More

  Po co i na co minister Sasin chce wydać 100 mld zł?

  Strona głównaGospodarkaPo co i na co minister Sasin chce wydać 100 mld zł?

  Polecamy w dziale

  Tajemnicza ustawa frankowa KNF

  Orzeczenie TSUE, przyznające rację kredytobiorcom frankowym, nie ucieszyło banków, które będą musiały oddać im ponad 100 mld zł. Na pewno? Z przecieków wiemy, że KNF bezprawnie przygotowało swój projekt ustawy. W czyim interesie?

  Wszystkiemu winna jest Ukraina, a rosyjskie fakty

  Rosja eksportuje rocznie 35 mln ton pszenicy, a Ukraina 15 mln ton. To Rosja decyduje o światowych cenach, a nie Ukraina. Dlaczego zatem polscy rolnicy winią Ukraińców za swoje problemy? Odpowiedzialne są rosyjskie ośrodki wpływu.

  Czy CPK jest gorszy od wiatraków i czy już powinniśmy się bać?

  CPK - nie, wiatraki - tak. A na wiatraki skąd pieniądze? Minister Domański wyznał niedawno, że jednym z celów rządu jest faktyczne przekształcenie oszczędności obywateli w skuteczne efektywne inwestycje. To ile trzymacie w banku?

  Czy Polska może wywalczyć niepodległość gospodarczą?

  W ubiegłym tygodniu miały miejsce protesty rolników. Najbardziej zastanawia mnie w tym wszystkim postawa polskich polityków. Zarówno rząd, jak i opozycja, uznają rolnicze protesty za słuszne i je popierają! Rozumiecie coś z tego?
  Minister Sasin ogłasza kolejny program osłonowe o wartości 100 mld zł wiedząc, że sp. energetyczne raportują rekordowe zyski, a ceny energii spadają. Czy czas, przed wyborami, w których PiS straci samodzielną władzę, ma znaczenie?

  Pod koniec maja Minister Sasin ogłosił, że rząd dalej będzie nas chronił przed wysokimi cenami energii elektrycznej 

  Jacek Sasin składa Polakom obietnicę w sprawie cen energii – Money.pl

  Konkretne propozycje działań osłonowych mają pojawić się w 4 kwartale tego roku. Z ust Ministra padła znacząca kwota 100 mld zł. Tyle rząd wraz ze spółkami energetycznymi, kontrolowanymi przez Skarb Państwa, zamierza przeznaczyć na obniżenie cen prądu. Trzeba przyznać, że kwota robi wrażenie. Minister nie powiedział tylko, jak rząd sfinansuje te wydatki i na co mają one zostać przeznaczone. 

  Kilka dni po oświadczeniu Ministra Sasina pojawiła się informacja, że Urząd Regulacji Energetyki odrzucił wniosek największych spółek energetycznych w Polsce – PGE oraz Enei – o  podwyżkę cen prądu dla odbiorców detalicznych w roku 2024 (tzw. taryfa G). 

  Ceny prądu. Enea – Prezes URE odmówił zatwierdzenia zmiany taryfy dla gospodarstw domowych. Spółka przedstawia stanowisko – TVN24 Biznes 

  Urząd (za: PAP) stwierdził, że obserwowane znaczące spadki cen energii elektrycznej na rynkach nie dają podstaw do zatwierdzenia wyższej taryfy.

  No to mamy sprzeczność. Z jednej strony Minister Sasin chce wydawać 100 mld zł, chroniąc nas przed podwyżkami cen energii elektrycznej, proponowanymi przez spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa, a z drugiej URE twierdzi, że ceny rynkowe prądu znacząco spadają. Kto ma tu rację? 

  Spójrzmy na dane rynkowe. Analizując notowania cen węgla kamiennego oraz gazu (będącymi głównymi surowcami energetycznymi w Polsce) na rynkach światowych 

  Ceny węgla – notowania, kursy, kontrakty – wnp.plNotowania – indeksy giełdowe, ceny surowców, rynek energii – wnp.pl

  możemy zauważyć, że po okresie silnych wzrostów w 2022 roku (wojna na Ukrainie) powróciły one do poziomów z 2021 roku. Dodatkowo, rynkowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii osiągają obecnie poziom 400-500 zł za MWh, czyli są znacznie niższe niż na początku obecnego roku. TGE – Strona główna – TGE 

  O drastycznych spadkach cen hurtowych energii informują również portale branżowe 

  Po ile będzie prąd dla firm w 2024 r. – WysokieNapiecie.pl

  Zatem fakty wskazują, że rację ma Urząd Regulacji Energetyki, uzasadniając odrzucenie wniosku o podwyżkę taryf dla odbiorców detalicznych spadkiem cen energii.

  Marże producentów energii wystrzeliły. Zyski urosły o połowę – Bankier.pl

  Dlaczego zatem Minister Sasin ogłasza kolejne programy osłonowe o wartości 100 mld zł wiedząc też, że spółki energetyczne raportują rekordowe wyniki? Czy czas – kilka miesięcy przed wyborami, w których PiS najprawdopodobniej straci samodzielne rządy – może być tu podpowiedzią? 

  MTC

  Ostatnie wpisy autora

  Nowa Konstytucja