back to top
More

    Niemcy przejmują nasze złoża węgla!

    Strona głównaGospodarkaNiemcy przejmują nasze złoża węgla!

    Polecamy w dziale

    Prawda i fałsz według klimatystów

    Czy cenzura rozwiąże problem prawdy i fałszu? Urzędnicy rządowi twierdzą, że tak. Ogłoszą, że energia z wiatru jest tańsza niż ta z węgla, a my musimy się zgodzić, albo nas zamkną. Proste, chociaż wg danych jest zupełnie odwrotnie. W czyim zatem interesie powstaje ustawa, bo chyba nie społecznym?

    Droga zielona energia

    Miało być 320 zł za 1 MWh z farm wiatrowych. Teraz rząd proponuje 500 zł. Miało być taniej, a będzie drożej niż z węgla obłożonego ETS. Tymczasem Szwecja anulowała w listopadzie ub.r. 13 projektów morskich farm, ponieważ "instalacje te stanowią niedopuszczalne ryzyko dla obrony kraju i sojuszników"

    Polska i Argentyna – dwie różne drogi

    Przyrost długu finansów publicznych w PL będzie w 2025 r. najwyższy w UE. Wyniesie 8,5% PKB wobec średniej 3,7%. Za chwilę zbankrutujemy jak Argentyna, która teraz dzięki reformom prezydenta Milei wychodzi na prostą. Może weźmiemy z niego przykład ... zanim zbankrutujemy?

    Będą podwyżki cen żywności i prądu … po wyborach!

    Zabawa ma trwać do wyborów. Potem rząd zlikwiduje niższy VAT na żywność, zamrozi 800+, wycofa wsparcie dla niższych cen energii, podniesie akcyzę. Polskie finanse mają być uzdrowione naszym kosztem, a nie administracji, jak planuje Donald Trump.
    Od kilkunastu lat media i politycy przekonują nas, że węgiel nie jest ekologiczny i trzeba całkowicie zrezygnować z jego wydobycia. Teraz już wiemy, że to polskie firmy muszą zrezygnować. Po to, żeby mogły to robić firmy niemieckie.

    Od momentu przejęcia władzy przez Koalicję 13 grudnia minął już ponad rok. Jednym ze skutków jej rządzenia jest dalsze pogłębianie chaosu w polskim systemie sprawiedliwości, zubożenie społeczeństwa oraz pogorszenie sytuacji finansowej koncernów państwowych. To ostatnie szczególnie mocno dotknęło podmioty z sektora wydobycia i przetwórstwa węgla oraz przemysłu ciężkiego. Rząd Donalda Tuska zdecydował się na przyśpieszenie zielonej rewolucji w Polsce. Polskie kopalnie oraz firmy z branż energochłonnych w najbliższych latach czeka dalsze ograniczanie działalności i walka o przetrwanie. 

    Inwestorzy, którzy rok temu nabyli akcje spółek węglowych i przemysłowych, kontrolowanych przez Skarb Państwa, mogą czuć się mocno rozczarowani. W ciągu roku kurs akcji PKN Orlen stracił 18%, Polskiej Grupy Energetycznej 25%, a Jastrzębskiej Spółki Węglowej aż 45%. Ta ostatnia, będąca europejskim liderem w wydobyciu i przetwarzaniu węgla koksowego, ucierpiała mocno na spowolnieniu gospodarczym w Europie. Dodatkowo osłabia ją zielona rewolucja narzucana nam przez Komisję Europejską. Od trzech kwartałów JSW generuje straty.  

    Tymczasem, jak informuje dziennik Rzeczpospolita, rozwojem działalności w obszarze zagospodarowania polskich złóż węgla koksowego (uznawanego ze surowiec krytyczny w Unii Europejskiej od marca 2023 roku) zainteresowana jest niemiecka firma Silesian Coal International Group of Companies. Złoża te planowała zagospodarować również JSW jednak konkurencja niemiecka okazała się szybsza.

    https://energia.rp.pl/wegiel/art41646351-jsw-czeka-w-kolejce-po-zloze-wegla-debiensko-pierwsi-byli-niemcy

    Dlaczego podmioty z kapitałem niemieckim chcą inwestować w wydobycie węgla w Polsce? Przecież od kilkunastu lat media oraz politycy przekonują nas, że węgiel nie jest ekologiczny i trzeba całkowicie zrezygnować z jego wydobycia. 

    Kilka lat temu o aferach związanych z polskim górnictwem pisał Kurier Wnet. Ujawniono okradanie polskiego społeczeństwa z zasobów naturalnych. Wtedy, podobnie jak obecnie, JSW była zmuszona do walki o przetrwanie, na czym korzystały podmioty zagraniczne przy milczeniu polityków i mediów.  Wtedy też mówiono, że nie opłaca się wydobywać polskim podmiotom węgla. 

    Donald Tusk obawiając się przejęcia stacji TVN przez kapitał węgierski stwierdził, że należy umieścić ją na liście firm strategicznych, chociaż należy do prywatnego zagranicznego właściciela. Polskiemu premierowi nie przeszkadza jednak fakt, że kapitał niemiecki przejmuje polskie aktywa krytyczne i strategiczne. 

    MTC

    Skrócony link:
    https://abcniepodleglosc.pl/o4pj

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja