back to top
More

    Muhammad Yunus premierem Bangladeszu

    Strona głównaPolitykaMuhammad Yunus premierem Bangladeszu

    Polecamy w dziale

    Zamieszki w Los Angeles

    Po deportowaniu przez ICE (Urząd Celno-Imigracyjny) 40 nielegalnych imigrantów w LA wybuchły zamieszki. Ponad 1000 Latynosów plądruje sklepy, pali auta i atakuje policjantów przy bierności władz stanowych (DEM). W odpowiedzi D. Trump wysłał 2000 żołnierzy Gwardii Narodowej dla przywrócenia porządku

    Przegląd tygodnia

    Już tylko 28% Rosjan popiera kontynuację wojny, najmniej od 2022 r., a 65% chce negocjacji z Ukrainą i zakończenia wojny. Niemal 90% badanych popiera start negocjacji pokojowych z Ukrainą, tylko 6% jest przeciwnych. Zwolennicy wojny to najczęściej mężczyźni, po 55 r. życia, mieszkańcy Moskwy (40%)

    Tylko Finlandia jest gotowa do wojny

    5,5 mln Finlandia jest w stanie zmobilizować niemal 1 mln armię rezerwistów, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe, znają podstawy nowoczesnego pola walki i sztuki przetrwania. Ponad 80% narodu jest gotowa bronić ojczyzny (w Polsce tylko 50%). Dlatego, że Finowie są dumni z własnego państwa.

    Czas na nowe wybory! Czas na Polskę!

    Karol Nawrocki został prezydentem pomimo obrzydliwej kampanii pomówień, w którą na koniec włączył się sam Premier. To Donald Tusk wprowadził w 2005 nienawiść jako zasadę zarządzania wyborcami. Czas z tym skończyć i przyjąć inną zasadę chrześcijańską - miłość. Tylko Prezydent może tego dokonać.
    Po zabiciu przez policję kilkuset demonstrantów wojsko wypowiedziało ochronę premier Szejk Hasinie Wajed. Dostała ona 40 minut na wyjazd z kraju. Na czele nowego rządu stanął noblista Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów.

    Od początku lipca w Bangladeszu trwały antyrządowe zamieszki. W ich efekcie premier  Szejk Hasina Wajed uciekła parę dni temu do Indii, a wojsko powołało rząd tymczasowy. Na jego czele stanął przedsiębiorca i zarazem noblista, Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów.

    Była już wieloletnia premier tego kraju i jednocześnie córka ojca-założyciela Bangladeszu, próbowała utopić pokojowych demonstrantów, głównie studentów, we krwi. którzy protestowali przeciwko jej coraz bardziej autorytarnym i skorumpowanym rządom, we krwi.

    Na jej rozkaz policja strzelała do protestujących przeciwko jej autorytarnym i skorumpowanym rządom, głównie studentom, ostrą amunicją. Zabito setki osób, w tym kobiety i dzieci. Wreszcie  głównodowodzący wojsk Bangladeszu generał Waker uz-Zaman  poinformował Hasinę, że wojsko nie będzie strzelało do swoich rodaków i nie będzie jej dalej chroniło. Dostała ona 40 minut na spadkowanie się i wyjazd z kraju. Czy na zawsze?

    W niespokojnej historii Bangladeszu wszystko jest możliwe. W trakcie swojej krótkiej historii kraj ten doświadczył 30 zamachów stanu. W wyniku jednego z nich do władzy doszedł Ziaur Rahman, nieżyjący już mąż przywódczyni opozycji Chaledy Zia. Później zamordowany w jednym z dziesiątków politycznych zabójstw w Bangladeszu. W innym zamachu zginęła rodzina Hasiny, również związana z władzą.

    Przez ostatnie dekady te dwie, nienawidzące się kobiety rządziły na przemian Bangladeszem, próbując zniszczyć siebie nawzajem. Hasina wsadziła nawet Zię do więzienia, z którego niedawno została uwolniona przez armię.

    Ich konflikt był bardzo osobisty, ale też ideologiczny. Hasina reprezentowała lewicę, Zia prawicę. Hasina optowała za bliskimi relacjami z Indiami, niektórzy wręcz uważają, że uzależniła od nich Bangladesz. Zia z kolei, jak jej zmarły mąż, jest nacjonalistką i opowiada się za lepszymi relacjami z Zachodem kosztem Indii, których wpływ na wewnętrzna politykę Bangladeszu uważa za destrukcyjny.

    W trakcie długich rządów Hasiny Bangladesz dynamicznie się rozwijał. Udało się wyciągnąć ze skrajnej biedy 20 milionów obywateli, a PKB na mieszkańca się potroiło. Jednocześnie rosły korupcja, niekompetencja, słabe zarządzanie, inflacja i bezrobocie.

    Kroplą, która przelała czarę goryczy była tzw. ustawa kwotowa. Miała ona na celu zagwarantowanie pracy w publicznych instytucjach ludziom powiązanym z aparatem władzy. Hasina reprezentowała paternalistyczny stosunek do państwa i jego relacji ze społeczeństwem, który można określić mianem relacji patron-klient.

    Obecny szef rządu, podobnie jak przywódczyni opozycji, opowiadają się za bardziej wolnościowym podejściem. Chcą żeby w Bangladeszu zatryumfowała przedsiębiorczość i to zapewniło dostatek państwu, które już teraz nazywane jest fabryką świata.

    Patryk Patey 

    Patryk Patey
    Patryk Patey
    Błędny rycerz w służbie dobra, piękna i prawdy. Czarodziej wierzący w magiczną moc Słowa. Piewca cywilizacji indoeuropejskiej. Miłośnik życia, kobiet, wina, dobrego jedzenia, historii i sztuki. Fanatyczny patriota. Wróg hipokryzji, zakłamania i podłości. Polak.

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja