back to top
More

    Muhammad Yunus premierem Bangladeszu

    Strona głównaPolitykaMuhammad Yunus premierem Bangladeszu

    Polecamy w dziale

    Michel Bernier – nowy premier Francji

    Wybór Michela Bernier, konserwatywnego gaulisty z partii Republikańskiej, na premiera to ukłon w stronę prawicy. Bez  jej wsparcia Macronowi, który utracił większość w parlamencie, będzie bardzo trudno rządzić.

    Zmiany w ukraińskim rządzie

    5 września Rada Najwyższa (RN) Ukrainy powołała 10 nowych ministrów, w tym dwóch wicepremierów. Zmiany personalne są przez prezydenta Żełeńskiego przedstawiane jako "wprowadzenie nowej energii" do ukraińskiego rządu.

    APEL Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów

    APEL  Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów  do  Prezydenta RP, Parlamentarzystów  oraz wszystkich sprawujących i...

    Alternatywa dla Niemiec

    AfD sprzeciwia się wszystkiemu co niemieckie elity uznają za pewnik: Unii Europejskiej i strefie euro, biurokracji, centralizacji i federalizacji, podatkom i obciążeniom fiskalnym, zielonemu ładowi, wygaszaniu krajowego przemysłu, niekontrolowanej migracji oraz pomaganiu Ukrainie.
    Po zabiciu przez policję kilkuset demonstrantów wojsko wypowiedziało ochronę premier Szejk Hasinie Wajed. Dostała ona 40 minut na wyjazd z kraju. Na czele nowego rządu stanął noblista Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów.

    Od początku lipca w Bangladeszu trwały antyrządowe zamieszki. W ich efekcie premier  Szejk Hasina Wajed uciekła parę dni temu do Indii, a wojsko powołało rząd tymczasowy. Na jego czele stanął przedsiębiorca i zarazem noblista, Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów.

    Była już wieloletnia premier tego kraju i jednocześnie córka ojca-założyciela Bangladeszu, próbowała utopić pokojowych demonstrantów, głównie studentów, we krwi. którzy protestowali przeciwko jej coraz bardziej autorytarnym i skorumpowanym rządom, we krwi.

    Na jej rozkaz policja strzelała do protestujących przeciwko jej autorytarnym i skorumpowanym rządom, głównie studentom, ostrą amunicją. Zabito setki osób, w tym kobiety i dzieci. Wreszcie  głównodowodzący wojsk Bangladeszu generał Waker uz-Zaman  poinformował Hasinę, że wojsko nie będzie strzelało do swoich rodaków i nie będzie jej dalej chroniło. Dostała ona 40 minut na spadkowanie się i wyjazd z kraju. Czy na zawsze?

    W niespokojnej historii Bangladeszu wszystko jest możliwe. W trakcie swojej krótkiej historii kraj ten doświadczył 30 zamachów stanu. W wyniku jednego z nich do władzy doszedł Ziaur Rahman, nieżyjący już mąż przywódczyni opozycji Chaledy Zia. Później zamordowany w jednym z dziesiątków politycznych zabójstw w Bangladeszu. W innym zamachu zginęła rodzina Hasiny, również związana z władzą.

    Przez ostatnie dekady te dwie, nienawidzące się kobiety rządziły na przemian Bangladeszem, próbując zniszczyć siebie nawzajem. Hasina wsadziła nawet Zię do więzienia, z którego niedawno została uwolniona przez armię.

    Ich konflikt był bardzo osobisty, ale też ideologiczny. Hasina reprezentowała lewicę, Zia prawicę. Hasina optowała za bliskimi relacjami z Indiami, niektórzy wręcz uważają, że uzależniła od nich Bangladesz. Zia z kolei, jak jej zmarły mąż, jest nacjonalistką i opowiada się za lepszymi relacjami z Zachodem kosztem Indii, których wpływ na wewnętrzna politykę Bangladeszu uważa za destrukcyjny.

    W trakcie długich rządów Hasiny Bangladesz dynamicznie się rozwijał. Udało się wyciągnąć ze skrajnej biedy 20 milionów obywateli, a PKB na mieszkańca się potroiło. Jednocześnie rosły korupcja, niekompetencja, słabe zarządzanie, inflacja i bezrobocie.

    Kroplą, która przelała czarę goryczy była tzw. ustawa kwotowa. Miała ona na celu zagwarantowanie pracy w publicznych instytucjach ludziom powiązanym z aparatem władzy. Hasina reprezentowała paternalistyczny stosunek do państwa i jego relacji ze społeczeństwem, który można określić mianem relacji patron-klient.

    Obecny szef rządu, podobnie jak przywódczyni opozycji, opowiadają się za bardziej wolnościowym podejściem. Chcą żeby w Bangladeszu zatryumfowała przedsiębiorczość i to zapewniło dostatek państwu, które już teraz nazywane jest fabryką świata.

    Patryk Patey 

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/42nd

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja