back to top
More

    Zielona rewolucja a bezpieczeństwo energetyczne Polski

    Strona głównaGospodarkaZielona rewolucja a bezpieczeństwo energetyczne Polski

    Polecamy w dziale

    Będą podwyżki cen żywności i prądu … po wyborach!

    Zabawa ma trwać do wyborów. Potem rząd zlikwiduje niższy VAT na żywność, zamrozi 800+, wycofa wsparcie dla niższych cen energii, podniesie akcyzę. Polskie finanse mają być uzdrowione naszym kosztem, a nie administracji, jak planuje Donald Trump.

    Manowce zielonej transformacji

    20 mld zł rocznie(!) kosztuje nas religia klimatyczna i zielona transformacja. 9 mld to koszt utrzymania stabilności systemu, a 11 mld to dopłaty do górnictwa. Nie da się go zlikwidować, bo tylko energetyka węglowa jest stabilnym źródłem.

    Czy będziemy świadkami statystycznego cudu?

    Wg Koalicji miało nam się żyć lepiej. Dane GUS pokazują, że jest gorzej, gospodarka hamuje, a rośnie zadłużenie. Wystarczyła jednak dymisja prezesa GUS, by nowe dane okazały się optymistyczne, produkcja w październiku wzrosła o 4,7% r/r. Mamy się cieszyć!

    Ukraińskie zboże złe, a rosyjskie nawozy…?

    Import nawozów z Rosji i Białorusi przyczynia się do pogorszenia sytuacji polskich producentów. Zakłady Azotowe Puławy walczą o przetrwanie. Zagrożone jest kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Gdzie jesteście PP. Bosak i Braun? Gdzie wasze protesty?
    Jesteśmy bombardowani informacjami, że bez znaczącego udziału OZE, nasza planeta jest skazana na zagładę klimatyczną. Jednak do tej pory nikt nie przedstawił dowodów na to, że bez użycia węgla mielibyśmy teraz chłodniejszy klimat.

    Nieustannie jesteśmy bombardowani informacjami, że bez zielonej rewolucji, bez znaczącego udziału energetyki wiatrowej i słonecznej, nasza planeta jest skazana na zagładę klimatyczną. Ostatnio do tego trendu dołączył nasz rząd, zakładając skokowy wzrost mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej w nadchodzącej dekadzie.

    Wśród naukowców możemy usłyszeć opinie, że eksploatacja paliw kopalnych jest głównym winowajcą obecnie dostrzeganych zmian klimatycznych, jak i takie, że nie ma ona na ten proces żadnego wpływu.  

    Do tej pory nikt nie przedstawił niezbitych dowodów, że gdybyśmy nie zużywali węgla w energetyce i ciepłownictwie, to mielibyśmy obecnie chłodniejszy klimat.

    Inaczej przedstawia się natomiast sprawa bezpieczeństwa energetycznego, o którym tak rzadko słychać w dyskusji publicznej i wpływu jaki wywiera na niego szybki rozwój OZE.  Rzadko wspomina się, że zarówno energetyka węglowa, jak i atomowa, zaliczana jest do stabilnych źródeł energii. Dzięki czemu system elektroenergetyczny może bezpiecznie funkcjonować. 

    Takimi stabilnymi źródłami nie są elektrownie wiatrowe i słoneczne. Wręcz przeciwnie, ich nadmierny udział w produkcji prądu może doprowadzić do rozchwiania systemu i przerw w dostawach prądu. 

    Sytuację taką obserwujemy ostatnio nie tylko w Polsce, ale również w krajach, które postawiły na szybki rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej (m.in. w Wielkiej Brytanii).  Pojawiają się nawet opinie, że dalszy wzrost udziału w/w kategorii energetyki doprowadzi do całkowitej destabilizacji systemu, jeśli nie będą towarzyszyć temu znaczące nakłady finansowe na systemy magazynowania energii i rozwoju systemów przesyłu i dystrybucji prądu.

    Politycy, i grupy biznesowe związane z zieloną rewolucją,  nie dostrzegają problemu lub udają, że go nie ma. Nie oznacza to jednak, że problemu nie ma i sam zniknie. Wręcz przeciwnie, możemy się spodziewać jego kumulacji w nadchodzących latach wraz z rosnącym udziałem OZE.

    MTC

    Źródła:

    Ostatnie wpisy autora

    Nowa Konstytucja