back to top
More

    Wyspa Świętej Heleny – życie na zwolnionych obrotach

    Strona głównaPodróżeWyspa Świętej Heleny - życie na zwolnionych obrotach

    Polecamy w dziale

    Liverpool – nie tylko futbol i The Beatles

    Liverpool to nie tylko FC Liverpool i The Beatles. W XIX wieku był on głównym portem Wielkiej Brytanii. Nazywany „Miastem floty handlowej” był wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalny portowy charakter

    Marek Czachor, Hiszpania późną jesienią

    Do Hiszpanii udajemy się zwykle wiosną lub latem. Czy zastanawialiście się jaka jest Hiszpania późną jesienią? Dane mi było to sprawdzić, ponieważ na początku grudnia wziąłem udział w Maratonie Walencji. 10-15 st. C i dużo słońca.

    Apache Peak

    https://www.youtube.com/watch?v=CO4RjUuAwyw

    Marek Czachor, Barwne oblicza Hiszpanii

    Polska jest najpiękniejsza na świecie. Jednak, żeby to docenić warto wybrać się poza jej granice. Zaprzyjaźniony z naszym portalem Marek Czachor wszystkich namawia do odwiedzenia Hiszpanii i zadawania pytań - póki jeszcze możemy.
    Wyobraźmy sobie, że izolacja od świata zewnętrznego nie trwa 3 dni, ale tydzień. Albo miesiąc i nie jest to zjawisko wyjątkowe. Takie jest codzienne życie na Wyspy Świętej Heleny. I nie jest to największe zmartwienie mieszkańców.

    Mój lokalny kawałek góry

    Kompaktowość wyspy sprawia, że mieszkańcy całkiem dobrze się znają. Doniesienie o mniej lub bardziej istotnym wydarzeniu na jednym końcu wyspy bardzo szybko dociera na drugi. Heleńczycy słuchają lokalnej stacji radiowej – Saints FM, skupiającej się na ważnych dla nich tematach: godzinie przylotu samolotu z RPA, nieprawidłowo zaparkowanym samochodzie, blokującym wjazd do portu lub promocji w jednym ze sklepów. Wieść gminna sprawnie roznosi też fakt obecności na wyspie outsidera, gościa z zagranicy. Dla jednych zabawnym, dla innych trochę osobliwym wydarzeniem będzie spotkanie na ulicy mieszkańca, który wie jak się nazywają, zanim zdążą się przedstawić. 

    Od połowy lat dziewięćdziesiątych mieszkańcy wyspy mają dostęp do telewizji satelitarnej. Emituje ona jednak w większości lekkie programy rozrywkowe. Sprawom międzynarodowym poświęcony jest jedynie półgodzinny, nadawany w kółko, serwis informacyjny BBC World. W tym kontekście „sprawy międzynarodowe” oznaczają głównie bieżączkę polityczną z Londynu. Mieszkańcy Wyspy Świętej Heleny w większości nie mają wiedzy, ale również nie potrzebują wiedzieć, co dzieje się gdzieś daleko. Może oderwanie od zawieruchy świata zewnętrznego to jest magiczny sposób na zachowanie pogody ducha w życiu codziennym?

    W dobie globalizacji niewiele jest miejsc, a Święta Helena do takich się zalicza, gdzie internet nie jest narzędziem codziennej pracy lub rozrywki, a ciekawostką. I to bardzo drogą ciekawostką. Wyspa ma dostęp do niezbyt szybkiego łącza satelitarnego. Prędkość przekazu pozwala tak naprawdę na przeglądanie stron www, korzystanie z komunikatora i Facebooka. Próba odtworzenia filmu na Youtube wywołuje u przeciętnego Europejczykowi wrażenie cofnięcia się o 15 lat, gdy ładowanie materiału było okazją do zrobienia herbaty.

    Nieoczywistą, choć logiczną konsekwencją braku szybkiego internetu, jest istnienie wypożyczalni DVD, instytucji, która dla najmłodszego pokolenia w naszym kraju to egzotyka i prehistoria. Oprócz udostępniania filmów, sklep sprzedaje również używane gry na konsole. O graniu w sieci możemy zapomnieć. 

    Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce nowoczesność rozleje się po wyspie szerokim (a nawet szerokopasmowym) strumieniem. Koncern Google podłączył Świętą Helenę do sieci światowej podmorskim kablem. Szacuje się, że w przeciągu dwóch lat lokalny operator zbuduje infrastrukturę i udostępni szerokopasmowy internet odbiorcom prywatnym oraz firmom. Oprócz połączenia Heleńczyków z globalną wioską, wydarzenie to może przynieść również inne, społeczne następstwa. Uruchomienie telewizji w latach dziewięćdziesiątych spowodowało, że ulice częściowo opustoszały. Ludzie, dla których spędzanie czasu przed ekranem stało się bardziej atrakcyjne od dotychczasowych rozrywek, pochowali się w domach. Czy dostępność szybkiego internetu spowoduje, że w czterech ścianach pozamykają się kolejni mieszkańcy? Na razie widok młodzieży okupującej ławki osiedlowe i słuchającej głośnej muzyki to nic niezwykłego na wyspie. Tak samo było w Polsce 20 lat temu…

    Środkową część wyspy porasta bujna roślinność, wybrzeże natomiast jest suche i pozbawione wegetacji.

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/mfvj

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja