ze strony banków centralnych, gdy rządy europejskie planują jedną z najwyższych w historii wartości emisji, może doprowadzić do skokowego wzrostu ich rentowności i napięć w ramach Unii Europejskiej.

Z takim wymagającym otoczeniem przyjdzie się zmierzyć naszemu rządowi już niebawem. Czy rynki finansowe kupią nasze obligacje i przy jakich rentownościach, dowiemy się w nadchodzących miesiącach. Wyzwanie jest duże, biorąc pod uwagę fakt, iż w listopadzie ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek dochodów budżetowych z podatków pośrednich (Vat i akcyza), co świadczy o znaczącym spowolnieniu naszej gospodarki.

Dyskusja o tym, jak mamy rozwiązać problemy w polskich finansach publicznych, toczy się również w rządzie. Osoby związane z premierem optują za dalszym zapożyczaniem się w euro w ramach KPO, przy akceptacji warunków stawianych nam przez Komisję Europejską. Ich przeciwnicy, związani z Solidarną Polską, pokazują zaś na koszty implementacji kamieni milowych KPO. 

W tym miejscu chciałbym odnieść się do słów Ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który stwierdził, że „otrzymanie środków z KPO jest opłacalne dla Polski, bo zgodziły się na to inne kraje członkowskie UE”.

Panie Ministrze, chętnie porównamy kroki milowe innych członków UE z tymi, jakie są narzucane Polsce (prosimy więc o ich publikację).

Dla znaczącej części krajów tzw. Południa UE (Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia) uzyskanie pożyczek od Komisji Europejskiej jest znacząco tańsze niż w formie emisji długu bezpośredniego, ze względu na ich niski rating kredytowy.

Zatem pytam:

– czy skorzystanie przez Polskę z środków KPO zobowiązuje nasz kraj do spłaty kredytów krajów Południa Europy, w przypadku ich niewypłacalności;

–  czy Polski rząd posiada umocowanie prawne na zaciągnięcie takich zobowiązań?

MTC

Źródła:

Gazeta.pl: Morawiecki na zamkniętych spotkaniach przyznaje, że bez KPO budżet się rozleci (businessinsider.com.pl)

Ziobro: Fundusze na KPO to nie prezent. To bardzo wysoko oprocentowana, ukryta pożyczka – GazetaPrawna.pl

Massive Government Borrowing Looms Over European Markets – WSJ

Nadwyżka budżetu po listopadzie ’22 wyniosła 18,3 mld zł – Czernicki, MF – Stooq

10DEY.B – 10-Year German Bond Yield – Stooq

Szynkowski vel Sęk o KPO: podawane przez ministra Wójcika kwoty nie pokrywają się z żadnymi znanymi prognozami | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)

Ostatnie wpisy autora